Alfréd Ressel
Alfréd Ressel | |
---|---|
Narození | 9. června 1900 Valašské Meziříčí Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 1. listopadu 1983 (ve věku 83 let) Praha Československo |
Místo pohřbení | Bubenečský hřbitov |
Národnost | Češi |
Povolání | publicista |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Alfréd Ressel (9. června 1900, Valašské Meziříčí[1] – 1. listopadu 1983, Praha[2])[3] byl československý odbojář, generálmajor ve výslužbě.[4] Od roku 1940[5] příslušník československých jednotek ve Francii,[5] Anglii[6] a poté příslušník 1. čs. armádního sboru v SSSR. V letech 1929 až 1933 a v roce 1939 byl topografem-fotogrammetrem ve Vojenském zeměpisném ústavu.[7] Jeho válečná anabáze začala útěkem z Němci okupované Prahy v roce 1940.[3]
Život
Důstojníkem dělostřelectva z povolání byl Alfréd Ressel od roku 1919.[3] Mezi léty 1919 až 1934 prošel v prvorepublikové československé armádě řadou velitelských funkcí.[3] V roce 1934 ukončil studia na pražské Válečné škole, [p 1] jejíž absolvování mu umožnilo působit v různých funkcích na Hlavním štábu československé branné moci.[3] Spolu se svou rodinou odešel Alfréd Ressel v roce 1940 přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii do Francie.[3] Tady vykonával funkci náčelníka štábu dělostřelectva 1. československé divize.[3] Po napadení Francie hitlerovským Německem (a po její kapitulaci) odjel Alfréd Ressel do Velké Británie.[3] Tady působil ve funkci vedoucího studijní skupiny ofenzivního oddělení zpravodajského odboru československého Ministerstva národní obrany (MNO) v Londýně.[3] Od roku 1943 pracoval ve Štábu pro vybudování branné moci při MNO.[3] Na vlastní žádost byl Alfréd Ressel v listopadu 1944 převelen do Sovětského svazu jako posila velitelského sboru československých jednotek v SSSR.[3] Nejprve mu byla svěřena funkce zástupce velitele dělostřelectva 1. československého armádního sboru v SSSR.[3] Od 2. února 1945 se Alfréd Ressel stal velitelem dělostřelectva 1. československého armádního sboru v SSSR.[3] Do osvobozeného Československa se Alfréd Ressel vrátil v hodnosti plukovníka generálního štábu.[3] Po skončení druhé světové války se významnou měrou podílel na budování nové poválečné československé armády.[3] Poté, co absolvoval v Moskvě Nejvyšší vojenskou akademii Klimenta Jefremoviče Vorošilova, byl povýšen do hodnosti brigádního generála a ustavoven do funkce náčelníka pražské Vysoké školy válečné.[3]
V roce 1951 (ve svých jedenapadesáti letech) byl Alfréd Ressel z armády propuštěn. Aby uchránil rodinu, pracoval pak jeden a půl roku v ostravských dolech. Po návratu do Prahy našel zaměstnání jako právník v automobilových opravnách, nakonec se stal ředitelem. Podnik zanikl a Alfréd Ressel přešel do reklamní firmy sídlící na Václavském náměstí v Praze. I tam se vypracoval až do nejvyšší funkce. Po odchodu do starobního důchodu se věnoval zahrádce a dělal průvodce na zámcích. Nakonec se nechal přesvědčit, aby své vzpomínky sepsal v knize Mé cesty válkou. Ta vyšla v několika jazycích, ale kvůli cenzuře pouze jako upravená verze, kde některé části životopisu chybějí.[8] Za svou bojovou činnost na frontách druhé světové války obdržel celou řadu vyznamenání.[3]
Vyznamenání
- Kříž československého vojenského Řádu Bílého lva za vítězství[3]
- Řád Slovenského národního povstání 1. třídy, [3]
- Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem, s ratolestí [3]
- Pamětní medaile československé armády v zahraničí se štítky Francie, Velké Briránie a SSSR[3]
- polský Grunwaldský kříž 3. třídy [3]
- sovětský Řád rudé hvězdy [3]
a další řády a medaile:
- Československý válečný kříž 1939 s ratolestmi
- Československá medaile za zásluhy
- Dukelská pamětní medaile
- Medaile za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce 1941–1945
- Medaile Za osvobození Prahy
- Rumunský řád Apararea patrici 1. třídy ...
Dílo
- RESSEL, Alfred. Mé cesty válkou. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1975. 377 s. Edice: Boje, svazek 170; Resume: Autor vypráví o své válečné anabázi, počínající útěkem z okupované Prahy a pokračující přes Maďarsko, Jugoslávii, Francii, Anglii do SSSR, a o vítězném návratu se Svobodovou armádou do Prahy.
- RESSEL, Alfred. Šestnástimi krajinami za slobodou. 1. vyd. Bratislava: Pravda, 1978. 319 s. (slovensky) Edice: Memoáre, Členská knižnica: Pravda.
Barvitou historku ze života nositele Zlaté hvězdy hrdiny Sovětského svazu Antonína Sochora uvádí generál Ressel ve svých pamětech Mé cesty válkou:
Kteréhosi dne v létě roku 1950 jsme seděli se Sochorem u kávy v mé kanceláři velitele Vysokého vojenského učiliště v Praze a vzpomínali. Hlavním tématem naší rozpravy nebyla válečná minulost, ale nedávná havárie československého vojenského letounu, který se zřítil se Sochorem na palubě nad mimoňským vojenským táborem a pohřbil ve svých troskách pilota. Mezi ohořelými zbytky letounu mělo být i Sochorovo tělo. Ale nebylo. Sochor byl živ a zdráv. Bylo to neuvěřitelné a skutečně mnoho lidí v té době nevěřilo v takový zázrak. Měli pravdu. Sochor se nezachránil zázrakem, ale díky své fantastické chladnokrevnosti. Ve zlomku vteřiny si vypočetl, že během pádu letounu k zemi má podle jistého počtu pravděpodobnosti možnost záchrany. Vyprávěl mi tehdy toto: Létal jsem s pilotem nad prostorem vojenského výcvikového tábora, když se letoun dostal náhle do vývrtky. Veškeré úsilí pilota dostat ho z ní bylo marné. ...Seděl jsem v mašině bez padáku. Musel jsem se rozhodnout teď... Pode mnou v rozptýlené sestavě leželo několik stanových táborů. ...vyskočím-li, je tu pravděpodobnost jedna ku x milionům, že dopadnu na stan, a jsem zachráněn. Když jsem dospěl v několika málo vteřinách k tomuto závěru, vyskočil jsem. ...Padl jsem na stan. Napjatá plachtovina mne jednou, dvakrát vymrštila do výše, než jsem dopadl na tvrdou zem. ...Prostě — pokračoval jsem v zaměstnání.—Alfred Ressel, Mé cesty válkou[9]
Odkazy
Poznámky
- ↑ V úvodním info–boxu je na fotografii Alfréd Ressel v hodosti kapitána na tablu absolventů pražské Válečné školy, (třída) ročník XIII. (1931 až 1934)
Reference
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu farnost Valašské Meziříčí
- ↑ Alfréd Ressel [online]. isabart.org [cit. 2014-09-01]. Dostupné online.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w BROŽ, Miroslav; KOPECKÝ, Milan; FILIP, Jiří. Československé vojenské jednotky na východě: svědectví dokumentů, fotografií a věcných exponátů o vzniku a bojové činnosti 1. čs. armádního sboru v SSSR.. Redakce Pavlová Zuzana (jazyková redakce); Charfreitag Jiří (technická redakce); Mojžíš Milan (technická redakce); Rak Michal (technická redakce); ilustrace Štysová Anna (grafický návrh a zpracování). 1. vyd. Praha: Československá obec legionářská; Nakladatelství Epocha, 2019 (2019 tisk). 494 s., ilustrace (převážně barevné), portréty, faksimile. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-200-4, ISBN 978-80-87919-59-0. Kapitola Generálmajor ve výslužbě Alfréd Ressel (* 9. 6. 1900, Valašské Meziříčí – † 1. 11. 1983, Praha), s. 261.
- ↑ ŠTRUPL, Vladimír; ŠTRUPL, Jan. Hrob Alfred Ressel [online]. Praha 6, Antonína Čermáka, hřbitov Bubeneč (střed hřbitova: N50°06'28.83 E14°23'57.42): Spolek pro vojenská pietní místa, o.s., 2010-02-14 [cit. 2017-04-21]. Dostupné online.
- ↑ a b https://www.vuapraha.cz/cechoslovaci-v-zahranici/64465
- ↑ Historie Geografické služby AČR 1918 - 2008. Redakce Jaroslav Roušar (pověřen řízením redakce), Eva Kašáková (odpovědná redaktorka); ilustrace Libora Schulzová (výtvarné řešení a zlom). 1. vyd. Rooseveltova 23, 161 05 Praha 6, tisk: TRIANGL, Praha 9: Ministerstvo obrany - Agentura vojenských informací a služeb (AVIS), Redakce účelové tvorby, c2008 ( tisk). 198 s. ISBN 978-80-7278-463-9. Kapitola Historie vzniku, vývoj a úkoly Vojenské zeměpisné služby v letech 1918-1950; Působení československých zeměměřičů za protektorátu, s. 19. Neprodejné.
- ↑ Plukovník ve výslužbě Ing. Zdeněk Karas, CSc. a kolektiv. Vojenský zeměpisný ústav – historie, tradice a odkaz [online]. Praha: Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb (AVIS), 2005-10-24 [cit. 2017-02-25]. Kapitola Vojenský zeměpisný ústav v období od října 1938 do osvobození v roce 1945. Ke stažení ve formátu *.PDF. Dostupné online.
- ↑ Paměť národa: Milan Ressel
- ↑ RESSEL, Alfred. Mé cesty válkou. 1. vyd. vyd. Svazek 170. Praha: Mladá fronta, 1975. 377 s. (Boje).
Související články
- Pamětní deska v budově VZÚ
- Josef Churavý
- Vysoká škola válečná
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Планка Чехословацкого ордена Словацкого Национального восстания 1 степени
Stužka: Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem – vyznamenání 2 krat – Československo.
Autor: Mboro, Licence: CC0
Stužka: Československá vojenská pamětní medaile se štítky: "F", "VB" a "SSSR" (Francie, Velká Británie a Sovětský svaz).
Планка ордена Красной Звезды (ЧССР)
Stužka: Československý válečný kříž 1939 – vyznamenání 2 krat.
Stužka: Československá vojenská medaile "Za zásluhy" prvního stupně.
Autor: Smat, Licence: CC BY-SA 3.0
Ribbon bars Commemorative medal Dukla
Alfréd Ressel v hodosti kapitána na dolní části tabla absolventů Válečné školy, (třída) ročník XIII. (1931 až 1934), Praha. Fotografie z roku 1934. Autorem této fotografie je neznámá osoba. Snímek nalezený v pozůstalosti po synech Josefa Churavého. Alfréd Ressel (* 1900 – 1983) byl československý odbojář, generálmajor ve výslužbě. Od roku 1940 příslušník československých jednotek ve Francii, Anglii a poté příslušník 1. čs. armádního sboru v SSSR. V letech 1929 až 1933 a v roce 1939 byl topografem-fotogrammetrem ve Vojenském zeměpisném ústavu (VZÚ).
Ribbon bar: Order of the Gruwald Cross (3rd class)
Autor: Samuel15, Licence: CC BY-SA 4.0
Stuha Medaile Za osvobození Prahy