Alfred Eisenstaedt

Alfred Eisenstaedt
Narození6. prosince 1898
Tczew
Úmrtí23. srpna 1995 (ve věku 96 let)
Oak Bluffs
Místo pohřbeníHřbitov Mound Hebron
Alma materHumboldtova univerzita
Povolánífotograf, fotoreportér, novinář a podnikatel
Významná dílaDen vítězství na Times Square
OceněníNárodní medaile za umění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alfred Eisenstaedt fotografuje rodinu Clintonových, jedná se o jednu z posledních fotografií, srpen 1993

Alfred Eisenstaedt (6. prosince 1898 Tczew (německy Dirschau, dnes v Polsku) – 23. srpna 1995 Oak Bluffs, Martha’s Vineyard, Massachusetts, USA) byl americký fotograf a fotožurnalista pocházející z Německa.[1] Původem je německý Žid a řadí se mezi průkopníky moderní fotoreportáže. Proslul svými přirozenými a předem nepřipravovanými snímky, nejčastěji pořízenými klasickým fotoaparátem Leica M3 35 mm. Tematická škála jeho fotografií byla široká, od bruslícího číšníka s tácem plným sklenic v hotelu ve Sv. Mořici, první setkání Hitlera s Mussolinim, rozpraskaná chodidla etiopského vojáka či masakr povstalců v Keni. Život pro něho znamenal radost a krásu stejně jako hrůzu a nejistotu. Prostřednictvím zastaveného okamžiku vyprávěl o životě.

Mládí

Narodil se 6. prosince 1898 v Dirschau v západním Prusku, části tehdejšího císařského Německa, v rodině židovského obchodníka. V roce 1906 se rodina přestěhovala do Berlína, kde později mladý Eisenstaedt narukoval do německé armády. S dělostřeleckým oddílem se zúčastnil první světové války, během níž byl 9. dubna 1918 zraněn. Po první světové válce začal prodávat opasky a knoflíky, taktéž začal fotografovat pro radost. Obchodovat neuměl, a ani ho to prý nebavilo, čím dál více se však stával zručnějším fotografem a začal nezávisle spolupracovat pro berlínský deník Berliner Tageblatt. Fotografii věnoval všechny své peníze i volný čas, obdivoval Ericha Salomona a jeho nepřipravované snímky pořízené bez blesku za přirozeného osvětlení.

Profesionální kariéra

(c) Bundesarchiv, Bild 183-2007-0307-510 / Eisenstaedt, Alfred / CC-BY-SA 3.0
Reportáž z poštovního oddělení německé Deutsche Bank, 1930

Evropa

V roce 1929 se Alfred Eisenstaedt stal profesionálním fotoreportérem berlínské pobočky agentury Associated Press a jeho snímky se objevily na stránkách tisku. O čtyři roky později fotografoval první setkání Hitlera s Mussolinim v Itálii. Další známou fotografií z počátku kariéry je snímek číšníka bruslícího mezi stoly pořízený ve škole pro číšníky ve Svatém Mořici v roce 1932. O rok později, v roce 1933, pořídil Eisenstaedt během setkání Společenství národů v Ženevě pozoruhodný snímek, na kterém je Joseph Goebbels. Zpočátku přátelský Goebbels na snímku změnil výraz ve tváři, když zjistil, že Eisenstaedt je Žid. Slibně rozvíjející se kariéru přerušil útlak a nástup hitlerovského nacistického Německa a Alfred Eisenstaedt, podobně jako spousta dalších krajanů, opustil Evropu a odjel do USA.

Amerika

Na podzim roku 1935 začal spolupracovat na přípravách nového časopisu Life. S úplnou samozřejmostí do něho vnášel reportérský styl běžný v Německu již několik let, avšak ještě stále narážel na nepochopení. Po pár letech, konkrétně v září roku 1938, se podařilo Alfredu Eisenstaedtovi prolomit vlnu nesouhlasu. Napomohl tomu vznik londýnského časopisu Picture Post, jehož obrazový redaktor Stefan Lorant a reportér Felix H. Man se spolu s Eisenstaedtem řadí k tvůrcům moderní fotoreportáže. Po tomto zlomovém okamžiku vytvořil Eisenstaedt ve službách časopisu Life až tisíc osm set reportáží, pomocí nichž poznaly miliony čtenářů život filmových hvězd, vědců, hudebníků, korunovaných hlav, ale i obyčejných lidí. Spolupráce s časopisem Life dala vzniknout portrétům např. Sofie Lorenové či Ernesta Hemingwaye.

Ostrov Martha’s Vineyard

Eisenstaedt trávil po dobu padesáti let každoročně dovolenou na ostrově Martha’s Vineyard, kde mohl v klidu provádět fotografické experimenty s různými druhy objektivů, filtrů i s fotografickými spektry, avšak stále za přirozeného světla. Zamiloval si zdejší majáky natolik, že se stal členem místního Institutu ekologického výzkumu. Pro tento institut zřídil několik fondů a získával finanční příspěvky na údržbu majáků, které měl Institut ekologického výzkumu v nájmu. Jeden z fondů byl po něm dokonce pojmenován.

Na ostrově Martha’s Vineyard byla také pořízena poslední Eisenstaedtova fotografie. Konkrétně to bylo v srpnu roku 1993 a jednalo se o fotografii bývalého prezidenta USA Billa Clintona s ženou Hillary a dcerou Chelsea. Schůzka se konala za účasti tajné služby ve West Tisbury na uzavřeném nádvoří galerie Granary a trvala skoro dvě hodiny. Tuto schůzku plně zdokumentoval blízký přítel Alfreda Eisenstaedta William E. Marks, jenž mimo jiné pořídil během deseti let stovky fotografií Eisenstaedta ve všech možných situacích, taktéž fotografoval autogramiádu Eisenstaedtovy nejslavnější fotografie Den vítězství na Times Square.

Alfred Eisenstaedt zemřel ve svém oblíbeném domě na ostrově Martha’s Vineyard 24. srpna 1995.

Nejznámější fotografie

Okamžik polibku při oslavě Dne vítězství, jak jej zachytil Victor Jorgensen
  • Den vítězství na Times Square (V-J Day), 14. srpna 1945 (po kapitulaci Japonska) – nejznámější fotografie, znázorňující amerického námořníka líbajícího mladou ženu. Jelikož se Eisenstaedt velmi rychle pohyboval mezi oslavujícími, nemohl zaznamenat jména a detaily fotografovaných, což napomohlo ke vzniku různých navzájem vylučujících se spekulací o autorství (1945). Později však byli oba dva nalezeni. Dívka byla zdravotní sestřičkou v zubní ordinaci a jmenovala se Grate Friedmanová, ve svých patnácti letech utekla z Rakouska, zemřela v roce 2016. Muž byl původně rybářem a za války pracoval jako námořník na torpédoborci a jmenoval se George Mendosa. Zemřel 17. února 2019 ve věku 95 let.[2]
Uviděl jsem námořníka, který běhal po ulici a každou ženu, kterou spatřil, popadl do náručí. Bylo mu jedno, jestli je stará, tlustá nebo hubená. (Alfred Eisenstaedt)[2]
Byl jsem rozrušený z konce války a také jsem měl pár drinků. Tak když jsem viděl tu sestru, chytil jsem ji a políbil, připomínala mi zdravotní sestry, které se během války staraly o zraněné námořníky. (George Mendosa)[2]
  • V hotelové škole ve Sv. Mořici – snímek bruslícího číšníka s tácem plným sklenic (1932)[3]
  • Portrét Josepha Goebbelse (1933)[4]
  • Etiopský voják (1935)[5]

Výstavy

Jeho díla byla vystavena v září roku 2003 na výstavě s názvem Great Jewish-American Photographers, složenou z děl archivu časopisu Life a společnosti iPhotoart. Kromě jeho snímků se na výstavě objevila díla autorů jako byli: Margaret Bourke-White (1904-1971), Cornell Capa (1918-2008), Nat Fein (1914-2000), Dmitri Kessel (1902-1995), Ralph Morse (* 1918), Joe Rosenthal (*1911) a Paul Schutzer (1930-1967).[6]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alfred Eisenstaedt na anglické Wikipedii.

  1. HUDSON, Berkley. Encyclopedia of Journalism. Redakce Sterling Christopher H.. Thousand Oaks, Calif.: SAGE, 2009. ISBN 978-0-7619-2957-4. S. 1060–67. (anglicky) 
  2. a b c ZÁZVORKA, Jan. Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku [online]. idnes.cz, 2019-02-19 [cit. 2019-02-19]. Dostupné online. 
  3. Archivovaná kopie. www.afterimagegallery.com [online]. [cit. 2009-12-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-01-03. 
  4. Archivovaná kopie. time.com [online]. [cit. 2018-04-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-04-11. 
  5. http://www.digitaljournalist.org/issue9911/icon21.htm
  6. Archivovaná kopie. www.ajhs.org [online]. [cit. 2009-12-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-12-12. 

Literatura

  • Mrázková, Daniela: Příběh fotografie, vyprávění o historii světové fotografie prostřednictvím životních a tvůrčích osudů významných osobností a mezních vývojových okamžiků, Mladá fronta, 1985.

Související články

  • Glenn McDuffie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Eisenstaedt signing "VJ day" print on August 23, 1995 at his Menemsha cabin on Martha's Vineyard (cropped).jpg
Autor: William Waterway Marks, Licence: CC BY-SA 3.0
Alfred Eisenstaedt (Eisie) signing a "VJ day" print on the afternoon of August 23, 1995, for his

friend, William Waterway Marks. The location is Eisie's vacation cabin located at Menemsha Inn on the island of Martha's Vineyard.

Eisie died in the cabin about eight-hours later, shortly after midnight, on August 24, 1995, in the company of his sister-in-law, Lucille Kaye, and William Waterway Marks.
Kissing the War Goodbye.jpg
"New York City celebrating the surrender of Japan. They threw anything and kissed anybody in Times Square."
  • National archive number 80-G-377094
  • Naval Historical Center #520697
Bundesarchiv Bild 183-2007-0307-510, Deutsche Bank Disconto Gesellschaft, Postabteilung.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-2007-0307-510 / Eisenstaedt, Alfred / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
EIS 301104

Ein Blick hinter die Schalter der Grossbank.
Gewöhnlich hat der Kunde der Bank nur am Schalter zu tun und sieht nicht, was dahinter vorgeht und was für eine Riesenorganisation hinter einer modernen Grossbank steht. Unsere Bilderserie gibt einen Einblick in den Alltagsbetrieb eines solchen Institutes und veranschaulicht die weitgehende Mechanisierung und Rationalisierung, die heutzutage nötig ist, um den Betrieb rentabel zu gestalten.
Die Bilder sind in den Räumen der Deutschen Bank und Disconto-Gesellschaft, Berlin, aufgenommen. (Zentrale).

P & A Bild zeigt: Jeden Morgen kommen etwa 28.000 Postsendungen an (45.000 etwa werden jeden Tag abgeschickt), die früh geöffnet und nach einem System in die einzelnen Abteilungen weitergeleitet werden.
Ernie-Pyle-LIFE-1944.jpg
Portrait photograph of Ernie Pyle in Jo Davidson's sculpture studio
Jim-Moran-TIME-1961.jpg
Time magazine, Volume 77 Issue 13. Front cover is a photograph of Jim Moran.
A girl cigarette vendor. Naples, Italy, 1947.jpg
A girl cigarette vendor. Photograph by Alfred Eisenstaedt. Naples, Italy, 1947
Naples - young mothers (1947) - Porticato Basilica San Francesco di Paola.jpg
Young mothers feeding their babies on the steps of the church of San Francesco di Paola while a gang of unemployed boys play cards in the background.
Stork-Club-Cub-Room-November-1944.jpg
Photograph of the Cub Room of the Stork Club, a famous New York City nightclub. From left, Orson Welles (with cigar), Margaret Sullavan with husband Leland Hayward, owner Sherman Billingsley (center table at far right), Morton Downey (right foreground).
ClintonsEise copy.JPG
Autor: William Waterway (aka William E. Marks), Licence: CC BY-SA 3.0
When Alfred Eisenstaedt photographed the Clinton family in August 1993 - no one realized these would be the last photos he would take in his life's journey as a photojournalist. This photograph's location is of the outside courtyard of the Granary Gallery in the town of West Tisbury on Martha's Vineyard, USA.

Eisie is seated because he had difficulties walking without assistance. Also, due to arthritis in his hands, he was incapable of changing the lens on his Leica camera. Eisie's friend, William Waterway Marks, who was the only photographer Eisie allowed to document the photo session with the Clinton's, helped Eisie make one lens change. Eisie shot only one roll of 35mm color film during this session. The day before the shoot - Eisie listened to the weather report. The forecast was for another sunny day. Based on telephone conversations with Clinton's advance team, Eisie had an idea as to the window of time he would be photographing the Clintons. With this information, Eisie, and his friend, William Waterway, visited the courtyard the day before the actual shoot to figure out the session's choreography and to take light readings. With meticulous detail, Eisenstaedt had William set up the chairs so he could take various light readings. The loveseat chair was chosen by Eisie because he wanted a photo of Bill and Hillary sitting intimately close. Eisie's plan worked - as Bill and Hillary were seated and looking into each others eyes - Hillary placed her right hand on Bill's right knee. Also, in the practice session the day before the shoot - Eisie noticed that the art hanging on the walls was "too noisy," and detracted from the simplicity of the scene he was seeking. On the day of the shoot, Eisie had the art removed from the walls by the gallery's owners before the Clinton's arrived.

This photo was published in "People" magazine's "Star Tracks" section on Page 11, on September 13, 1993. This photo is one of a many taken by William Waterway (AKA, William E. Marks) to document Eisenstaedt photographing the Clinton's. For a period of over ten years, William Waterway did a photographic study of Eisenstaedt's life. William photographed Eisie signing his VJ photo on the day Eisenstaedt died. On the night of his death on August 23, 1994 - Eisie's sister-in-law, Lucille Kaye, and William Waterway Marks were with Eisie at his Menemsha cottage. Eisenstaedt died with his eyes open. With Eisie's sister-in-law standing nearby, William Waterway reached out and closed the eyes that had seen and photographed so much, for the last time.