Alfred Flatow

Alfred Flatow
Alfredflatow.jpg
Narození3. října 1869
Gdaňsk
Úmrtí28. prosince 1942 (ve věku 73 let)
koncentrační tábor Terezín
Povolánísportovní gymnasta
PříbuzníGustav Flatow (bratranec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní gymnastika na LOH
zlatoLOH 1896 Aténybradla
zlatoLOH 1896 Aténybradla družstva
zlatoLOH 1896 Atényhrazda družstva
stříbroLOH 1896 Atényhrazda

Alfred Flatow (3. října 1869 Danzig (dnešní Gdaňsk) – 28. prosince 1942 Terezín) byl německý gymnasta, účastník a trojnásobný vítěz 1. letních olympijských her 1896 v Athénách. Na olympiádě závodil v týmu Německa i jeho bratranec Gustav Felix Flatow. Oba se stali v období vlády nacismu jako Židé jeho oběťmi.

V roce 1903 Alfred Flatow pomáhal zakládat židovskou odbočku Turnerschaftu, historicky první židovskou sportovní organizaci v Evropě. Až do začátku pronásledování Židů v Německu r. 1936 byl aktivním činovníkem v německém gymnastickém sportu. V roce 1938 před nacismem uprchl do Nizozemska, ale nakonec byl stejně dopaden a jako 73 let starý člověk deportován do Terezína, kde již o dva měsíce později zahynul. V roce 1997 byla k uctění památky bratranců Flatowových jedna z ulic ve sportovním areálu v Berlíně nazvána Flatowallee, o rok později vyšla poštovní známka s portréty obou Flatowů.

Alfred Flatow na 1. olympiádě v Athénách

Bradla družstva

Většina gymnastických soutěží na 1. olympijských hrách v Athénách se uskutečnila na olympijském stadionu 9. dubna 1896. Cvičení družstev na hrazdě se účastnily tři týmy, dvě řecká a Německo. Německo zvítězilo ve složení: Fritz Hoffmann, Konrad Böcker, Alfred Flatow, Gustav Flatow, Georg Hillmar, Fritz Manteuffel, Karl Neukirch, Richard Röstel, Gustav Schuft, Carl Schuhmann a Hermann Weingärtner. Druhý skončil Panhelénský tělocvičný svaz, třetí Ethnický tělocvičný svaz.

Hrazda družstva

Stejné družstvo Německa se jako jediné přihlásilo do soutěže na hrazdě družstev. Ačkoliv to pro jeho členy byla spíše exhibice, byli vyhlášeni olympijskými vítězi a Alfred Flatow tak získal do své sbírky druhou zlatou medaili.

Přeskok

Pamětní deska bratranců Flatowových

Soutěže v přeskoku se účastnilo patnáct závodníků, bylo vyhlášeno pořadí prvních tří závodníků, mezi nimiž Alfred Flatow nebyl. Zvítězil Carl Schuhmann.

Kůň našíř

V této disciplíně mezi patnácti muži získal Louis Zutter první historické zlato pro Švýcarsko, byl vyhlášen ještě Weingärtner na druhém místě, Alfred Flatow se neumístil.

Kruhy

Ani zde mezi devíti účastníky nezbylo mezi vyhlášenou nejlepší pěticí místo na Alfreda Flatowa, dominovali Řekové, zvítězil Ioannis Mitropulos.

Hrazda

Šestnáct cvičenců ze čtyř zemí cvičilo na hrazdě. Za krajanem Weingërtnerem skončil Alfred Flatow na druhém místě a získal stříbrnou medaili, další místa nebyla hodnocena.

Bradla

O den později, 10. dubna se cvičilo na bradlech. Přihlásilo se osmnáct cvičenců z pěti zemí. I v této disciplíně rozhodčí hodnotili jen nejlepší dva sportovce a za lepšího prohlásili Alfreda Flatowa, na Zuttera zůstalo druhé místo.

Odkazy

Literatura

  • Karel Procházka, Olympijské hry od Athén 1896 po Moskvu 1980, Praha 1984

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Berlin-kreuzberg flatow-memorial-plaque 20050313 531.jpg
Autor: Georg Slickers, Licence: CC-BY-SA-3.0
Berlin-Kreuzberg, Germany – Alfred and Gustav Felix Flatow memorial plaque (image edited: rotated)