Aliance leteckých společností
Aliance leteckých společností nebo aliance aerolinií je uskupení dvou a více spolupracujících leteckých společností po dohodě v komerčním letectví.[1] Aliance aerolinií může poskytnout marketingové značky s cílem usnadnit cestovatelům přestupy pomocí codesharové dohody a sjednocení rezervačních systémů, rozšířit počet destinací a leteckou síť, globalizaci a distribuci služeb.[2][3] Jednotlivé letecké aliance mohou mít i charakteristické zbarvení letadel. Zásadou je, že jednotlivé členské společnosti poskytují služby v určitém regionu a vzájemně na sebe navazují, v praxi si mohou často i konkurovat. Konkrétní letecká společnost může být členem jen jedné aliance. Tento typ spolupráce se poprvé objevil v roce 1997, kdy vznikla Star Alliance. Vznik aliancí umožnila liberalizace a deregulace letecké dopravy a jejich cílem je hlavně posílit ekonomickou váhu a konkurenceschopnost členských společností.[2] Složení aliancí není stabilní, několikrát do roka se může měnit; některé společnosti z aliancí vystupují, případně přestupují do jiné aliance, ponejvíce však do nich vstupují noví členové, pokud splňují požadovaná kritéria.
V roce 2016 byla největší aliance aerolinií Star Alliance, následovaná SkyTeamem a poté aliancí Oneworld, mezi další patří Vanilla Alliance, U-FLY Alliance nebo Value Alliance.
Výhody
Pro cestující
Letecké aliance přináší pro cestující následující výhody:
- větší letecká síť s větším počtem destinací a jejich propojenosti, cestující si může koupit jen jednu letenku při letu s více aeroliniemi[4]
- více leteckých frekvencí
- možnost připojení do tzv. Frequent Flyer Programu (FFP), kdy se sčítají míle nalétané v alianci a cestující s nimi může různě naložit
Pro letecké společnosti
Letecké aliance přináší pro letecké společnosti následující výhody:
- sdílení postupů např. v oblasti informačních systémů[4]
- kooperace různých poskytovaných služeb a provozního zajištění leteckého provozu
- urovnání cen
- společný nákup i sdílené prostory na jednotlivých letištích
- snížené náklady v přepravě
Galerie
Zbarvení tří největších aliancí leteckých společností; zleva: SkyTeam, Star Alliance a Oneworld; zleva: na letadlech společností KLM (B773), ANA (B772) a Qatar Airways (B773).
Odkazy
Reference
- ↑ KULHÁNEK, Jakub. Aliance leteckých společností. fim2.uhk.cz [online]. 2014-11-01 [cit. 2017-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-01-05.
- ↑ a b KUBEŠOVÁ, Marie. Aliance leteckých společností. www.czefrica.com [online]. CZEFRICA, 2013-03 [cit. 2017-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-01-05.
- ↑ Letecké aliance. www.luko2.com [online]. Luko2 [cit. 2017-01-04]. Dostupné online.
- ↑ a b Všeobecné dotazy ohledně letecké aliance. www.skyteam.com [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-31.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu letecká aliance na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Masahiro TAKAGI from Ichikawa, Chiba, Japan, Licence: CC BY 2.0
All Nippon Airways Boeing 777 at Tokyo Haneda Airport
Autor: SCZMGE, Licence: CC BY-SA 4.0
World map showing 3 major airline alliances and the current fleet size of their home carrier (Excluding subsidiaries, cargo and connecting partners). Valid from 1 November 2023.
Star Alliance (Grey), SkyTeam (Blue), Oneworld (Purple);
Data retrieved from Planespotter.net on 18 October 2023Autor: Bram Steeman, Licence: CC BY-SA 2.0
PH-BVD KLM Boeing 777-300 Skyteam Livery
Autor: John Taggart from Sunbury on Thames, Middlesex, Licence: CC BY-SA 2.0
A7-BAA Boeing 777-300 Qatar Airways departing runway 027R wearing OneWorld titles.