Alioramus

Jak číst taxoboxAlioramus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 70 až 66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Představa o vzezření aliorama
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
Podřádteropodi (Theropoda)
NadčeleďTyrannosauroidea
Čeleďtyranosaurovití (Tyrannosauridae)
PodčeleďTyrannosaurinae
TribusAlioramini
RodAlioramus
Kurzanov, 1976
Typový druh
Alioramus remotus
Kurzanov, 1976
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alioramus („Jiná větev“) byl rod masožravého tyranosaurida z kladu Alioramini, žijícího v období pozdní křídy na území střední a východní Asie (například proslulé geologické souvrství Nemegt).[1]

Popis

Jeho délka se pohybovala kolem 6 metrů.[2] Časově se zařazuje do období pozdní křídy (asi před 70 až 66 miliony let). Od tyranosaura se Alioramus vzhledově lišil tvarem lebky, měl prodloužený čenich a jeho čelisti byly slabší. Mezi nozdrami a očima se nacházelo několik kostěných výrůstků, které snad používal během námluv. Pokud je tomu tak, mohli je mít pouze samci. Alioramus se živil jako aktivní lovec, mohl se však živit také mršinami. Fosilní nálezy tohoto druhu dinosaura pocházejí z Asie (Mongolsko).

Nový druh

V říjnu roku 2009 byl oznámen objev nového druhu tohoto rodu, A. altai. Je znám podle kompletnějšího materiálu, který prokázal, že šlo o lehkého (asi 370 kg vážícího) tyranosaurida s "rohatou" štíhlou hlavou. Byl zřejmě rychlým běžcem, žijícím na území dnešního Mongolska. První fosilie nového druhu byly objeveny již v roce 2001.[3] Podle některých odborníků je však A. altus stejným druhem jako A. remotus a navíc se možná v obou případech jedná o nedospělý exemplář rodu Tarbosaurus.[4]

Velikost aliorama v poměru k dospělému člověku.

Odkazy

Reference

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Alioramus Life Restoration.jpg
Autor: Fred Wierum, Licence: CC BY 3.0
Alioramus remotus life restoration. Based on File:Alioramus_skeletal_steveoc.png; see sources therein.
Alioramus skeletal steveoc.png
Autor: Steveoc 86, Licence: CC BY 3.0

Alioramus remotus scale diagram,

• Showing some of the known bones of Alioramus remotus (A few vertebra are also known).
• Due to the fragmentary status of Alioramus remotus this image is not entirely rigorous in proportions; it is merely to demonstrate approximate size and proportions.
• The silhouette is based on various reconstructions of Alioramus altai[1] and other tyrannosaurid reconstructions. The skull is based on a diagram by Tracy L Ford in 'The Dinosauia 2nd edition' 2004.[2] The skull length was determined by the scale bar in Tracy Ford's diagram.
• Human 180 centimetres. Scale bar and grid in metres.

References

  1. Brusatte, Stephen L. (2009). "A long-snouted, multihorned tyrannosaurid from the Late Cretaceous of Mongolia". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 106 (41): 17261–6. DOI:10.1073/pnas.0906911106. PMID 19805035. PMC: 2765207.
  2. Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmolska, H. (Eds.). The Dinosauria (2nd Edition). Berkeley: University of California Press.
NOTE: I often update my images. If you want to have any of my images on a website, please (if possible) don’t host/save it to the website server. I’d prefer it if the image's Wikimedia URL is used. This means that if I update an image, it will be updated on the site as well. Thanks.