Alkinoos

Alkinoos
Odysseus na dvoře Alkinoově podle Fracesca Hayeze
Odysseus na dvoře Alkinoově podle Fracesca Hayeze
ChoťArété[1]
DětiNausikaá[2][1][3][4]
Clytoneus
Laodamas
Alio
RodičePhaeax a Nausithoos[1][5] a Kórkyra
PříbuzníKrotón a Rhexenor (sourozenci)
Persepolis, Ptoliporthus a Polipórthes (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alkinoos (řecky Ἀλκίνοος, latinsky Alcinous) je v řecké mytologii králem Fajáků. Byl nástupcem na královském trůnu po svém otci Nausithoovi.

Fajákové byli nazýváni "blaženým národem", jejich první král Nausithoos je vyvedl z Hypereie, kde byli ohrožováni Kyklopy. Usadili se na ostrově Scheria, který se nyní jmenuje Korfu. Nausithoos byl synem vládce moří Poseidóna a jeho milenky Periboie. Po něm vládl jeho syn Alkinoos, který se oženil s Arété a zplodili spolu dceru jménem Nausikaá.

Fajácký král Alkinoos zasáhl v řeckých bájích přinejmenším ve dvou příbězích:

Setkání s Argonauty

První příběh byl ten o Argonautech, hlavně o Iásonovi a Médei. Když prchali z Kolchidy poté, co se jim podařilo získat zlaté rouno, pronásledovalo je vojsko krále Aiéta, Médeina otce. Dostihlo je na ostrově krále Alkinooa a dožadovali se vydání uprchlíků. Král Alkinoos rozhodl, že Médeia bude vydána svému otci, je-li ještě panna, v opačném případě zůstane s Iásónem. Když toto rozhodnutí vyslechla královna Arété, pospíchala za uprchlíky a poradila i pomohla uspořádat rychlý svatební obřad. Aiétés a jeho vojsko se vrátilo s nepořízenou domů.

Setkání s Odysseem

Velký hrdina z trojské války, ithacký král Odysseus na své cestě z války domů prožil mnohá nebezpečná dobrodružství na moři. Stalo se, že pronásledovaný Poseidónem Odysseus málem přišel o život v rozbouřených mořských vlnách, z posledních sil doplaval ke břehům ostrova Fajáků. Mladičká princezna Nausikaá se ho ujala, uvedla ho do královského paláce a tam se Odysseovi dostalo pomoci a podpory. Po svém zotavení dostal od krále Alkinoa loď, která jej bezpečně dovezla k břehům Ithaky. Tam lodníci vysadili spícího Odyssea na břeh a otočili loď k domovu. Nepřející Poseidón se jim za dobrodiní k Odysseovi odměnil tím, že loď i s posádkou tvrdou ranou pěstí proměnil v kámen. Před dalšími úklady mořského boha zachránil Alkinoos svou zemi bohatou obětí na božský oltář.

Říká se, že Nausikaá se později stala manželkou Télemacha, syna Odyssea a jeho manželky Pénelopy.

Odraz v umění

Archeologové Heinrich Schliemann a Dörpfeld v letech 1884-1885 vykopali palác z 15. stol. př. n. l., který odpovídal přesně Homérovu popisu.

Externí odkazy

Reference

  1. a b c Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45270151. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
  2. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45202280. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
  3. EB-11 / Nausicaa. In: Encyklopedie Britannica 1911.
  4. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ51306780. In: Nový encyklopedický slovník, svazek 27.
  5. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24462986. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek XX.

Literatura

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Löwe, Gerhard, Stoll, Heinrich Alexander, ABC Antiky
  • Fink, Gerhard, Kdo je kdo v antické mytologii, 2004, ISBN 80-7218-992-1
  • Neškudla, Bořek, Encyklopedie řeckých bohů a mýtů, 2003, ISBN 80-7277-125-6

Média použitá na této stránce

Francesco Hayez 028.jpg
Odysseus is weeping at the court of Alcinous as the blind minstrel Demodocus sings about Odysseus and Achilles at Troy while playing the harp.
Wikidata-edit.svg
Autor: Krassotkin, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikidata edit icon.