Alkinoos

Alkinoos
Odysseus na dvoře Alkinoově podle Fracesca Hayeze
Odysseus na dvoře Alkinoově podle Fracesca Hayeze
ChoťArété[1]
DětiNausikaá[2][1][3][4]
Clytoneus
Laodamas
Alio
RodičePhaeax a Nausithoos[1][5] a Kórkyra
PříbuzníKrotón a Rhexenor (sourozenci)
Persepolis, Ptoliporthus a Polipórthes (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alkinoos (řecky Ἀλκίνοος, latinsky Alcinous) je v řecké mytologii králem Fajáků. Byl nástupcem na královském trůnu po svém otci Nausithoovi.

Fajákové byli nazýváni "blaženým národem", jejich první král Nausithoos je vyvedl z Hypereie, kde byli ohrožováni Kyklopy. Usadili se na ostrově Scheria, který se nyní jmenuje Korfu. Nausithoos byl synem vládce moří Poseidóna a jeho milenky Periboie. Po něm vládl jeho syn Alkinoos, který se oženil s Arété a zplodili spolu dceru jménem Nausikaá.

Fajácký král Alkinoos zasáhl v řeckých bájích přinejmenším ve dvou příbězích:

Setkání s Argonauty

První příběh byl ten o Argonautech, hlavně o Iásonovi a Médei. Když prchali z Kolchidy poté, co se jim podařilo získat zlaté rouno, pronásledovalo je vojsko krále Aiéta, Médeina otce. Dostihlo je na ostrově krále Alkinooa a dožadovali se vydání uprchlíků. Král Alkinoos rozhodl, že Médeia bude vydána svému otci, je-li ještě panna, v opačném případě zůstane s Iásónem. Když toto rozhodnutí vyslechla královna Arété, pospíchala za uprchlíky a poradila i pomohla uspořádat rychlý svatební obřad. Aiétés a jeho vojsko se vrátilo s nepořízenou domů.

Setkání s Odysseem

Velký hrdina z trojské války, ithacký král Odysseus na své cestě z války domů prožil mnohá nebezpečná dobrodružství na moři. Stalo se, že pronásledovaný Poseidónem Odysseus málem přišel o život v rozbouřených mořských vlnách, z posledních sil doplaval ke břehům ostrova Fajáků. Mladičká princezna Nausikaá se ho ujala, uvedla ho do královského paláce a tam se Odysseovi dostalo pomoci a podpory. Po svém zotavení dostal od krále Alkinoa loď, která jej bezpečně dovezla k břehům Ithaky. Tam lodníci vysadili spícího Odyssea na břeh a otočili loď k domovu. Nepřející Poseidón se jim za dobrodiní k Odysseovi odměnil tím, že loď i s posádkou tvrdou ranou pěstí proměnil v kámen. Před dalšími úklady mořského boha zachránil Alkinoos svou zemi bohatou obětí na božský oltář.

Říká se, že Nausikaá se později stala manželkou Télemacha, syna Odyssea a jeho manželky Pénelopy.

Odraz v umění

Archeologové Heinrich Schliemann a Dörpfeld v letech 1884-1885 vykopali palác z 15. stol. př. n. l., který odpovídal přesně Homérovu popisu.

Externí odkazy

Reference

  1. a b c Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45270151. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
  2. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45202280. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
  3. EB-11 / Nausicaa. In: Encyklopedie Britannica 1911.
  4. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ51306780. In: Nový encyklopedický slovník, svazek 27.
  5. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24462986. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek XX.

Literatura

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Löwe, Gerhard, Stoll, Heinrich Alexander, ABC Antiky
  • Fink, Gerhard, Kdo je kdo v antické mytologii, 2004, ISBN 80-7218-992-1
  • Neškudla, Bořek, Encyklopedie řeckých bohů a mýtů, 2003, ISBN 80-7277-125-6

Média použitá na této stránce

Wikidata-edit.svg
Autor: Krassotkin, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikidata edit icon.
Francesco Hayez 028.jpg
Odysseus is weeping at the court of Alcinous as the blind minstrel Demodocus sings about Odysseus and Achilles at Troy while playing the harp.