Alantoin

Alantoin
Strukturní vzorec alantoinu

Strukturní vzorec alantoinu

Obecné
Systematický název(2,5-dioxoimidazolidin-4-yl)močovina
Ostatní názvy5-ureidohydantoin
Sumární vzorecC4H6N4O3
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost158,116 4 g/mol
Teplota tání239 °C
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
[1]
Varování[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alantoin (též allantoin) je dusíkatá organická látka na bázi močoviny, která je pro své výrazné regenerační účinky s oblibou využívána v kosmetice i farmakologii. Má vzhled bílého krystalického prášku a je produktem metabolismu kyseliny močové u většiny savců (s výjimkou vyšších primátů, jako je člověk). U neprimátích savců vzniká alantoin oxidací kyseliny močové pomocí urát oxidázy.[2]

Výskyt

Alantoin je produktem purinového metabolismu a je přítomen v jejich moči. Objeven byl původně v alantoisové tekutině. Lze jej však nalézt také v řadě rostlin – např. v kostivalu lékařském (Symphytum officinale).[3]

Význam

Alantoin má regenerační účinky, podporuje hojení pokožky, sliznic, a zlomenin (podporuje tvorbu tkáně, která spojuje úlomky kostí po zlomenině), a pro tyto cenné vlastnosti je hojně využíván v kosmetologii i lékařství. Můžeme jej najít v krémech či dalších kosmetických přípravcích podporujících hojivé procesy (krémy proti akné, čisticí a zklidňující tonika, regenerační pleťové krémy, sprchové gely či šampóny, užívá se při léčení ran a vředů, atd). Alantoin se též užívá vnitřně - při léčbě poškození sliznic, hlavně sliznic hltanu a žaludku (léčení žaludečních vředů), je častou přísadou přípravků určených pro ústní hygienuzubních past, ústních kloktadel používaných při špatně se hojících zánětech dutiny ústní (obzvláště při paradentóze) a řady dalších farmaceutických aplikací (ušní či oční kapky, atd.).

Odkazy

Reference

  1. a b Allantoin. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. VOET, Donald; VOET, Judith. Biochemistry. 4. vyd. [s.l.]: John Wiley & Sons, 1990. Dostupné online. ISBN 978-0470-57095-1. 
  3. CASTRO, AHF. Influence of photoperiod on the accumulation of alantoin in comfrey plants. R. Bras. Fisiol. Veg.,. 2001, roč. 13, čís. 1, s. 49–54. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce