Alois Hokeš

Alois Hokeš
Základní informace
Narození10. dubna 1875
Kokořín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí16. srpna 1930 (ve věku 55 let)
Liberec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Povoláníkapelník a hudební pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Hokeš (10. dubna 1875 Kokořín,[zdroj?] okres Mělník16. srpna 1930 Liberec[1]) první český kapelník a učitel hudby na Liberecku v těžkých dobách národního útisku.

Biografie

Narodil se jako osmé z devíti dětí do rolnické rodiny. Ve dvou letech přišel o matku.

Dne 4. září 1897 se v kostele Nalezení sv. Kříže v Liberci oženil s libereckou rodačkou Marií Hrdinovou, s níž měl dva syny, staršího Aloise (*10. dubna 1904) a mladšího Josefa (*17. srpna 1909).

V roce 1924 koupil hudební závod W. J. Finkeho v Železné ul. 14[2] a spojil ho se svým obchodem s hudebními nástroji a dílnou v Barvířské ul. 21. V obchodě prodával housle, mandolíny, smyčce, čela, dechové nástroje, gramofony, desky, jehly.[3] Dům v roce 1928 celkově přestavil a až do své smrti v něm bydlel, vyučoval a prodával. Zemřel v sobotu 16. srpna 1930 po zásahu mrtvice ve věku 55 let.[1] Jaké lásce české menšiny se těšil, dokázala ohromná účast českého lidu, který jej doprovázel na jeho poslední cestě. V Široké ulici u domu smutku se seřadil mohutný průvod. Když ho vynášeli naposledy v rakvi z jeho domu, zahrála jeho kapela píseň Zahučely hory – zahučely lesy. Mohutný průvod za zvuků dvou kapel vyprovázel naposledy prvního českého kapelníka do liberecké krematoria. Za celou českou menšinu se proslovem rozloučil starosta Růžodolu Josef Votoček a promluvilo také mnoho dalších významných řečníků.[1] Urna s jeho popelem byla ale za druhé světové války rozmetána při bombovém útoku.

Byl členem mnoha spolků jako např. Česká beseda, Česká strana národně sociální, Dobročin, předsedou Hudebního podporujícího a zpěvného spolku, předsedou spolku Českých majitelů domů a nemovitostí.

Během let se stal v české menšině významnou osobností, řeční například při pietní akci v roce 1924, jejíž součástí bylo i odhalení pamětní desky na domě MUDr. Václava Šamánka.

Kapela

Ve čtrnácti letech přichází jako elév k 36. pěšímu vojenskému pluku v Mladé Boleslavi, kde se připravuje na službu vojenského hudebníka. Pluk je o tři roky později přeložen do Liberce. Z vojenského svazku odchází v roce 1895 ve svých devatenácti letech ze zdravotních důvodů.

Získává živnostenský list a zakládá ze sexteta první český hudební sbor (Hokešovu kapelu). Hokešova kapela má v r. 1921 již 32 členů (flétnu, klarinety, trumpety, trombón, lesní rohy, primy, sekund, violu, kontrabas, bicí).[4] V jeho kapele hraje na kontrabas i Jan Vacek[4] (otec později známého skladatele národního umělce Karla Vacka) a otec Jaroslava Řídkého na flétnu a housle.

Za německo-nacionálích bojů v 90. letech se rozléhala před radnicí jeho česká hudba, zvláště pak skladba V Liberci máme doktora. Hokešova kapela hraje pouze česky tehdy v převážně německém Liberci. Vystupuje v České besedě; hostinci Prátr ve Zhořelecké ulici (dnešní Malé Divadlo) oblíbeném místě libereckých Čechů, kde se od r. 1903 každou neděli hrálo i divadlo a po představení se tančilo právě při hudbě Aloise Hokeše; v zahradě Kolosea při každoroční české pouti; v hospodě U Votočků v Růžodole, U Dubu i na sokolských slavnostech; poutích a dalších veřejných akcích, pořádaných pro českou menšinu.

Pod vedením Aloise Hokeše kapela hrála celkem 35 let, po jeho smrti převzal vedení dirigent Antonín Špička a další.

Pedagogická činnost

Alois Hokeš se věnoval i hudební výuce. Byl prvním učitelem na flétnu a housle Jaroslava Řídkého, jako honorář mu matka Řídkého prala prádlo (uvedeno v novinách Vpřed 15. srpna 1986). Byl jeho pilným, nadaným, nejlepším žákem. Svěřoval mu veškerou přípravu i přepravu hudebních nástrojů a not.[5]

Ulice v Liberci

Od 28. října 1945 je na jeho počest pojmenována jedna z libereckých ulic v liberecké čtvrti Růžodol (Liberec XI), která se původně jmenovala Bürgergasse po významném libereckém staviteli Adolfu Bürgerovi.[6]

Reference

  1. a b c REJHA, Antonín. Br. Alois Hokeš Mrtev. Naše hory: časopis Československé strany socialistické pro severní Čechy. 1930-08-21, roč. XI., čís. 34, s. 3. Dostupné online. ISSN 2336-4904. 
  2. REJHA, Antonín. Inzerce. Naše hory: časopis Československé strany socialistické pro severní Čechy. 1924-05-01, roč. VI., čís. 18, s. 7. Dostupné online. 
  3. REJHA, Antonín. Inzerce. Naše hory: časopis Československé strany socialistické pro severní Čechy. 1919-09-05, roč. I., čís. 2, s. 6. Dostupné online. ISSN 2336-4904. 
  4. a b DORŮŽKA, Lubomír. Karel Vacek. 3. vyd. Praha: Městská knihovna v Praze, 2021. 328 s. Dostupné online. ISBN 978-80-274-1609-7. S. 16–17. 
  5. TOMSA, Jaroslav. Zprávy české besedy: Jaroslav Řidký ve vzpomínkách současníků. Liberec: Česká beseda, 1979. 24 s. 
  6. TOMSA, Jaroslav. Liberečtí občané v názvech ulic města Liberce. Liberec: Česká beseda, 1993. 12 s. 

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“