Alois Horký

des. Alois Horký
Narození15. června 1912
Dřevohostice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. prosince 1944 (ve věku 32 let)
Bray-Dunes
FrancieFrancie Francie
Příčina úmrtípadl v boji
Místo pohřbeníVojenský hřbitov Adinkerke, hrob H-13
Národnostčeská
Povolánínákupčí, voják
ZaměstnavateléBaťa, Československá armáda
Znám jakoos. č. Z-10.501.941
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alois Horký (15. června 1912 Dřevohostice24. prosince 1944 Bray-Dunes) byl český příslušník Československé samostatné obrněné brigády.

Život

Před druhou světovou válkou

Alois Horký se narodil 15. června 1912 v Dřevohosticích na Přerovsku. Prezenční vojenskou službu nastoupil v roce 1934 Pěšího pluku 35 v Plzni. Po jejím ukončení absolvoval Školu práce u firmy Baťa a stal se nákupčím.

Druhá světová válka

V době německé okupace v březnu 1939 se Alois Horký nacházel služebně v Bagdádu a do vzniklého Protektorátu Čechy a Morava se již nevrátil. V roce 1942 se přihlásil do Československé armády v zahraničí, odveden byl 1. července 1942 v Jeruzalémě. Zařazen byl k velitelství 200. československého lehkého protiletadlového pluku – Východního, dne 25. července téhož roku byl přeložen k britské protivzdušné obraně, ve které sloužil v Palestině a v Tobruku. Po porážce Afrikakorpsu v květnu 1943 byl převelen do Spojeného království a zařazen k 2. rotě motorizovaného praporu 1. československé samostatné obrněné brigády. Jako její příslušník byl v srpnu 1944 odvelen do Francie, kde se brigáda účastnila obléhání Dunkerku. Dne 24. prosince 1944 vedl čtyřčlennou hlídku v předpolí obce Bray-Dunes, během akce došlo k přestřelce se skupinou německých vojáků, při které padl. Pohřben byl ještě týž den na nedalekém vojenském hřbitově v Adinkerke. Dosáhl hodnosti desátníka.

Vyznamenání

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)