Alois Král

Alois Král
Alois Král
Alois Král
Narození30. července 1877
Senetářov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí27. února 1972 (ve věku 94 let)
Tišnov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagog a muzikolog
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Král (30. července 1877 Senetářov[1]27. února 1972 Tišnov) byl moravský speleolog, objevitel Demänovské jeskyně svobody na Slovensku.

Život

Alois Král se narodil v Senetářově v Moravském krasu. Po vystudování učitelského ústavu v Brně učil na moravsko-slovenském pomezí. Zde mimo jiné pod vlivem Leoše Janáčka sbíral folklorní písně.

Krále zaujala práce Karla Absolona a od roku 1904 s ním zkoumal jeskyně v Moravském krasu a na Balkáně. Oblast Demänovské doliny a Demänovskou ledovou jeskyni poprvé navštívil roku 1913, ale svůj největší objev učinil až v roce 1921: 3. srpna s místními pomocníky Adamem Mišurou, Otou Hrabalem a Jarmilou Vránovou pronikl přes vyschnutý ponor Demänovky do nově objevených prostor Demänovské jeskyně svobody.

Po objevu jeskyně se Král přestěhoval na Slovensko, kde se plně věnoval speleologii. Organizoval zpřístupňování Demänovské jeskyně svobody, ale také průzkum jeskyň v Jánské dolině. Trvale se věnoval propagaci jeskyňářství a v letech 19231930 na území Československa přednášel a pořádal promítání z Demänovské doliny. Alois Král spolupracoval také s Rudolfem Těsnohlídkem, který vydal roku 1926 prvního jeskyňářského průvodce po Demänové.

Hrob Aloise Krále v Tišnově

Po odchodu do penze v roce 1932 se Král přestěhoval do Tišnova, kde žil do své smrti v roce 1972 a kde je i pohřben.

Na počest Aloise Krále je po něm pojmenována Králova galerie, bohatě zdobené poschodí v Demänovské jeskyni svobody, a Králova jeskyně v kopci Květnice v Tišnově.

Alois Král je čestným občanem Tišnova.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tišnov, starý hřbitov Na Hrádku (2020-10-11; 02).jpg
Autor: Harold, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob Aloise Krále, starý hřbitov Na Hrádku, Tišnov, okres Brno-venkov
Alois Král (1877-1972).jpg
Alois Král (1877 - 1972), Moravský speleolog.