Alois Praveček

Alois Praveček
Rudolf, Alois a Jindřich Pravečkovi (1915)
Rudolf, Alois a Jindřich Pravečkovi (1915)
Základní informace
Narození10. ledna 1880
Hroby
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. května 1957 (ve věku 77 let)
Jindřichův Hradec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníJindřichův Hradec
Žánryklasická hudba a concert band
Povoláníhudební skladatel, dirigent, houslista a hudební pedagog
Příbuzníbratr Jindřich Praveček
synovec Jindřich Praveček mladší
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Praveček (10. ledna 1880 Hroby u Tábora[1]19. května 1957 Jindřichův Hradec) byl český vojenský dirigent a hudební skladatel.

Mládí, rodina a studium

Pocházel ze staré a známé hudební rodiny – jeho dědeček i otec byli řídícími učiteli a řediteli kůru v obci Hroby (3 km jihových. od Chýnova), bratr Jindřich Praveček (1. března 1885 – 11. února 1969) i synovec Jindřich Praveček ml. (28. června 1906 – 11. února 2000) byli též známými hudebníky. Jako žák se Alois Praveček učil na housle u strýce Hynka Vacka v Soběslavi, potom studoval v letech 1897 až 1898 hru na housle u Antonína Bennewitze.

Léta u vojenské hudby

Praveček se stal na čas komorním houslistou hraběnky Kolovratové, ale od roku 1901 sloužil u vojenské hudby 75. pěšího pluku v Jindřichově Hradci, od 1906 do 1910 v Praze (tam byl jmenován plukovním bubeníkem) a stal se dirigentem úspěšné vojenské kapely, která v době pražského pobytu sklízela úspěchy, stejně jako od 1912 do 1914 při umístění pluku v Salcburku. Zde Praveček zkomponoval velmi úspěšný Mirabellský valčík, který záhy vyšel tiskem v Salcburku i Jindřichově Hradci a hrála ho kapela také v salcburském hotelu Mirabell na svém posledním mírovém koncertu 26. července 1914 – dva dny před vyhlášením války Srbsku Rakouskem. První světová válka zavedla Aloise Pravečka zpět do Jindřichova Hradce, odtud na východní frontu a poslední válečný rok prožil na frontě italské. V listopadu 1918 se 75. pluk vrátil do Jindřichova Hradce a v armádě nového státu (ČSR) vznikl pak 29. pěší pluk J. J. Švece, kde Praveček opět působil (po boku kapelníka Zemana) jako dirigent a také se aktivněji začal věnovat komponování. Kariéru vojenského muzikanta ukončil v roce 1925 odchodem do výslužby.

Pedagog a skladatel

Hudbě se „civilista“ Praveček nepřestal věnovat; v Jindřichově Hradci působil jako pedagog, houslista i dirigent Hudební jednoty; byl aktivní v „Jindřichohradecké opeře“, kde při prvních představeních hrál v operním orchestru 1. housle; nepřestal komponovat. Podílel se mj. aktivně na organizaci sjezdu bývalých Pětasedmdesátníků.

Dílo

Za svůj plodný život složil Alois Praveček mnoho skladeb; např. 12 vojenských pochodů, 30 sokolských cvičení, mužské sbory a koncertní skladby. Celkem napsal okolo 80 skladeb pro smyčcový i dechový orchestr. Pro jindřichohradecké gymnázium složil pochod Pod novým praporem, místnímu hasičskému sboru věnoval pochod Tryskem k cíli, a známý je jeho Jubilejní pochod.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha s. 356
  • František Fürbach: Vzpomínka na vojenského dirigenta Aloise Pravečka. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech. České Budějovice : Jihočeské muzeum, 2005 42, č. 2, (2005,) s. 129-131

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
R.Praveček, A.Praveček a J.Praveček 1915.jpg
bratři Rudolf Praveček (vlevo), hudební skladatel Alois Praveček (uprostřed) a dirigent Jinřich Praveček (vpravo) v roce 1915