Alois Tichý

Alois Tichý
Narození1. června 1875
Chrudim Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. ledna 1922 (ve věku 46 let)
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Národnostčeská
Povolánípěvec, kabaretiér
ChoťAnna Tichá (roz. Holanová)
PříbuzníFrantišek Alois Tichý (synovec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alois Tichý (1. června 1875 Chrudim14. ledna 1922 Praha[1]) byl český pěvec, komik, herec, kabaretiér, dramatik, písničkář, libretista, divadelní ředitel a provozovatel kabaretu v Praze, autor řady písní a také zpěvoher. Byl významnou osobností českého hudebního divadla a ředitelem jednoho z prvních pražských kabaretů. Od roku 1903 také vydával své písně a komediální výstupy na audionosičích (kovové válečky, gramodesky) a stal se jedním z nejvydávanějších umělců své doby.[2]

Život

Narodil se v Chrudimi v rodině hudebníka a učitele hudby. V mládí se přesunul do Prahy, kde působil jako herec a pěvec v rámci kabaretních vystoupení a hudebních revue. Byl rovněž autorem písňových textů a komediálních výstupů.

Jeho písně a komické monology byly pak zaznamenávány a prodávány, jako jedny z vůbec prvních nahrávek písní a mluveného slova v češtině. Tichému je přisuzováno autorství okolo jednoho tisíce audionahrávek. Do roku 1914 vydal nahrávky u společností Pathé, GCR, Zonophone, Odeon, Homokord a dalších.[2] V komediálních výstupech mj. satirizoval různé typy pražských řemeslníků. Se souborem Umělecká družina dvorního pivovaru pak tvořil také nahrávky výjevů z české národní historie. Jeho písňové texty pak vycházely také tiskem.

Ke konci kariéry působil jako ředitel kabaretu Hvězda na Vinohra­dech, věnoval se rovněž činnosti hudebního nakladatele. S jeho pomocí se do Prahy přestěhoval též jeho synovec František Alois Tichý, pozdější úspěšný hudebník a hudební vydavatel.[3]

Úmrtí

Alois Tichý zemřel 14. ledna 1922 v Praze ve věku 46 let. Pohřben byl v rodinné hrobce na Olšanských hřbitovech.

Byl ženatý s Annou Tichou, rozenou Holanovou.[4]

Odkazy

Reference

  1. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých u sv. Ludmily na Vinohradech, sign. VIN Z8, s. 50
  2. a b Pub 5. www.radioservis-as.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné online. 
  3. WWW.GRANDIT.CZ. Hudba Staropražské písničky — Radiotéka. www.radioteka.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné online. 
  4. STARÉ PARTE-ŘEDITEL KABARETU HVĚZDA ALOIS TICHÝ 1922 | Aukro. aukro.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)