Alois Tichý

Alois Tichý
Narození1. června 1875
Chrudim Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. ledna 1922 (ve věku 46 let)
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Národnostčeská
Povolánípěvec, kabaretiér
ChoťAnna Tichá (roz. Holanová)
PříbuzníFrantišek Alois Tichý (synovec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alois Tichý (1. června 1875 Chrudim14. ledna 1922 Praha[1]) byl český pěvec, komik, herec, kabaretiér, dramatik, písničkář, libretista, divadelní ředitel a provozovatel kabaretu v Praze, autor řady písní a také zpěvoher. Byl významnou osobností českého hudebního divadla a ředitelem jednoho z prvních pražských kabaretů. Od roku 1903 také vydával své písně a komediální výstupy na audionosičích (kovové válečky, gramodesky) a stal se jedním z nejvydávanějších umělců své doby.[2]

Život

Narodil se v Chrudimi v rodině hudebníka a učitele hudby. V mládí se přesunul do Prahy, kde působil jako herec a pěvec v rámci kabaretních vystoupení a hudebních revue. Byl rovněž autorem písňových textů a komediálních výstupů.

Jeho písně a komické monology byly pak zaznamenávány a prodávány, jako jedny z vůbec prvních nahrávek písní a mluveného slova v češtině. Tichému je přisuzováno autorství okolo jednoho tisíce audionahrávek. Do roku 1914 vydal nahrávky u společností Pathé, GCR, Zonophone, Odeon, Homokord a dalších.[2] V komediálních výstupech mj. satirizoval různé typy pražských řemeslníků. Se souborem Umělecká družina dvorního pivovaru pak tvořil také nahrávky výjevů z české národní historie. Jeho písňové texty pak vycházely také tiskem.

Ke konci kariéry působil jako ředitel kabaretu Hvězda na Vinohra­dech, věnoval se rovněž činnosti hudebního nakladatele. S jeho pomocí se do Prahy přestěhoval též jeho synovec František Alois Tichý, pozdější úspěšný hudebník a hudební vydavatel.[3]

Úmrtí

Alois Tichý zemřel 14. ledna 1922 v Praze ve věku 46 let. Pohřben byl v rodinné hrobce na Olšanských hřbitovech.

Byl ženatý s Annou Tichou, rozenou Holanovou.[4]

Odkazy

Reference

  1. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých u sv. Ludmily na Vinohradech, sign. VIN Z8, s. 50
  2. a b Pub 5. www.radioservis-as.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné online. 
  3. WWW.GRANDIT.CZ. Hudba Staropražské písničky — Radiotéka. www.radioteka.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné online. 
  4. STARÉ PARTE-ŘEDITEL KABARETU HVĚZDA ALOIS TICHÝ 1922 | Aukro. aukro.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“