Alonžová paruka
Alonžová paruka (alonž, francouzsky allonge [aˈlɔ̃ːʒ-]IPA) je typ mužské barokní paruky, která spadá nositeli pod ramena. Je vyrobená z pravých vlasů nebo zvířecí srsti. Módu nošení alonžových paruk zavedl francouzský král Ludvík XIV. přibližně v roce 1665. Po jeho smrti v roce 1715 se alonžové paruky začaly pudrovat a postupně se zkracovaly až do roku 1730, kdy je nahradily klasické krátké pudrované paruky. Díky alonžovým parukám se baroku přezdívá parukový sloh.[1]
Etymologie
Alonž ve francouzštině znamená prodloužení nebo přivěšení. Slovo alonž původně znamená list papíru, který je spojený s cenným papírem nebo jinou právní listinou (česky se v tomto významu používá pojem „přívěsek“) . Slouží k provedení záznamů, které se na vlastní listinu již nevejdou.
Vzhled
Alonžová paruka byla vysoká, tvořená soustavou loken spadajících po obou stranách hlavy na prsa a na záda. V 60. a 70. letech 17. století byly nejčastějšími barvami žlutá a světle hnědá (barva lví srsti), v 80. letech byly v módě tmavé a černé paruky. Po roce 1715 se paruky začaly zkracovat a pudrovat, čímž získaly šedou nebo bílou barvu.[2] Jako materiál byla v závislosti na kvalitě a ceně použita buď zvířecí srst, nebo pravé vlasy. Vlastní vlasy byly pod parukou střiženy na krátko, či byly zcela vyholené.
Historie
Jako první použil ve Francii paruku král Ludvík XIII. U dvora byly dlouhé vlasy znakem důstojnosti, ale on již v mladém věku ztratil téměř všechny vlastní vlasy, proto si nechal vyrobit umělou náhradu. Jeho syn Ludvík XIV. pak začal paruku nosit rovněž a vytvořil tím novou módu, která se postupně rozšířila po celé Evropě; od roku 1673 byla závaznou součástí dvorského oděvu. Po roce 1730 vyšla klasická délka paruk definitivně z módy, paruky začaly být radikálně zkracovány. V 18. století nosili paruku v klasické délce již jen soudci a vysoká šlechta při dvorských ceremoniálech. V současnosti nosí alonžové paruky v upravené podobě soudci ve Spojeném království a Austrálii.
Galerie
- Muži s alonžovými parukami, přibližně r. 1696 (Nicolas de Largillière, Ex-voto à Sainte-Geneviève, detail)
- Filip I. Orleánský (bratr Ludvíka XIV.) s alonžovou parukou
- Louis IV. Henri de Bourbon-Condé s pudrovanou alonžovou parukou
- Australský soudce v novodobé alonžové paruce
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Allongeperücke na německé Wikipedii.
- ↑ Paruka [online]. arcig.cz [cit. 2014-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05.
- ↑ Vrcholný barok – pánská móda – účesy, obuv, doplňky [online]. Textil Forum [cit. 2014-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu alonžová paruka na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Sir Samuel Griffith (1845?1920), 1st Chief Justice of Australia (1903?1919)
Louis Henri de Bourbon, Prince of Condé, Duke of Bourbon (1692-1740) was prime minister of France during the reign of Louis XV.
Philippe of France, Duke of Orléans and brother of Louis XIV, bearing the cross of the Order of the Holy Spirit