Alpský roh

Švýcarští hráči na alpský roh
Detail ozdoby alpského rohu

Alpský roh (alphorn, alpenhorn, alpine horn) je dechový hudební nástroj, který je v různých obdobách rozšířen v horských oblastech Evropy od francouzských Alp po Karpaty (kde je znám jako trembita).

Popis

Alpský roh připomíná trubku, používá se dřevěný nátrubek. V dřívějších dobách byla spodní část alpského rohu nedílnou součástí nástroje, dnes se alpský roh skládá z těchto dvou částí. Obvyklá je malovaná výzdoba na horní straně spodní části alpkého rohu. Celková délka bývá 3–4 metry. Na výrobu se používá smrk, ale někdy i borovice.

Kulturní pozadí

Allgäuer Alphornbläsertreffen 2007

Hudební nástroje tohoto typu byly či jsou rozšířeny v horských oblastech Tibetu, v Pyrenejích, či v Kirgízii. U pasteveckých či horských národů představovaly především možnost snadné komunikace na dlouhé vzdálenosti (zvuk se nese 5–10 km). Posléze se hudební nástroj stal také součástí jejich vlastní kulturní identity.

Ve Švýcarsku se alpský roh stal doslova národním symbolem. Není neobvyklé, že se na letních srazech hráčů na alpské rohy, tedy na "alphorn treffen", sjede i několik set hráčů, kteří pak společně koncertují. Na internetových stránkách srazu je dopředu k dispozici notový záznam skladby, na sraz přijíždějící hráči bývají z celého světa. Atmosféru národního cítění během hudby podtrhují létající vlajky Švýcarska a jeho kantonů.

Materiál čerpán z německé a anglické wikipedie.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

49. Allgäuer Alphornbläsertreffen 2007.jpg
Autor: Heidwolf, Licence: Attribution
49. Allgäuer Alphornbläsertreffen in Engetsried 2007
Alphorn detailaufnahme.jpg
Autor: Andreas Faessler, Licence: CC BY-SA 4.0
Detail eines Alphorn mit folkloristischer Bemalung
Alphorns Grindelwald.jpg
Autor: Cristo Vlahos, Licence: CC BY-SA 3.0
Grindelwald Alphorn Festival, Switzerland