Altán

Vyhlídkový altán hradu Špilberk

Altán je obvykle malá ozdobná stavba (jednoduchý přístřešek) umístěná v zahradě nebo v parku určená zejména pro oddech, rekreaci a relaxaci lidí, někdy se jí také říká besídka. Nejjednodušší altány mohou být dřevěné a můžeme se s nimi setkat i ve volné přírodě nejčastěji v nějakých turisticky zajímavých místech, například v místech s krásnou vyhlídkou. Na takovém místě altán může plnit i funkci vyhlídkové terasy apod. Lázeňské altány zase velmi často slouží coby kryté pódium pro vystoupení lázeňských orchestrů. V případě, že si chcete na svém pozemku altán postavit a bude mít zastavěnou plochu do 25 m², není třeba stavební povolení ani ohlášení, musíte však zažádat o územní souhlas nebo rozhodnutí.[1]

Jiný význam slova

V dalším významu slova se jedná o malou (zpravidla ozdobnou) přístavbu na nějaké větší budově, často ve formě malé věže (věžičky, věžice).

Altán v zámecké parkové architektuře

V 18. a 19. století přichází expanzivně do přírodně-krajinářských parků parková architektura. Dle anglických vzorů se budují na českých sídlech též altány, kupříkladu u zámků Veltrusy, Třeboň a Krásný Dvůr.

Tereziánský altán ve Veltrusích

Odkazy

Reference

  1. Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci (Dřevostavitel.cz): [cit.2017-10-12]

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Teresie.jpg
Autor: Kamil K. Brzák, Licence: CC BY-SA 4.0
Tereziánský altán-Veltrusy. Pavilon Marie Teresie