Amatérská fotografie

Amatérská skupinová rodinná fotografie
Amatérská fotografie amatérských fotografů

Amatérská fotografie, lidová fotografie, domácí fotografie nebo rodinná fotografie je fotografický žánr amatérů nebo neznámých fotografů, kteří zachycují každodenní život a všední předměty.

Popis

Ačkoli je více známá definice tohoto žánru „lidový“, může být použit termín „domácí“ nebo „původní“. Při použití tohoto pojmenování ve vztahu k umění popisuje podobný význam těchto zpřesňujících definic Oxfordský slovník angličtiny jako: „zabývající se běžnými domácími a funkčními objekty a nikoli v podstatě monumentálními“. Dobré příklady lidové fotografie jsou z cestování, fotografie z dovolené, rodinné fotografie, fotografie přátel, portréty třídy, podobenky a fotografie z takzvaného boxu. Lidová fotografie jsou druhy „náhodného umění“ v tom, že jsou mnohdy „neúmyslně umělecké“ – výtvarné.

Úzce souvisí s fotografickým žánrem „nalezené fotografie“, který se v jistém smyslu vztahuje na odložené, nevyužité, nebo nepotřebné momentky nebo fotografie. Tyto se často nacházejí na bleších trzích, bazarech a secondhandech, v prodejích formou bazaru v soukromé garáži nebo na dvorku, výprodejích pozůstalosti, prodejích zabavených věcí, v kontejnerech a popelnicích, mezi stránkami knih nebo na ulicích a chodnících.

Využití lidové fotografie v umění je téměř stejně staré jako fotografie sama. Lidová fotografie se stala v posledních letech daleko běžnější jako výtvarná technika a je nyní široce přijímána jako jeden ze žánrů umělecké fotografie.

Lidová amatérská fotografie se stala oblíbenou u sběratelů umění a sběratelů takzvaných „nalezených“ fotografií.

Historie

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vernacular photography na anglické Wikipedii.


Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Family-House-1969.jpg
Autor: David Ball, Licence: Attribution
A family photo from 1969.
FamiliaOjeda.JPG
Autor: Ojedamd, Licence: CC BY-SA 3.0

La Familia de Ojeda Ruiz de Luna se reune en Septiembre de 2007 para celebrar el 50 aniversario de boda de los padres de familia. Once hijos, veintisiete nietos. El fruto de un amor entregado.

Nos reunimos en el Monasterio de Guadalupe, Cáceres, España.

SED FIELES, VALE LA PENA. LA FAMILIA, la clave. LA EDUCACION de los hijos, cansada, pero no dificil.

Los padres: Rafael y Maricarmen

Los hijos: Rafa, MariCarmen, MariaElena, Juanma, Cuca, Luz, Mar, Willy, Jaime, JoseMaria y Joaquin

Los hijos políticos: Blas, Eugenio, Paco, Eva, Laura y Susana.

Los nietos: JoseMaria, Jaime, Pilar, Cristina y MariaElena Andres, Luz, Joaquin, Pablo, Alvaro, Almudena y MariaEugenia Santi, Edu, Ana, Javier, Fernando, Rocio Maria, Jaime, Isabel, Macarena y Miguel JoseMaria, Elena

Alejandra
Photographers 2006-05-21.jpg
Autor: Sarazyn, Licence: CC BY-SA 2.5
Photographers at de:Wikipedia:Berlin on May 21, 2006.
1975family.jpg
Autor: freeparking, Licence: CC BY 2.0
Family gathering. San Diego, California, USA, 1975.
vintage: family gathering, 1975