Amatérská fotografie

Amatérská skupinová rodinná fotografie
Amatérská fotografie amatérských fotografů

Amatérská fotografie, lidová fotografie, domácí fotografie nebo rodinná fotografie je fotografický žánr amatérů nebo neznámých fotografů, kteří zachycují každodenní život a všední předměty.

Popis

Ačkoli je více známá definice tohoto žánru „lidový“, může být použit termín „domácí“ nebo „původní“. Při použití tohoto pojmenování ve vztahu k umění popisuje podobný význam těchto zpřesňujících definic Oxfordský slovník angličtiny jako: „zabývající se běžnými domácími a funkčními objekty a nikoli v podstatě monumentálními“. Dobré příklady lidové fotografie jsou z cestování, fotografie z dovolené, rodinné fotografie, fotografie přátel, portréty třídy, podobenky a fotografie z takzvaného boxu. Lidová fotografie jsou druhy „náhodného umění“ v tom, že jsou mnohdy „neúmyslně umělecké“ – výtvarné.

Úzce souvisí s fotografickým žánrem „nalezené fotografie“, který se v jistém smyslu vztahuje na odložené, nevyužité, nebo nepotřebné momentky nebo fotografie. Tyto se často nacházejí na bleších trzích, bazarech a secondhandech, v prodejích formou bazaru v soukromé garáži nebo na dvorku, výprodejích pozůstalosti, prodejích zabavených věcí, v kontejnerech a popelnicích, mezi stránkami knih nebo na ulicích a chodnících.

Využití lidové fotografie v umění je téměř stejně staré jako fotografie sama. Lidová fotografie se stala v posledních letech daleko běžnější jako výtvarná technika a je nyní široce přijímána jako jeden ze žánrů umělecké fotografie.

Lidová amatérská fotografie se stala oblíbenou u sběratelů umění a sběratelů takzvaných „nalezených“ fotografií.

Historie

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vernacular photography na anglické Wikipedii.


Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Family-House-1969.jpg
Autor: David Ball, Licence: Attribution
A family photo from 1969.
FamiliaOjeda.JPG
Autor: Ojedamd, Licence: CC BY-SA 3.0
The extended family La Familia de Ojeda Ruiz de Luna (eleven children, twenty-seven grandchildren) during their family reunion in September 2007 to celebrate the parents' 50th wedding anniversary in front of the Monastery of Saint Mary of Guadalupe, Spain
Photographers 2006-05-21.jpg
Autor: Sarazyn, Licence: CC BY-SA 2.5
Photographers at de:Wikipedia:Berlin on May 21, 2006.
1975family.jpg
Autor: freeparking, Licence: CC BY 2.0
Family gathering. San Diego, California, USA, 1975.
vintage: family gathering, 1975