Ambulantní pošta
Ambulantní pošty byly jedním z druhů poštovních kurů. S rozvojem automatizace třídění poštovních zásilek postupně došlo k jejich zrušení.
Druhy ambulantní pošty
Pod pojmem ambulantní pošty se v Československu do roku 1958 rozuměly jen vlakové pošty. V roce 1958 byly ambulantní pošty rozčleněny podle druhu použité dopravy na vlakové pošty, automobilové pošty a letadlové pošty.[1] [2][3] V ambulantních poštách pracovníci pošty zpracovávali zásilky všech druhů do závěrů, závěry přijímali a vypravovali. Někdy zajišťovali i jiné druhy poštovních služeb.[4]
Ambulantní pošty byly postupně rušeny v rozsahu služeb a pak, koncem 20. století byly zrušeny všechny. Důvodem bylo zavádění zpracování zásilek na výkonných, plně automatizovaných, linkách v třídících střediscích ještě před předáním zásilek do příslušného dopravního prostředku.
Odkazy
Reference
- ↑ ČTVRTNÍK, Pavel. Cesta pošty dějinami: silnicí, železnicí, letadlem. Praha: Nakladatelství dopravy a spojů, 1977. 210 s.
- ↑ GALUŠKA, Jan, a kol. Dějiny pošty v českých zemích. Praha: Česká pošta s.p., 2000. 163 s. ISBN 80-86437-02-7. S. 67.
- ↑ CHMELER, František; KOSTKA, Bohumil. Organizace poštovní dopravy v ČSSR. Praha: [s.n.], 1962.
- ↑ AUTORSKÝ KOLEKTIV. Československá filatelie Praga 88. Praha: Rapid, 1988. Kapitola A, s. 87.
Související články
- Česká pošta
- Vlaková pošta
- Automobilová pošta
- Letadlová pošta
Externí odkazy
- Na webu filatelistů Archivováno 31. 3. 2016 na Wayback Machine.
- Vlaková ambulantní pošta
- Na webu svazu filatelistů[nedostupný zdroj]
Média použitá na této stránce
Reproduction of the postmark of the Lugano-Ponte Tresa railway post office.