Americký dolar

Americký dolar
United States dollar (anglicky)
Bankovka 100 dolarů s portrétem Benjamina Franklina
Bankovka 100 dolarů s portrétem Benjamina Franklina
ISO 4217USD
Symbol$, US$
Dílčí jednotkacent (1/100)
Mince1, 5, 10, 25, 50 centů, 1 dolar
Bankovky1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarů
Vývoj kurzu USD od roku 2014 vůči České koruně[1]

Americký dolar je oficiální měna Spojených států amerických i některých dalších zemí (Panama, Ekvádor, Salvador, Východní Timor a Zimbabwe se tak rozhodly nezávisle, některé státy dřívějších amerických teritorií v Tichomořských ostrovech si po získání nezávislosti nepřijaly vlastní měnu), další státy pak mají svou měnu pevně vázánu na kurz amerického dolaru. Americký dolar je nejpoužívanější měna v mezinárodních transakcích, v mnoha ostatních státech je také široce používána jako bankovní rezerva. V dubnu 2004 bylo v oběhu téměř 700 miliard dolarů, z čehož asi dvě třetiny mimo Spojené státy. Důvodem je, že jej mnohé centrální banky drží společně se zlatem jako rezervu (zejména v oblastech Blízkého východu).

Definice amerického dolaru

Dolar podle definice Mint Act

Ve Spojených státech byl americký dolar zaveden 6. července 1785[2] a 2. dubna 1792 byl redefinován v rámci výnosu Mint Act (též Coinage Act of 1792). Ten jej definuje jako stříbrnou minci specifikované hmotnosti, ražený státní mincovnou. Spolu s dolarem definoval i zlaté mince, tzv. eagly. Hodnotu dolaru spjal s hodnotou stříbra a zlata v poměru:

1 USD = 371 až 416 grainů stříbra,
10 USD = 247 až 270 grainů zlata,

přičemž rozsah hmotností daných kovů závisel s jejich ryzostí. Stříbrné mince měly ve znaku zosobnění svobody (Liberty) a nápis „LIBERTY“; zlaté mince měly vyražený znak amerického orla (proto se nazývá Eagle). The Coinage Act spolu s mince jiných objemů (hmotností) – dvoudolar (double dollar nebo double eagle), půldolar (později fiftycent), čtvrtdolar (quarter), „desetník“ (dime) a pěticent (five cents, nickel).

V roce 1834 byly v rámci zlatého standardu hmotnostní poměry upraveny na 23,2 a později 23,22 grainů. Na přelomu 19. a 20. století byl dolar definován jako 1/20 unce zlata.[3] Svázání amerického dolaru se stříbrem trvalo do roku 1900, od té doby se pojil pouze se zlatem; nicméně, ražení stříbrných mincí pokračovalo až do roku 1969 (s přechodným obdobím od roku 1964, kdy bylo stříbro odstraněno ze čtvrťáků a desetníků a z 3/5 i z půldolarů). Zlaté mince byly z oběhu staženy po Velké hospodářské krizi v roce 1933, v rámci tzv. Gold seizure. Hmotnost zlata za dolar byla tehdy změněna na 13,71 grainů (tj. 35 dolarů za troyskou unci) a tento standard vydržel až do roku 1968.[4] V roce 1945 vstoupil v platnost tzv. Brettonwoodský měnový systém, ve kterém hrál americký dolar roli světové měny a který cizím vládám zajišťoval jeho směnitelnost za zlato.[4] Tento systém byl zrušen 15. srpna 1971. Spolu s ním ztratil dolar i vazbu na zlato, ale místo něj získal mezi lety 1973–2000 status tzv. „petroměny“. Od 1. ledna 1975 vstoupil americký dolar do éry tzv. plovoucích (měnových) kurzů na měnových trzích. Nominální hodnota vůči troyské unci zlata od tohoto dne do současnosti vzrostla z 42,22 na přibližně 1700 USD/unci (2011). Obdobně, kupní síla dolaru od roku 1913 (vznik Federálního rezervního systému) do současnosti klesla na tehdejší cca 4 centy.[5]

Název a označení

Název dolar historicky pochází až z jáchymovského tolaru. V Jáchymově (německy Joachimsthal) se razily stříbrné mince o váze jedné unce, kterým se lidově řikalo Joachimsthalers (Jáchymovské tolary) a později jen thalers (tolary). Dalším komolením vzniklo slovo dolar.[6] Americký dolar se běžně označuje symbolem písmene S přeškrtnutého jednou či dvěma svislými čarami – $. V hovorové angličtině je nazýván buck ( „babka“).

Kód amerického dolaru podle ISO 4217 je USD; Mezinárodní měnový fond také používá označení US$. Méně známé je to, že pro americký dolar existují ještě další dva pomocné kódy, které se používají v mezinárodním obchodu a na burzách — USS pro americký dolar zaplacený tentýž den (U.S. dollar same day) a USN pro americký dolar zaplacený příští den (U.S. dollar next day). Toto rozlišení vzniklo z potřeby opatření proti změnám kurzu této světové měny.

Používání dolaru mimo USA

Americký dolar, euro a měny na ně vázané v zemích světa:
     eurozóna, jejíž centrální banka vydává euro
     euro v zemích mimo eurozónu
     měny pevně navázané na euro
     měny navázané na euro s fluktuačním pásmem
     Spojené státy americké, jejichž centrální banka vydává americký dolar
     americký dolar v zemích mimo Spojené státy americké
     měny pevně navázané na americký dolar
     měny navázané na americký dolar s fluktuačním pásmem

Americký dolar je zákonnou měnou v několika nezávislých státech a závislých územích:

 • Nezávislé státy
  • PalauPalau Palau
  • Mikronésie Mikronésie
  • Marshallovy ostrovyMarshallovy ostrovy Marshallovy ostrovy
  • SalvadorSalvador Salvador
  • Východní TimorVýchodní Timor Východní Timor používá dolarové bankovky i mince, ale souběžně používá vlastní mince
  • EkvádorEkvádor Ekvádor používá dolarové bankovky i mince, ale souběžně používá vlastní mince
  • PanamaPanama Panama má vlastní měnu balbou, která má však směnný kurz k dolaru 1:1 a dolar je uznán jako druhá měna
  • KambodžaKambodža Kambodža má vlastní měnu, riel, která se ale používá pouze jako drobné a v obchodech je vyměňována za dolar.
  • ZimbabweZimbabwe Zimbabwe má vlastní měnu, ale ekonomická situace v zemi byla natolik vážná, že obyvatelstvo v běžném platebním styku preferuje USD.
  • VenezuelaVenezuela má vlastní měnu venezuelský bolívar, ale z důvodu hyperinflace národní měny je v zemi při platebním styku užíván americký dolar.

Monetární indexy peněžní zásoby USA

Vývoj peněžních agregátů USA

Spojené státy americké měří množství svého oběživa následujícími indexy (řidčeji zvané „monetární agregáty“):

 • M0 = veškeré fyzické oběživo + peníze na účtech Centrální banky, které mohou být proměněny ve fyzické oběživo.
 • M1 = ty části M0, které jsou drženy v trezorech + objem transakčních depozitních účtů (v nichž jsou soustředěny například peníze pro platbu šeky)
 • M2 = M1 + většina spořicích účtů, účtů trhu peněz, malých termínovaných vkladů a vkladových certifikátů do 100 000 dolarů.
 • M3 = M2 + ostatní vkladové certifikáty, vklady eurodolarů a skupní dohody. Index M3 dává nejlepší obrázek o množství amerického oběživa ve světě, ale 23. dubna 2006 bylo nařízeno přestat jej zveřejňovat. Oficiální důvod byl ten, že zjišťování samo o sobě stojí mnoho peněz; někteří komentátoři však dávají zákaz do souvislosti s uvažovaným otevřením íránské ropné burzy, která měla začít éru obchodování s důležitými fosilními palivy striktně bez účasti amerického dolaru, což by s velmi jistě vedlo k postupné devalvaci dolaru (její - nakonec neuskutečněné - otevření bylo naplánováno na 20. dubna - pouhé tři dny před ukončení zveřejňování M3).[8][9][10][11]

Dolar jako rezervní měna

Vývoj ceny zlata v amerických dolarech. V určitých historických obdobích byl definován přímo ve vztahu k množství zlata (1792 – 1,6 g, 1900 – 1,505 g, 1933 – 1/35 oz). Dalšími milníky jsou roky 1913Federal Reserve Act, 1933„Gold seizure“; 1945Brettonwoodský systém, 1971Uzavření zlatého okna)“

Od konce 18. století do konce druhé světové války byl dolar „kryt“ zlatem, resp. jeho hodnota byla na množství zlata vázána. Od konce 1. světové války, po které některé evropské země zaznamenaly finanční krize a hyperinflaci, navíc jeho význam celosvětově vzrostl. Brettonwoodskou dohodou se z dolaru stala oficiální světová rezervní měna a všechny ostatní měny od ní byly odvozeny.[12][13] Měnový systém, který byl v Bretton Woods ustanovený a který byl variantou zlatého standardu, trval do srpna 1971. Poté, co přestal platit princip krytí dolaru zlatem, zaznamenala tato měna skokový pokles zájmu (který se časově kryl s prvním celosvětovým ropným šokem). Nixonova administrativa hledala cestu, jak žádanost a zájem o svoji národní měnu upevnit.

Po dvou rozhodnutí OPECu (z počátku 70. let, kterému předcházely bilaterální dohody mezi USA a Saúdskou Arábií) se americký dolar stal jedinou měnou, v které byla obchodována ropa, zemní plyn a ostatní fosilní paliva (tzv. petrodolar). To většinu zemí nutilo opatřit si a spravovat dolarové rezervy k nakupování s ropou (americký dolar je z jejich pohledu jejich rezervní měna). Americký dolar tak absolvoval cyklus, kdy jím bylo v ropných burzách zaplaceno zemím vyvážejícím ropu, které za ně většinou investovaly za služby nebo výrobky, částečně i v jiných zemí nebo na udržení nebo expanzi své ropné produkce. To, jak se ropná naleziště vyčerpávají a ropa se stává dražší, především ale neustále se zvyšující objem spotřebované ropy a uvolňování dluhopisů ze strany americké státní pokladny (které fakticky snižují počet emitovaných dolarů) zajišťovalo americkému dolaru jeho pevnost a stále se zvyšující poptávku po něm coby měně nutné k nákupu potřebné ropy. Na základě této poptávky si americká státní pokladna mohla pravidelně dovolit emitovat nové dolary, které do celosvětového oběhu zařadila tím, že za ně nakoupila produkty nebo služby v zahraničí. Toto je také důvod dlouhodobé nevyrovnané obchodní bilance Spojených států ve prospěch importu, která se v tomto období vytvořila (k roku 2012 rozdíl činí nominálně cca 470 mld. dolarů).[14] Změna světového statusu dolaru by pak americkou ekonomiku uvrhla do stavu, kdy by byla postavena před problém, jak „přes noc“ vyrovnat saldo obchodní bilance, která byla v diskurzu posledních téměř 40 let.

Snaha o omezení významu amerického dolaru

Význam amerického dolaru a petrodolarový cyklus byl narušen až na přelomu 20. století a 21. století. O platbě za ropu v jiné měně než americkém dolaru poprvé začal hovořit Írán (v roce 1999) a Venezuela (2000); a prvním, kdo začal za ropu přijímat jinou měnu než dolary (euro, za program Food for Oil), byl Saddám Hussain, 6. listopadu 2000.[15] Dva měsíce po invazi do Iráku byl prodej irácké ropy „přepnut“ zpět na americký dolar, ale než se tak stalo, jak Irák, tak Venezuela, v největší míře Írán započaly trend diverzifikace rezervní měny v podobě amerických dolarů, inicializovaly a podporovaly úvahy o nahrazení dolaru něčím jiným (nejčastěji: jinou měnou, krytou komoditním košem), a začaly bilaterálně jednat s jinými zeměmi (typicky těmi, které nejsou v OPEC) i významnými soukromými subjekty o nákupu ropy za jejich lokální měnu. Írán patrně zašel nejdále – (byť se zpožděním oproti původnímu plánu) otevřel mezinárodní ropnou burzu obchodující s ropou a deriváty s vyloučením amerického dolaru, který explicitně nepřijímá při platbách, zbavil se více než 85 % dolarů coby rezervní měny, zbavil se bezprostředních transakcí s americkými bankami a vyjednal mnoho kontraktů na dodávky íránské ropy v jiných měnách.

Samotné vystoupení výše zmíněných zemí proti privilegiu amerického dolaru motivovala další státy a spustila změnu paradigmatu, která sama o sobě má takovou hybnost, že není jisté, zdali Spojené státy budou schopny tento (pro ně nepříznivý) trend zvrátit a opět nastolit petrodolarový cyklus (ten podle dat z roku 2008 „běží“ jen na 68 procent[16]). Faktorem v této transformaci je i to, že mnoho ostatních zemí je sesazení dolaru z privilegované pozice petroměny nakloněno.[17][18] Taktéž, zejména během druhého prezidentského období George W. Bushe, volil Federální rezervní systém taktiku masívního tisku nových bankovek a jejich distribuce do peněžního systému,[19] což mělo největší vliv na další inflaci dolaru, s reálnou hrozbou rozběhnutí hyperinflace.[20][21][22] Další okolností, která tomu nenasvědčuje, je skutečnost, že americký dolar mezi lety 2000 a 2007 ztratil cca 3/4 své hodnoty vůči euru a mnohé státy přehodnotily pozici dolaru coby rezervní měny a začaly diverzifikovat, nejčastěji na euro.

O změně systému s jednou státní měnou, která je současně světovou rezervní měnou, mluvil v lednu 2009 v Davosu Vladimir Putin, o dva měsíce později guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan navrhl vytvoření světové rezervní měny namísto dolaru a později dodal, že „náklady, které svět nese za existující měnový systém, už možná předčily jeho zisky“. V září téhož roku se ve zprávě OSN ke Konferenci o trhu a rozvoji (UNCTAD) píše, že „finanční systém, kde je dolar jedinou rezervní měnou, by měl projít celkovým přehodnocením“, a mezitím deník The Independent přinesl zprávu o jednáních centrálních bank Číny, Ruska, Francie, Brazílie a států OPEC v oblasti Perského zálivu o nahrazení dolaru v pozici světové měny. Se sesazením dolaru se ztotožnili i významní ekonomové ze samotných Spojených států jako Josef Stiglitz, Paul Volker nebo George Soros, a dokonce i Organizace spojených národů,[23] Mezinárodní měnový fond[24] či ředitel Světové banky, Robert Zoelick.[25]

Kroky k sesazení dolaru coby obchodní měny podnikají i země BRICS v čele s Čínou a to jak v nasazení svých národních měn ve vzájemném obchodu[26] tak v úvěrech v rámci připravované společné mezinárodní rozvojové banky.

Zhou Xiaochuan, guvernér Čínské lidové banky, řekl 14. října 2013 s odkazem na status amerického dolaru: „Možná je dobrý čas, aby nyní zmatený svět byl přebudován a deamerikanizován.“ S tím, že podle oficiální čínské tiskové agentury Xinhua mezi návrhy Číny patří vytvořit novou mezinárodní měnu, která by nahradila americký dolar.[27]

Mince a bankovky

Mince jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar. Současné bankovky dolaru mají hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarů.

Hodnota
(lidový název)
Aversní stranaReversní stranaMotiv aversuMotiv reversuVáhaPrůměrTloušťkaMateriál
1 cent
(penny)

(pence)

avers - 1 centrevers - 1 centAbraham LincolnLincolnův památník2,50 g19,05 mm1,55 mm97,5 % Zn
2,5 % Cu
5 centů
(nickel)

(niklák)

avers - 5 centůrevers - 5 centůThomas JeffersonMonticello5,00 g21,21 mm1,95 mm75 % Cu
25 % Ni
10 centů
(dime)

(deseťák)

avers - 10 centůrevers - 10 centůFranklin D. Rooseveltolivová ratolest, pochodeň, dubová větvička2,27 g17,91 mm1,35 mm91,67 % Cu
8,33 % Ni
25 centů
(quarter)

(čtvrťák)

avers - 25 centůrevers - 258 centůGeorge WashingtonOrel bělohlavý5,67 g24,26 mm1,75 mm91,67 % Cu
8,33 % Ni
50 centů
(half)
avers - 50 centůrevers - 50 centůJohn F. Kennedyprezidentská pečeť11,34 g30,61 mm2,15 mm91,67 % Cu
8,33 % Ni
1 dolaravers - 1 dolarrevers - 1 dolarSusan B. Anthonylogo Apollo 118,10 g26,50 mm2,00 mm91,67 % Cu
8,33 % Ni
1 dolarrevers - 1 dolarSacagawealetící orel bělohlavý8,10 g26,50 mm2,00 mm77 % Cu
12 % Zn
7 % Mn
4 % Ni
HodnotaAversní stranaReversní stranaMotiv aversuMotiv reversu
1 dolarAversní strana 1dolarové bankovkyReversní strana 1dolarové bankovkyGeorge WashingtonLícová a rubová strana státní pečeti USA
2 dolaryAversní strana 2dolarové bankovkyReversní strana 2dolarové bankovkyThomas JeffersonPodepisování nezávislosti na Spojeném království
5 dolarůAversní strana 5dolarové bankovkyReversní strana 5dolarové bankovkyAbraham LincolnLincolnův památník
10 dolarůAversní strana 10dolarové bankovkyReversní strana 10dolarové bankovkyAlexander HamiltonStátní Banka USA
20 dolarůAversní strana 20dolarové bankovkyReversní strana 20dolarové bankovkyAndrew JacksonBílý dům
50 dolarůAversní strana 50dolarové bankovkyReversní strana 50dolarové bankovkyUlysses S. GrantAmerický kapitol
100 dolarůAversní strana 100dolarové bankovkyReversní strana 100dolarové bankovkyBenjamin FranklinRadnice ve Filadelfii

Vzhled historických dolarů

Nominál bankovky a datum vydáníVzhled aversuVzhled reversu
$1 emise 1935 D, Silver CertificateAversní strana 1dolarové bankovky z roku 1935Reversní strana 1dolarové bankovky z roku 1935
$5 emise 1928 CAversní strana 5dolarové bankovky z roku 1928Reversní strana 5dolarové bankovky z roku 1928
$5 emise Yellow Seal 1934 pro vylodění v severní Africe, 1942Aversní strana 5dolarové bankovky z roku 1934Reversní strana 5dolarové bankovky z roku 1934

Amero

Podrobnější informace naleznete v článku Amero.

Již v roce 1999, soudobně se vznikem eura začaly některé americké think-tanky zpracovávat koncepci o společné měnové unii nejdříve USA, Kanady a Mexika, později eventuálně všech států Severní Ameriky. V roce 2005 a 2007 proběhla předběžná jednání hlav výše uvedených států. Instituce by měla nést jméno Severoamerická měnová unie a její měna byla nazvána Amero. Tento projekt v průběhu času ztratil na intenzitě a reálná šance na zavedení amera je nízká.

Odkazy

Reference

 1. http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/devizove-kurzy-ke-konci-mesice-249/usd/ USD - Devizové kurzy ke konci měsíce-ekonomika ČNB, kurzy.cz
 2. Journals of the Continental Congress - WEDNESDAY, JULY 6, 1785.
 3. ROTHBARD, Murray. Peníze v rukou státu. Praha: Liberální institut, 2001. 144 s. ISBN 80-86389-12-X. S. 88–90. 
 4. a b ROTHBARD, Murray. Peníze v rukou státu. Praha: Liberální institut, 2001. 144 s. ISBN 80-86389-12-X. S. 95–97. 
 5. Free Dictionary, United States dollar
 6. ROTHBARD, Murray. Peníze v rukou státu. Praha: Liberální institut, 2001. 144 s. ISBN 80-86389-12-X. S. 34. 
 7. Invoering van de dollar [online]. Rijksdienst Caribisch Nederland [cit. 2011-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-15. (nizozemsky) 
 8. Oil Peak - Zlom ropy
 9. Íránská ropná burza hrozí, Zvědavec.org
 10. Bushova černobylská ekonomika a těžké časy před námi, Zvědavec.org
 11. MWM.cz. www.mwm.cz [online]. [cit. 2007-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-09. 
 12. 75 Years Ago The U.S. Dollar Became The World's Currency. Will That Last?. NPR.org [online]. [cit. 2021-09-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. MORSE, Jeremy. The Dollar As a Reserve Currency. International Affairs (Royal Institute of International Affairs 1944-). 1979, roč. 55, čís. 3, s. 359–366. Dostupné online [cit. 2021-09-22]. ISSN 0020-5850. DOI 10.2307/2615144. 
 14. Trading Economics - data pro USA
 15. . stoletíCNN.com - U.N. to let Iraq sell oil for euros, not dollars - October 30, 2000
 16. Iran's Oil Bourse: A Threat to the U.S. Economy? - Worldpress.org
 17. Ultimitt.org. ultimitt.org [online]. [cit. 2009-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-28. 
 18. Yahoo.com, EnergyEuro
 19. Fed to Pump $1.2 Trillion Into Markets, Washington Post
 20. Federal Reserve sets stage for Weimar-style Hyperinflation, 25. prosince 2008, Centrum pro výzkum globalizace
 21. Expecting Hyper-Inflation: Fed Chooses to Monetize America's Debt
 22. The Coming Fed U.S. Hyperinflation, 23. srpna 2009, The Market Oracle
 23. Scrap dollar as sole reserve currency: U.N. report, 29. červen 2010
 24. Dolar čelí "globálnímu spiknutí" kdysi chudých zemí, aktuálně.cz, 22. prosince 2009
 25. Zoellick cautions on dollar supremacy
 26. Brics’ move to unseat US dollar as trade currency Archivováno 1. 4. 2012 na Wayback Machine., (anglicky, český překlad)
 27. China's State Press Calls for 'Building a de-Americanized World'

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Nuvola web broom.svg
Autor: , Licence: LGPL
Web broom icon
2021-P US Quarter Obverse.jpg
2021-P version of John Flanagan's 1932 Washington quarter design.
New100back.jpg
Reverse of the series 2009 $100 Federal Reserve Note
US $2 reverse-high.jpg
High resolution scan of the $2 bill
50 USD Series 2004 Note Front.jpg
US 50 dollar bill obverse, series 2004
Flag of the Turks and Caicos Islands.svg
Flag of the Turks and Caicos Islands
US Half Dollar Obverse 2015.png
United States Half Dollar in Obverse Position.
2005 Penny Rev Unc D.png

Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.


Public domain
Public domain
This image depicts a unit of currency issued by the United States of America. If this is an image of paper currency or a coin not listed here, it is solely a work of the United States Government, is ineligible for US copyright, and is therefore in the public domain in the United States.
Fraudulent use of this image is punishable under applicable counterfeiting laws.

As listed by the the U.S. Currency Education Program at money illustrations, the Counterfeit Detection Act of 1992, Public Law 102-550, in Section 411 of Title 31 of the Code of Federal Regulations (31 CFR 411), permits color illustrations of U.S. currency provided:
1. The illustration is of a size less than three-fourths or more than one and one-half, in linear dimension, of each part of the item illustrated;
2. The illustration is one-sided; and
3. All negatives, plates, positives, digitized storage medium, graphic files, magnetic medium, optical storage devices, and any other thing used in the making of the illustration that contain an image of the illustration or any part thereof are destroyed and/or deleted or erased after their final use.

Certain coins contain copyrights licensed to the U.S. Mint and owned by third parties or assigned to and owned by the U.S. Mint [1]. For the United States Mint circulating coin design use policy, see [2]; for the policy on the 50 State Quarters, see [3].

Also: COM:ART #Photograph of an old coin found on the Internet

2006 AESilver Proof Obv.png
American Eagle. Design by Adolph Alexander Weinman
 • Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.
Avers5$ MILITARY.ISSUE.NORTH.AFRICA.jpg
Autor: Milan Wölfl, Licence: CC BY-SA 3.0
Vojenské vydání pětidolarové bankovky, kryté zlatem (Yellow Seal) pro invazi do Severní Afriky, 1942. Emise 1934.
US One Cent Obv.png
United States One Cent Obverse
US 50 Cent Rev.png
United States Half Dollar reverse
DOLLAR AND EURO IN THE WORLD.svg
Use of the United States dollar and Euro globally, see legend
5$1928AV.jpg
Autor: Milan Wölfl, Licence: CC BY-SA 3.0
5$ 1928, Abraham Lincoln
Obverse of the series 2009 $100 Federal Reserve Note.jpg
Obverse of the series 2009 $100 Federal Reserve Note. The star in the serial number of this example, LG04727782*, indicates the note is a replacement note.
2005 Dime Rev Unc P.png

Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.


Public domain
Public domain
This image depicts a unit of currency issued by the United States of America. If this is an image of paper currency or a coin not listed here, it is solely a work of the United States Government, is ineligible for US copyright, and is therefore in the public domain in the United States.
Fraudulent use of this image is punishable under applicable counterfeiting laws.

As listed by the the U.S. Currency Education Program at money illustrations, the Counterfeit Detection Act of 1992, Public Law 102-550, in Section 411 of Title 31 of the Code of Federal Regulations (31 CFR 411), permits color illustrations of U.S. currency provided:
1. The illustration is of a size less than three-fourths or more than one and one-half, in linear dimension, of each part of the item illustrated;
2. The illustration is one-sided; and
3. All negatives, plates, positives, digitized storage medium, graphic files, magnetic medium, optical storage devices, and any other thing used in the making of the illustration that contain an image of the illustration or any part thereof are destroyed and/or deleted or erased after their final use.

Certain coins contain copyrights licensed to the U.S. Mint and owned by third parties or assigned to and owned by the U.S. Mint [1]. For the United States Mint circulating coin design use policy, see [2]; for the policy on the 50 State Quarters, see [3].

Also: COM:ART #Photograph of an old coin found on the Internet

Vyvoj-kurzu-USD.png
Autor: Kurzycz, http://www.kurzy.cz, Licence: CC BY-SA 4.0
USD - Devizové kurzy ke konci měsíce
US $10 Series 2004 reverse.jpg
Reverse of the series 2004 $10 Federal Reserve Note
Au annual average USD price 1793-2005.png
Average annual price of gold per troy ounce in United States dollars since 1793. Note for much of this time the gold standard was in effect, hence the lack of volatility during these times. Made with gnuplot.
2005 Dime Obv Unc P.png

Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.


Public domain
Public domain
This image depicts a unit of currency issued by the United States of America. If this is an image of paper currency or a coin not listed here, it is solely a work of the United States Government, is ineligible for US copyright, and is therefore in the public domain in the United States.
Fraudulent use of this image is punishable under applicable counterfeiting laws.

As listed by the the U.S. Currency Education Program at money illustrations, the Counterfeit Detection Act of 1992, Public Law 102-550, in Section 411 of Title 31 of the Code of Federal Regulations (31 CFR 411), permits color illustrations of U.S. currency provided:
1. The illustration is of a size less than three-fourths or more than one and one-half, in linear dimension, of each part of the item illustrated;
2. The illustration is one-sided; and
3. All negatives, plates, positives, digitized storage medium, graphic files, magnetic medium, optical storage devices, and any other thing used in the making of the illustration that contain an image of the illustration or any part thereof are destroyed and/or deleted or erased after their final use.

Certain coins contain copyrights licensed to the U.S. Mint and owned by third parties or assigned to and owned by the U.S. Mint [1]. For the United States Mint circulating coin design use policy, see [2]; for the policy on the 50 State Quarters, see [3].

Also: COM:ART #Photograph of an old coin found on the Internet

Jefferson-Nickel-Unc-Obv.jpg
Jefferson Nickel obverse
1 $ 1935.jpg
Autor:

US Government

Scan: Milan Wölfl, Licence: CC BY-SA 3.0
Líc jednodolarové bankovky Silver Certificate 1935
Components of the United States money supply.svg
The components of the US money supply, expressed in terms of M1, M2, and M3, measured monthly from January 1959. Most recent data is February 2006 for M3, and March 2007 for M1 and M2.
1999 SBA Obv P.png
Obverse of a 1999 Susan B. Anthony dollar. Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.
Flag of Guam.svg
The flag of Guam, courtesy an e-mail from the author of xrmap. Modifications by Denelson83.
Revers5$ MILITARY.ISSUE.NORTH.AFRICA.jpg
Autor: Milan Wölfl, Licence: CC BY-SA 3.0
Vojenské vydání pětidolarové bankovky, kryté zlatem (Yellow Seal) pro invazi do Severní Afriky, 1942. Emise 1934.
1999 SBA Rev P.png
Reverse of a 1999 Susan B. Anthony dollar. Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.
FP MWMF035.jpg
Rub jednodolarové bankovky Silver Certificate 1935
5$1928RE.jpg
Autor: Milan Wölfl, Licence: CC BY-SA 3.0
5$ 1928, Abraham Lincoln
2006 Nickel Unc Rev.jpg
5 cents USA 2006 reverse
US10dollarbill-Series 2004A.jpg
The US 10 bill (front) Series 2004A. The series 2004 $10 bill incorporates new security features such as orange, yellow and red background colors.