Americká mužská basketbalová reprezentace

USA
Žebříček FIBA:1. místo
Člen FIBA od:1934
Svaz FIBA:FIBA Americas
Národní svaz:USA Basketball
Kapitán:James Harden
Trenér:Mike Krzyzewski
Letní olympijské hry
Účasti:19×
Medaile:Zlatá medaile zlato: 1936, 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1976, 1984, 1992, 1996, 2000, 2008, 2012, 2016, 2020
Stříbrná medaile stříbro: 1972
Bronzová medaile bronz: 1988, 2004
Mistrovství světa
Účasti:17×
Medaile:Zlatá medaile zlato: 1954, 1986, 1994, 2010, 2014
Stříbrná medaile stříbro: 1950, 1959, 1982
Bronzová medaile bronz: 1974, 1990, 1998, 2006
Mistrovství Ameriky
Účasti:10×
Medaile:Zlatá medaile zlato: 1992, 1993, 1997, 1999, 2003, 2007, 2017
Stříbrná medaile stříbro: 1989
Bronzová medaile bronz: 2022
Údaje v infoboxu aktuální k 2. srpnu 2023

Americká mužská basketbalová reprezentace reprezentuje Spojené státy americké v mezinárodních soutěžích v basketbalu. Tým je nejúspěšnější ze všech mužských basketbalových reprezentací, kdy získal medaili na všech devatenácti olympiádách, kterých se zúčastnil. Celkem je držitelem šestnácti zlatých, jedné stříbrné a dvou bronzových olympijských medailí.

O týmu

Dream Team

Do roku 1989 bylo podmínkou, aby reprezentační týmy byly složené z amatérů (přesněji z hráčů nehrajících v NBA), v témže roce však FIBA povolila nominaci profesionálů. První tzv. Dream Team, tedy výběr nejlepších hráčů z NBA, vystoupil na Letních olympijských hrách v Barceloně pořádaných roku 1992. Tým byl složen z hvězd, jakými byli Charles Barkley, Larry Bird, Clyde Drexler, Patrick Ewing, Magic Johnson, Michael Jordan, Christian Laettner, Karl Malone, Chris Mullin, Scottie Pippen, David Robinson a John Stockton. Dream team s přehledem zvítězil ve všech šesti olympijských zápasech s nejhorším skóre 119:81. V žádném zápase nedali méně než 105 bodů. Tím opět pro USA získali zlatou medaili. Hráči Michael Jordan a Scottie Pippen byli prvními, kteří v jednom roce vyhráli NBA i zlatou olympijskou medaili.

Dream Team II

Pro mistrovství světa pořádané roku 1994 v Torontu, Kanada byl sestaven nový profesionální reprezentační tým, který získal název Dream Team II. Tvořili ho převážně mladší hráči z NBA, kteří nebyli na předchozích olympijských hrách. I tak tým získal zlatou medaili. Soupisku tvořili Reginald Miller, Mark Price, Dan Majerle, Dominique Wilkins, Kevin Johnson, Shaquille O'Neal, Derrick Coleman, Alonzo Mourning, Joe Dumars, Larry Johnson, Shawn Kemp a Steve Smith.

Dream Team III

Letní olympijské hry 1996 pořádané na domácí půdě ve městě Atlanta ve státě Georgie, přinesly upravený reprezentační tým složený z největších hvězd. I proto bylo použito názvu Dream Team III. Z původního Dream teamu pokračovalo pět hráčů Barkley, Malone, Pippen, Robinson a Stockton. Dále se přidali Anfernee Hardaway, Grant Hill, Reggie Miller, Hakeem Olajuwon, Shaquille O'Neal, Gary Payton a Mitch Richmond. Tým si pod vedením trenéra Lennyho Wilkinse opět bez prohry odvezl zlatou medaili.

The Dirty Dozen

Mistrovství světa z roku 1998 bylo zasaženo částečnou výlukou v NBA. Nikdo z profesionálů se nemohl turnaje účastnit. Tým byl tedy složen z hráčů univerzitních týmů a druhé ligy zvané CBA. V podstatě neznámí reprezentanti přivezli domů solidní bronzovou medaili, a tím se postarali o senzaci. Tým získal přezdívku The Dirty Dozen, a to pro jejich neuvěřitelnou píli a snahu. Jediným hráčem z týmu, který se posléze uplatnil v NBA byl Brad Miller, ostatní hráči nalezli uplatnění v evropských ligách.

LOH 2000 a FIBA Cup 2002

Reprezentační tým pro Letní olympijské hry 2000 v Sydney, Austrálie byl složen opět z hvězd NBA, včetně hráčů jako byli Shareef Abdur-Rahim, Vince Carter a Jason Kidd, z předchozích reprezentantů se vrátili Mourning, Smith a Payton. Tým měl za úkol dokázat světu, že Američané jsou stále nejlepšími basketbalisty, a to proto, že se téhož roku vedly debaty o nárůstu počtu zahraničních hráčů v NBA.

Překvapení nastalo již ve skupině, kde se tým v zápase s Litvou postaral o výhru s nejmenším rozdílem v historii Dream teamů, a to 85:76. Stejný šok byl semifinálový zápas proti stejnému soupeři, kdy tým USA vyhrál jen o dva body s konečným skóre 85:83, kdy navíc budoucí hvězda NBA Šarūnas Jasikevičius při závěrečném hvizdu minul tříbodový hod, kterým by byl tým USA poražen.

Vyrovnané utkání sehráli i ve finále proti výběru Francie, kdy zápas skončil 85:75. Dream team tak sice vyhrál zlatou medaili, ale začal ztrácet svou pověst o neporazitelnosti a výjimečnosti.

Mistrovství světa znamenalo podobné otřesení aury týmu, když skončil až na šestém místě. Výběr Jugoslávie (Srbska) byl prvním týmem, který v historii porazil tým USA složený z hráčů NBA.

LOH 2004

Kvůli ztrátě pověsti, mnoho skvělých hráčů z NBA odmítlo účast v reprezentaci. Tým pro Letní olympijské hry 2004 pořádaných v Aténách, Řecko tak byl sestaven z mladších talentovaných hráčů NBA (a dnes hvězd), jakými byli Dwyane Wade, LeBron James nebo Carmelo Anthony. Pravými lídry týmu tak byli Allen Iverson a Tim Duncan. Trenérem byl Larry Brown.

Kvalifikací se tým prodřel se starostí. Špatný start byl potvrzen i v prvním olympijském zápase, kde podlehli týmu Portorika s rekordním rozdílem 73:92. Nakonec si tým odvezl bronzovou medaili, když v semifinále nestačil na výběr Argentiny. V zápase o třetí místo však dokázali porazit Litvu.

Olympijský tým USA 2008 - Wade, Anthony, James a Bosh

The Redeem Team a The B Team

Pro letní olympijské hry 2008 bylo nutné vzkřísit starou slávu týmu USA. Koučem se stal univerzitní trenér Mike Krzyzewski. Jeho tým tvořili hráči jako LeBron James, Dwyane Wade, Carmelo Anthony, Jason Kidd, Kobe Bryant, Chris Bosh, Dwight Howard, Chris Paul a další. Tento výběr znovu dokázal bez jediného zaváhání získat zlatou olympijskou medaili. Po osmi letech tak znovu získali zlatou medaili na mezinárodním turnaji. Tým získal přezdívku The Redeem Team.

Mistrovství světa 2010 bylo opět svěřeno stejnému trenérovi. Ten si pro něj vybral tzv. B Team, tedy tým výborných hráčů NBA, kteří nebyli na olympiádě. Tým tvořili hráči jako Chauncey Billups, Kevin Durant, Andre Iguodala, Danny Granger, Lamar Odom nebo Tyson Chandler. Tým si s přehledem došel až pro zlatou medaili. Hráč Kevin Durant byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Lamar Odom se stal prvním, kdo ve stejném roce získal titul NBA i zlatou medaili mistrovství světa FIBA.

LOH 2012

Pro letní olympijské hry 2012 v Londýně se vrátil trenér Krzyzewski. Do týmu se vrátili reprezentanti James, Paul, Tyson, Durant, Iguodala, Bryant, Anthony a další. Ve skupinovém zápasu porazili tým Nigérie se skóre 156:73, čím vytvořili nový olympijský rekord v počtu bodů v zápase. Bez porážky se dostali až do finále, kde ve vyrovnaném zápase porazili výběr ze Španělska 107:100, a tak pro USA získali již čtrnáctou zlatou olympijskou medaili.

Mistrovství světa 2014

Na mistrovství světa roku 2014, pořádaném ve Španělsku tým USA turnaj s přehledem vyhrál, když neprohrál ani jeden zápas. USA se tím automaticky kvalifikovaly na Letní olympijské hry 2016. Trenérem byl opět Mike Krzyzewski. Tým byl stvořen z mladých hvězd NBA, s průměrným věkem 24 let to byl nejmladší průměr USA týmu od roku 1992.[1] Sestavu tvořili: Stephen Curry, Klay Thompson, Derrick Rose, Kenneth Faried, Rudy Gay, DeMar DeRozan, Kyrie Irving, Mason Plumlee, DeMarcus Cousins, James Harden, Anthony Davis a Andre Drummond. Hráč Kyrie Irving byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje (MVP). Nejvyšší výhru zaznamenaly USA hned v prvním zápase skupiny, kdy porazily tým Finska 114:55. Ve finálovém utkání se střetly s týmem Srbska, který porazily 129:92.

LOH 2016

Na Letních olympijských hrách v Riu De Janeiru v roce 2016 se opět představil výběr hráčů pod vedením trenéra Mikea Krzyzewskiho, který americkou reprezentaci úspěšně vedl již od roku 2008. Americký výběr jako jediný tým turnaje prošel skupinami bez porážky. Ve čtvrtfinále porazili Argentinu 105:78, v semifinále Španělsko 82:76 a ve finále proti Srbsku si došli pro zlaté medaile se skóre 96:66. Kapitánem reprezentace byl Carmelo Anthony. Spolu s Kevinem Durantem byli jedinými hráči, kteří byli v reprezentaci také na LOH 2012. Durant byl také nejúspěšnějším střelcem týmu, když za 8 zápasů nastřílel 52 košů a 25 trojek.

Mistrovství světa 2019

Na mistrovství světa roku 2019 v Číně se představil mladý tým hráčů NBA pod vedením nového trenéra Gregga Popoviche. Tým, v němž chyběly největší hvězdy své doby, byl vyřazen ve čtvrtfinále turnaje výběrem Francie (skóre 79:89). Jednalo se tak o jeden z nejhorších výsledků americké reprezentace od doby, kdy v ní hrají hráči z NBA. Prohraný zápas také ukončil sérii 58 výher v řadě (v mezinárodních zápasech FIBA a olympiád), kterou Američané zahájili v roce 2006. V následujících zápasech o 5. až 8. místo těsně prohráli se Srbskem 89:94 a poté vyhráli nad Polskem 87:74. Umístili se tím na 7. místě v celkovém pořadí, což byl pro reprezentaci USA nejhorší výsledek v historii mistrovství světa.

LOH 2020

Na Letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 si americký tým došel opět pro vítězství, čehož na olympijských hrách dosáhli už počtvrté v řadě. Olympijský tým vedli nejúspěšnější střelci Kevin Durant, Jayson Tatum a Devin Booker. Dalšími členy soupisky byli například Damian Lillard, JaVale McGee nebo Draymond Green. Ze skupiny tým postoupil z druhého místa po prohře s Francií (skóre 76:83). Nicméně nakonec celý turnaj vyhráli, když v odvetě během finále Francii porazili 87:82.

Mistrovství světa 2023

Na mistrovství světa roku 2023, pořádané společně Filipínami, Japonskem a Indonésií, se výběr USA kvalifikoval z prvního místa, přičemž z šesti zápasů skupiny prohrál jen jediný. Trenérem byl zvolen Steve Kerr, trenér NBA týmu Golden State Warriors a pomocný reprezentační trenér z LOH 2020. Tým, jehož úkolem je vylepšit pověst USA na mistrovství světa, byl sestaven zejména z mladších hráčů. Význačným členem byl například oceněný v této době dvacetiletý nováček roku Paolo Banchero. Dalšími známějšími hráči byli Anthony Edwards a Tyrese Haliburton, kteří byli v minulé sezóně NBA vybrání do All-star týmů. Americký výběr prošel skupinou bez prohry, nicméně vypadl v semifinále v souboji s Německem (skóre 111:113). V boji o třetí místo následně nestačil na výběr Kanady, se kterou prohrál v prvním prodloužení (skóre 118:127). USA tím skončily na čtvrtém místě.

Soupiska

Olympijský tým USA 2012
Poz.JménoDatum narozeníVýškaKlub
KHarrison Barnes30. května 1992203 cmSacramento Kings
KJaylen Brown24. října 1996201 cmBoston Celtics
PAndre Drummond10. srpna 1996211 cmDetroit Pistons
KMontrezl Harrell26. ledna 1994203 cmLos Angeles Clippers
KKyle Kuzma24. července 1995206 cmLos Angeles Lakers
PBrook Lopez4. ledna 1988213 cmMilwaukee Bucks
RKyle Lowry25. března 1986185 cmToronto Raptors
KKhris Middleton12. srpna 1991203 cmMilwaukee Bucks
RDonovan Mitchell7. září 1996191 cmUtah Jazz
PMason Plumlee5. března 1990211 cmDenver Nuggets
KJulius Randle29. listopadu 1994206 cmNew York Knicks
RMarcus Smart6. března 1994193 cmBoston Celtics
KJayson Tatum3. března 1998203 cmBoston Celtics
KP. J. Tucker5. května 1985198 cmHouston Rockets
PMyles Turner24. března 1996211 cmIndiana Pacers
RKemba Walker8. května 1990185 cmBoston Celtics
KThaddeus Young21. červen 1988203 cmChicago Bulls
Hlavní trenér
  • Gregg Popovich
Asistenti trenéra
  • Steve Kerr
  • Lloyd Pierce
  • Jay Wright

Trenéři

Olympijští

  • 1936 - Jimmy Needles
  • 1948 - Omar Browning
  • 1952 - Warren Womble
  • 1956 - Nigel Gall
  • 1960 - Pete Newell
  • 1964-72 - Henry Iba
  • 1976 - Dean Smith
  • 1984 - Bob Knight
  • 1988 - John Thompson
  • 1992 - Chuck Daly
  • 1996 - Lenny Wilkens
  • 2000 - Rudy Tomjanovich
  • 2004 - Larry Brown
  • 2008-16 - Mike Krzyzewski
  • 2020 - Gregg Popovich

Mistrovství světa

Rok/pořádající zeměÚčast
MS 1950 ArgentinaArgentina ArgentinaStříbrná medaile
MS 1954 BrazílieBrazílie BrazílieZlatá medaile
MS 1959 ChileChile ChileStříbrná medaile
MS 1963 BrazílieBrazílie Brazílie4. místo
MS 1967 UruguayUruguay Uruguay4. místo
MS 1970 JugoslávieJugoslávie Jugoslávie5. místo
MS 1974 PortorikoPortoriko PortorikoBronzová medaile
MS 1978 FilipínyFilipíny Filipíny5. místo
MS 1982 KolumbieKolumbie KolumbieStříbrná medaile
MS 1986 ŠpanělskoŠpanělsko ŠpanělskoZlatá medaile
MS 1990 ArgentinaArgentina ArgentinaBronzová medaile
MS 1994 KanadaKanada KanadaZlatá medaile
MS 1998 ŘeckoŘecko ŘeckoBronzová medaile
MS 2002 USA USA6. místo
MS 2006 JaponskoJaponsko JaponskoBronzová medaile
MS 2010 TureckoTurecko TureckoZlatá medaile
MS 2014 ŠpanělskoŠpanělsko ŠpanělskoZlatá medaile
MS 2019 ČínaČína Čína7. místo
MS 2023 FilipínyFilipíny Filipíny, JaponskoJaponsko Japonsko, IndonésieIndonésie Indonésie4. místo
CelkemÚčast – 18×
Zlatá medaile
Stříbrná medaile
Bronzová medaile

Olympijské hry

Rok/pořádající zeměÚčast
Berlín 1936Zlatá medaile
Londýn 1948Zlatá medaile
Helsinky 1952Zlatá medaile
Melbourne 1956Zlatá medaile
Řím 1960Zlatá medaile
Tokio 1964Zlatá medaile
Mexiko 1968Zlatá medaile
Mnichov 1972Stříbrná medaile
Montreal 1976Zlatá medaile
Moskva 1980NeNe
Los Angeles 1984Zlatá medaile
Soul 1988Bronzová medaile
Barcelona 1992Zlatá medaile
Atlanta 1996Zlatá medaile
Sydney 2000Zlatá medaile
Atény 2004Bronzová medaile
Peking 2008Zlatá medaile
Londýn 2012Zlatá medaile
Rio de Janeiro 2016Zlatá medaile
Tokio 2020Zlatá medaile
CelkemÚčast – 19×
Zlatá medaile16×
Stříbrná medaile
Bronzová medaile

Odkazy

Reference

  1. ESPN: Team USA average age: 24.08, espn.go.com, 29. 8. 2014 (anglicky)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Gold medal-2008OB.svg
Olympic Gold medal. like 2008 Summer Olympic's Gold medal
Silver medal-2008OB.svg
Olympic Silver medal. like 2008 Summer Olympic's Gold medal
Bronze medal-2008OB.svg
Olympic Bronze medal. like 2008 Summer Olympic's Gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Symbol delete vote darkened.svg
cancel symbol dark red
US flag 48 stars.svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Flag of the Soviet Union 1955.svg
(c) I, Cmapm, CC BY-SA 3.0
The flag of the Soviet Union (1955-1991) using a darker shade of red.
Schematic of the flag as adopted in 1955.
Flag of the Soviet Union (dark version).svg
(c) I, Cmapm, CC BY-SA 3.0
The flag of the Soviet Union (1955-1991) using a darker shade of red.
Schematic of the flag as adopted in 1955.
Gold medal world centered-2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 1.0
A gold medal with a globe icon
Silver medal world centered-2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 1.0
A silver medal with a globe icon
Beijing Olympics Men's Semifinal Basketball USA huddle.jpg
Autor: Richard Giles, Licence: CC BY-SA 2.0
From L to R: Dwayne Wade, Carmelo Anthony, Lebron James, and Chris Bosh
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Gold medal america.svg
Autor: maix¿?, Licence: CC BY-SA 2.5
A gold medal with america inside
2012 USA basketball team.jpg
Chairman of the Joint Chiefs of Staff U.S. Army General Martin E. Dempsey speaks to the USA Men's Basketball Team before Hoops for Troops in Washington, D.C. on July 14, 2012. DOD photo by U.S. Army Staff Sgt. Sun L. Vega.
Bronze medal world centered-2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 1.0
A bronze medal with a globe icon
Bronze medal america.svg
Autor: maix¿?, Licence: CC BY-SA 2.5
A bronze medal with america inside
USA Basketball logo.svg
Logo of USA Basketball, the non-profit organization and the governing body for basketball in the United States.
Silver medal america.svg
Autor: maix¿?, Licence: CC BY-SA 2.5
A silver medal with america inside