Americko-izraelské vztahy

Bilaterální vztahy
USA a Izraele
Spojené státy americké
Spojené státy americké
Izrael
Stát Izrael
USA a Izrael na mapě světa
USA a Izrael na mapě světa

Americko-izraelské vztahy jsou významným faktorem celkové americké politiky na Blízkém východě. Americký kongres klade značný důraz na zachování úzkých vztahů s Izraelem a jeho podpory. Jedním z hlavních vyjádření podpory Izraeli je zahraniční pomoc, které se Izraeli dostává více než jakémukoliv jinému státu (ta je ke konci prvního desetiletí 21. století převážně vojenská, v minulosti však byla Izraeli poskytována ekonomická pomoc například na zvládnutí absorpce nových přistěhovalců). K roku 2007 činila zahraniční pomoc Izraeli ročně v průměru 3 miliardy dolarů.[1] Mimo to USA podporují Izrael na poli Organizace spojených národů (od roku 1982 do 2007 vetovaly 32 rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které byly kritické k Izraeli)[2] a jsou rovněž zavázané bránit izraelskou bezpečnost.[3]

Bilaterální vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy se vyvinuly z původní vstřícné politiky Spojených států ke vzniku židovského státumandátní Palestině v neobvyklé partnerství, které spojuje malý, ale vojensky silný Izrael, závislý na Spojených státech pro jejich ekonomickou a vojenskou sílu, se Spojenými státy, velmocí, jenž se snaží dosáhnout rovnováhy v protikladných zájmech v regionu. Na výjimečné americko-izraelské vztahy existují dva názory. Na základě jednoho je americká podpora Izraeli zpochybňována s odůvodněním, že americká podpory Izraeli je na úkor zlepšování vztahů s arabskými a muslimskými státy. Podle druhého a hlasitějšího názoru je Izrael strategický a loajální spojenec a vztahem s ním Spojené státy posilují svou přítomnost na Blízkém východě.

Ve vzájemných vztazích hraje významnou roli i Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), zájmová skupina, která v Bílém domě a Kongresu lobbuje za silnou americkou podporu Izraele. Je považován za nejmocnější a nejvlivnější lobbistickou skupinu ve Washingtonu.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israel – United States relations na anglické Wikipedii.

  1. ERLANGER, Steven. U.S. and Israel Sign Military Aid Deal [online]. The New York Times, 2007-08-16 [cit. 2010-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MEARSHEIMER, John; WALT, Stephen. Israel Lobby and U.S. Foreign Policy. [s.l.]: Farrar, Straus and Giroux, 2007. Dostupné online. ISBN 0-3741-7772-4. S. 3. (anglicky) 
  3. Clinton: US commitment to Israel 'rock solid' [online]. The Guardian, 2010-03-22 [cit. 2010-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MEARSHEIMER, John; WALT, Stephen. The Israel Lobby [online]. London Reviews of Books [cit. 2008-06-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

IsraelUSAYarmulka.JPG
Autor: Idobi, Licence: CC BY 2.5
Yarmulka with Israeli and American flags
Truman-bengurion.jpg
President Truman meeting on May 8, 1951 with Prime Minister David Ben Gurion of Israel and Abba Eban.

Truman Library photograph

http://www.trumanlibrary.org/israel/591584.jpg
USA Israel Locator.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Barack Obama welcomes Shimon Peres in the Oval Office.jpg
President Barack Obama welcomes Israeli President Shimon Peres in the Oval Office Tuesday, May 5, 2009. At right is Vice President Joe Biden. Official White House Photo by Pete Souza.