Ana Guevaraová

Ana Guevaraová
Ana Gabriela Guevara - Marcha-mitin en defensa del petróleo (cropped).jpg
Rodné jménoAna Gabriela Guevara Espinoza
Narození4. března 1977 (45 let)
Heroica Nogales
Povolánípolitička a sprinterka
Politická stranaParty of the Democratic Revolution
Funkcemember of the Senate of Mexico
Member of the Chamber of Deputies of Mexico
Funkcionář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Atletika na LOH
stříbroAthény 2004běh na 400 m
Mistrovství světa v atletice
bronzEdmonton 2001běh na 400 m
zlatoPaříž 2003běh na 400 m
bronzHelsinky 2005běh na 400 m

Ana Gabriela Guevara Espinoza (* 4. března 1977, Nogales) je bývalá mexická sprinterka, jejíž specializací byl běh na 400 metrů.

Poprvé na sebe upozornila na halovém mistrovství světa 1999 v Maebaši, kde doběhla ve finále čtvrtá. V letní sezóně získala zlatou medaili na Panamerických hrách v kanadském Winnipegu. Na světovém šampionátu v Seville skončila její cesta v semifinálovém běhu. Reprezentovala na letních olympijských hrách 2000 v australském Sydney, kde ve finále proběhla cílem na pátém místě v čase 49,96 s. O rok později získala bronz na mistrovství světa v Edmontonu. V roce 2002 získala společně s dalšími třemi atlety podíl na jackpotu ve Zlaté lize.[1]

Na Panamerických hrách v roce 2003, které se konaly od 1. do 17. srpna v Dominikánské republice získala na čtvrtce zlatou medaili. Titul mistryně světa vybojovala později na šampionátu v Paříži v čase 48,89 s. S mexickou štafetou na 4 × 400 metrů však skončila již v rozběhu. Na letních olympijských hrách 2004 v Athénách proběhla ve finále cílem na druhém místě v čase 49,56 s. Rychlejší byla jen Bahamská atletka Tonique Williamsová-Darlingová.

V roce 2005 doběhla třetí na mistrovství světa v Helsinkách. O dva roky později získala na Panamerických hrách v brazilském Rio de Janeiru již třetí medaili na čtvrtce v řadě. Stříbrnou medaili vybojovala také s mexickou štafetou. Na mistrovství světa 2007 v Ósace skončila ve finále těsně pod stupni vítězů, na čtvrtém místě v čase 50,16 s. Atletickou kariéru ukončila na začátku roku 2008, kvůli korupci představitelů mexického sportu.[2]

Osobní rekordy

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Ana Gabriela Guevara - Marcha-mitin en defensa del petróleo (cropped).jpg
Autor: ProtoplasmaKid, Licence: CC BY-SA 3.0
The former sprinter and senator by Chihuaua at the end of the "March-rally in defense of oil" in the Columbus Monument in Mexico City.