Anamorfotická předsádka

Objekt nasnímaný s využitím anamorfotu
Tentýž objekt na filmu pro normální objektiv má výrazně horší využití plochy okénka

Anamorfotická předsádka, zkráceně anamorfot, je optická soustava, která se připevní na objektiv a ovlivňuje optické zobrazení. Při použití anamorfotické předsádky je obraz dvakrát větší ve svislém směru než ve směru vodorovném. Při natáčení jsou nejčastěji používány předsádky tvořené spojnými čočkami válcovitého tvaru (ve vodorovném směru nedochází k žádné deformaci obrazu (isomorfismus), ve svislém dochází k dvojnásobnému roztažení). Při projekci se nejčastěji používají hranolové nebo zrcadlové předsádky (zde se naopak jedná o vertikální rozptylky).

Anamorfotická předsádka je používaná v kombinaci se základním objektivem filmového projektoru k promítání filmů s rozšířeným formátem z normálního filmového pásu (CinemaScope). Tím se poměr stran z běžných 4:3 (neboli 1:1,33) roztáhne na (1:2,1 až 1:2,3).Běžný formát 4:3 nevyužívá plnou výšku okénka, s kterou komprimovaný formát "scope" tvoří poměr stran přibližně 1,2 :1 a předsádka jej roztáhne na dvojnásobek 2,4 :1.

Účelem použití anamorfotické předsádky je poskytnout širokoúhlý film s maximálním využitím plochy filmového políčka a tím i maximálním možným detailem, který lze na něj zaznamenat (viz obrázky). Alternativou k anamorfotickému způsobu snímání a promítání je technika Super35.

Média použitá na této stránce

Anamorphic lens illustration without stretching 20050227040828.jpg
Autor: Wapcaplet, uploaded by Andreas -horn- Hornig, Licence: CC BY-SA 3.0
Illustration of en:anamorphic widescreen lens.
Without an anamorphic lens, the available film area is not used completely; some of the film surface is wasted on the black bars.
Anamorphic lens illustration with stretching 20050227040811.jpg
Autor: Wapcaplet, uploaded by Andreas -horn- Hornig, Licence: CC BY-SA 3.0


English:
Illustration of en:anamorphic widescreen lens. With an anamorphic lens, the picture is optically "squeezed" to cover the entire film frame, resulting in a better picture quality. When projecting the film, the projector must use a lens of opposite anamorphic power to "unsqueeze" the image back to its original proportions.
Deutsch:
Illustration einer de:anamorphen Widescreen-Linse.

Mit dieser Linse wird das Bild optisch "gestaucht", um den ganzen Filmbereich abzudecken. Daraus resultiert eine bessere Bildqualität. Bei der Filmprojektion muss der Projektor eine gegensätzliche Linse nutzen, um das Bild in sein ursprüngliches Seitenverhältnis zu stauchen.