Anastázie Řecká a Dánská

Princezna Anastázie
Portrét
Portrét od Giovanniho Boldiniho, 1914
Úplné jménoNonie May Stewartová
Narození20. ledna 1878
Zanesville, Ohio, Spojené státySpojené státy Spojené státy
Úmrtí23. srpna 1923 (ve věku 45 let)
Spencer House, Londýn, AnglieAnglie Anglie
PohřbenaWoodlawn Cemetery, Bronx, New York
ManželGeorge Ely Worthington (sňatek 1894⁠–⁠1899)
William Bateman Leeds (sňatek 1900; zemřel 1908)
Princ Kryštof Řecký a Dánský (sňatek 1920)
PotomciWilliam Bateman Leeds, Jr.
OtecWilliam Charles Stewart
MatkaMary Holdenová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Anastázie Řecká a Dánská (rozená Nonie May Stewartová; 20. ledna 1878 – 29. srpna 1923) byla dědička amerického původu a členka řecké královské rodiny. Provdala se za prince Kryštofa Řeckého a Dánského, nejmladší dítě krále Jiřího I. Řeckého a jeho manželky velkovévodkyně Olgy Konstantinovny Ruské.

Mládí

Narodila se jako May Stewartová v Zanesvillu v Ohiu jako dcera Williama Charlese Stewarta, bohatého obchodníka, a jeho manželky Mary Holdenové, kteří se vzali 11. prosince 1874.[1] V roce 1880 se Stewartovi přestěhovali do Clevelandu v Ohiu, kde její matka nedlouho poté zemřela a její otec se znovu oženil.[1][2] May byla vzdělávána doma až do věku sedmnácti let, kdy byla poslána do Miss Porter's School pro mladé slečny ve Farmingtonu v Connecticutu. Brzy byla představena vyšší společnosti.

První a druhé manželství

Dne 1. října 1894 v Clevelandu se jako „Nonie May Stewartová“ provdala za George Elyho Worthingtona, syna Ralpha Worthingtona (který byl synem George Worthingtona, významného clevelandského průmyslníka).[1][2] V povolení k uzavření sňatku je nepřesně uvedeno, že se narodila v roce 1876, protože zákon v Ohiu vyžadoval, aby ženy byly starší 18 let, aby se mohly vdát.[1] Pár žil jako manželé čtyři roky bez dětí.

Není jasné, jak a kde, ale manželství skončilo 23. března 1899 rozvodem nebo anulací.[2] Sčítání lidu v USA v roce 1900 zaznamenává, že „May Worthingtonová“ toho roku žila se svým otcem a nevlastní matkou v Clevelandu (George Ely Worthington se narodil 7. května 1872 v Clevelandu a zemřel 22. srpna 1950 v Temple City v Kalifornii a zanechal po sobě vdovu a tři děti, které přežily princeznu Anastázii).[1] Vzhledem k tomu, že původní manželství bylo uzavřeno pod falešnou záminkou a když May byla právně nezletilá, je nejpravděpodobnější anulace.[1]

Dne 3. srpna 1900 v Clevelandu se May podruhé vdala: ženichem byl William Bateman Leeds, bohatý obchodník, který se narodil 10. září 1861 v Richmondu v Indianě.[1][2] Toto bylo také jeho druhé manželství, předchozí skončilo v roce 1896. Nonie May a Leeds měli jednoho syna, Williama Batemana Leedse, Jr., narozeného 19. září 1902. Leeds zemřel v roce 1908 v Paříži ve Francii[2] a zanechal po sobě jmění odhadované na 35 milionů dolarů a pověst amerického „plechového krále“. Přezdívku získal na základě jeho finančního úspěchu v oblasti pokovování.[1]

Třetí manželství

Princezna Anastázie a princ Kryštof Řecký a Dánský, 1923

Svatba se konala 1. února 1920 ve Vevey ve Švýcarsku, šest let po zásnubách.[1][2] O čtyři dny později nevěsta přijala, jak bylo obvyklé, nové křesťanské jméno: Anastázie.[1][2] Poté byla oficiálně oslovována jako Její královská Výsost princezna Anastázie Řecká a Dánská.[2] Americký tisk ji však nadále označoval jako „dědičku cínového talíře“, „dolarovou princeznu“ nebo „miliónovou princeznu“.

Krátce po svatbě s princem Kryštofem byla Anastázii diagnostikována rakovina. Zemřela o tři roky později v roce 1923 v Spencer House v Londýně.[1] Podle její závěti byly její ostatky vráceny do Spojených států a byla pohřbena se svými rodiči v rodinném mauzoleu na hřbitově Woodlawn v Bronxu v New Yorku.

V roce 1929 se princ Kryštof oženil s princeznou Františkou Orleánskou a zplodil syna, prince Michaela Řeckého a Dánského, který se narodil v lednu 1939.[2] Princ Kryštof zemřel o rok později.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Anastasia of Greece and Denmark na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f g h i j k HUBERTY, Michel; GIRAUD, Alain. L'Allemagne Dynastique, Tome VII: Oldenbourg. Francie: Laballery, 1994. ISBN 2-901138-07-1. S. 287, 295, 303–305, 318. 
  2. a b c d e f g h i Genealogisches Handbuch des Adels, Furstliche Hauser, Band XIX. Limburg an der Lahn, Německo: C.A. Starke Verlag, 2011. ISBN 978-3-7980-0849-6. S. 15, 19. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Prince Christopher of Greece and Denmark.jpg
Prince Christopher of Greece and Denmark and his wife None May Stewart (styled Princess Anastasia of Greece)
Royal Coat of Arms of Greece.svg
Coat of arms of the Kingdom of Greece in 1936–1973
  • Royal Coat of Arms of Greece under the Glücksburg dynasty, created after the restoration of King George II to the throne in 1935, to the exile of King Constantine II in 1967 and finally until the abolition of the monarchy in 1973.
  • The Escutcheon features the white cross on a dark blue field of Greece. The Inescutcheon features the Arms of the Greek line of the House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. The shield is then topped with a golden Royal Crown.
  • It features an escutcheon divided by the red and white cross of the Order of the Danneborg, the first quarter features the arms of Denmark (three crowned blue lions and nine hearts in yellow field). The second of Schleswig (two blue lions passant in yellow field). The third divided into four; the chief features the three royal crowns in blue field of Sweden, the second half with a crowned stockfish on red field of Iceland and the last half divided between the ram of the Faroe Islands and a polar bear of Greenland, both on blue fields. The fourth quarter is divided between two halves, the chief depicts a yellow field with a blue lion passant over nine red hearts of the King of the Goths, the lower half depicts a crowned golden lindorm on a red field of the King of the Wends.
  • Upon it is another inescutcheon in red, divided into four quarters: the first a a silver nettle leaf of Holstein, the second the a swan with a golden crown of Stormarn, the third a knight dressed in golden armor on a silver horse of Dithmarschen and the fourth of a golden horse's head of Lauenburg.
  • Upon it is another inescutcheon divided the first features the red and yellow bars of Oldenburg, the second a golden cross on a blue field of Delmenhorst.
  • The escutcheon rests on a golden pedestal and supported by two human figures representing the Greek mythological hero Herakles (Heracles), holding a wooden club and wearing the skin of the Nemean lion.
  • The escutcheon is surrounded by the ribbon and cross of the Order of the Redeemer, the cross depicts Christ Pantocrator, surrounded by the order's motto:"Η ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΧΕΙΡ, ΚΥΡΙΕ, ΔΕΔΟΞΑΣΤΑΙ ΕΝ ΙΣΧΥΙ" or "Thy right hand, O Lord, is become glorious in power" from Exodus, 15:6.
  • The motto of the Coat of arms and of the dynasty, depicted on a golden ribbon below the pedestal reads: "Ἰσχύς μου ἡ ἀγάπη τοῦ λαοῦ" or "The people's love, my strength"
  • The coat of arms is then surrounded by a dark blue mantle and topped with another royal crown.
Royal coat of arms of Denmark.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal arms of Denmark from 1972.
Princess Anastasia.jpg
Mrs. Leeds, the later Princess Anastasia of Greece (and Denmark), 1914