Andělka a Čertovka

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Andělka a Čertovka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Andělka a Čertovka (2011)
Andělka a Čertovka (2011)
Základní informace
Vyhlášení22. prosince 1984
VyhlásilOkresní národní výbor Brno-venkov
Nadm. výška210–262 m n. m.
Rozloha3,62 ha[1][2]
SprávaKrajský úřad Jihomoravského kraje
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBrno-venkov
UmístěníŠlapanice
Souřadnice
Andělka a Čertovka
Andělka a Čertovka
Další informace
Kód884
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Andělka a Čertovka je přírodní památka poblíž Šlapanic u Brna v okrese Brno-venkov. Datum vyhlášení je 22. prosince 1984. Památka se nachází na pravém svahu údolí Říčky v lokalitě Puštor ve Šlapanické pahorkatině. Důvodem ochrany jsou teplomilná společenstva dřevin a chráněné květeny na dvou skalních útvarech: Andělce a Čertovce. Nově byla vyhlášena Nařízením Jihomoravského kraje s účinností od 1. března 2019.[3]

Geologie

Podloží tvoří račické slepence myslejovického souvrství (kulm). Nad nimi jsou neogenní jíly a spraše.

Flóra

Ve stromovém patru jsou zastoupeny habr obecný (Carpinus betulus), dub zimní (Quercus petraea), dub letní (Quercus robur), javor babyka (Acer campestre), javor klen (Acer pseudoplatanus), javor mléč (Acer platanoides), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), jilm habrolistý (Ulmus minor), jeřáb břek (Sorbus torminalis), olše lepkavá (Alnus glutinosa), vrba bílá (Salix alba). V keřovém brslen evropský (Euonymus europaeus), hloh obecný (Crataegus laevigata), řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica), dřín jarní (Cornus mas), tis červený (Taxus baccata). Z rostlin pak česnek žlutý (Allium flavum), čestec klasnatý (Veronica spicata), hvozdík Pontederův (Dianthus pontederae), chrpa chlumní (Centaurea triumfettii), kakost krvavý (Geranium sanguineum), lomikámen trojprstý (Saxifraga tridactylites), silenka ušnice (Silene otites), zlatovlásek obecný (Aster linosyris) a další.

Fauna

Zástupci hmyzu jsou např. nesytka bodalková (Synanthedon stomoxiformis), ostruháček trnkový (Satyrium spini), otakárek ovocný (Iphiclides podalirius), mezi obratlovci ještěrka obecná (Lacerta agilis Linnaeus), konipas horský (Motacilla cinerea), lejsek šedý (Muscicapa striata), slepýš křehký (Anguis fragilis), žluva hajní (Oriolus oriolus).

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  3. Nařízení č. 1/2019, Nařízení Jihomoravského kraje o zřízení přírodní památky Andělka a Čertovka. [cit. 2019-05-29]. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Přírodní památka Andělka a Čertovka (6).JPG
Autor: Michal Klajban, Licence: CC BY-SA 3.0
Andělka a Čertovka (přírodní památka). Okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj