Andrej Šumbera
ak. soch. Andrej Šumbera | |
---|---|
Andrej Šumbera v Brně 23.5.2022 | |
Narození | 29. srpna 1955 (68 let) Praha Československo |
Povolání | sochař, restaurátor, fotograf, klenotník a designér |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Andrej Šumbera (* 29. srpna 1955, Praha) je český zlatník, sochař, restaurátor, fotograf a podnikatel.
Život a tvorba
Vystudoval střední průmyslovou školu v Jablonci nad Nisou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér kov a šperk, v němž byl žákem Aleny Novákové. Pracuje jako restaurátor ve svobodném povolání, často spolupracuje se svou manželkou, synem, Vladimírem Komňackým a dalšími spolupracovníky.
Šperkařské a zlatnické práce
Účastnil se několika šperkařských sympózií v Turnově. Svými šperky je zastoupen ve sbírkách UPM v Praze, Muzea Českého ráje v Turnově, Moravské galerie v Brně a v mnoha soukromých sbírkách.
Restaurátorské práce
- Restaurování románského Relikviáře svatého Maura: Alena Nováková jej v 90. letech 20. století přizvala ke spolupráci. Práci měli rozdělenou zhruba na polovinu, on ji po její smrti dokončil roku 2002 s dalšími dílčími spolupracovníky (Vladimír Komňacký, Jitka Malovaná, křišťály Petr Šťastný).
- Podílel se na restaurování relikviářů a křížů ve Svatovítském pokladu, zlaté monstrance z pokladu Biskupství olomouckého
- Restauroval sochu a vázu ze stříbrného náhrobku sv. Jana Nepomuckého v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
- Vytvořil faksimile gotické knižní desky Cim 3 z knihovny Metropolitní kapituly pražské.
- Restauroval stříbrnou románskou čelenku ze sbírek Národního muzea v Praze
- Restauroval několik monumentálních bronzových pomníků:
- jezdecký pomník císaře Františka I. v Lapidáriu Národního muzea; vytvořil také formu pro kopii do Františkových Lázní.
- pěší pomník císaře Františka Josefa I. v Lapidáriu Národního muzea; vytvořil také formu pro kopii do Františkových Lázní
- pomník maršálka Josefa Václava Radeckého v Lapidáriu Národního muzea.
- Restaurování sousoší sv. Václava na Václavském náměstí v Praze[1],
- Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Společně s Vladimírem Komňackým
- Rekonstrukce sochy Merkura na střeše domu v Pařížské ulici v Praze (společně s Vladimírem Komňackým.
- Restauroval památkově chráněnou sochu Vzlet autorů Valeriána Karouška a Jiřího Nováka.
Digitální fotografie
Od 90. let se věnuje digitální fotografii, fotografoval například památkové objekty pro internetový portál Praha pražského magistrátu. Ve vlastním vydavatelství Digart vydal v letech 1994–2004 na CD několik fotografických alb (Lapidarium Národního muzea, Starověké bronzy z Náprstkova muzea, České korunovační klenoty, Relikviář sv. Maura).
Je členem komise pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti Rady Městské části Praha 4.
Odkazy
Reference
- ↑ ak.soch. Andrej Šumbera. www.rozhlas.cz [online]. [cit. 2016-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-09.
Literatura
- Věra Vokáčová: Kov a šperk, katalog výstavy. Praha 1990
- ̽Alena Křížová, Proměny českého šperku na konci 20. století. Praha 2002, s. 198.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Andrej Šumbera na Wikimedia Commons
- Rozhovor Andreje Šumbery s Markem Ebenem v pořadu Na plovárně, Česká televize, Neděle 6. února 2011
- 20230116 | Jsem v neoblibě, protože upozorňuju na šlendrián. Úpadek řemesla mi leží na srdci, říká restaurátor a zlatník Andrej Šumbera (AUDIO; moderuje Markéta Kaňková) (online: vltava.rozhlas.cz) (verif. 20230116)
- 20240807 | ROZHOVOR vedla Martina Kociánová; 1. díl: Korunovační kříž Karla IV., nejvzácnější předmět na našem území, je nyní vystaven v Drážďanech. S tím nesouhlasím (AUDIO + přepis; online: radiouniversum.cz) (verif. 20240807)
- 20240810 | ROZHOVOR vedla Martina Kociánová; 2. díl: Jaké je heslo památkové péče v Česku? Stáhněme záclonky a dělejme, že jedeme (AUDIO + přepis; online: radiouniversum.cz) (verif. 20240810)
- 20240814 | ROZHOVOR vedla Martina Kociánová; 3. díl: Řemeslníci dnes často neumí své řemeslo. Když byl dříve někdo dobrý, bylo to poznat. Pak vytvořil dílnu s učedníky (AUDIO + přepis; online: radiouniversum.cz) (verif. 20240810)
- Andrej Šumbera v informačním systému abART
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
zlatník a restaurátor ak. soch. Andrej Šumbera