Anenský klášter (Staré Město)

Anenský klášter v Praze
na Starém Městě
Anenský klášter v Praze na Starém Městě, Anenské náměstí
Anenský klášter v Praze
na Starém Městě, Anenské náměstí
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Staré Město
UliceAnenská, Zlatá, Anenské náměstí, Liliová, Stříbrná a Náprstkova
Souřadnice
Základní informace
ŘádDominikánky
Založení1230 (templářská komenda), dominikánky od roku 1313 (donátorem byl Jan Lucemburský s manželkou Eliškou)
Zrušení1782
Obnovení-
Znak
Odkazy
Kód památky38181/1-108 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anenský klášter, či klášter dominikánek při kostele sv. Anny na Starém MěstěPraze 1 je bývalý konvent řádu českých dominikánek při kostele svaté Anny. Nachází se na adrese Anenské náměstí 211/2. V současnosti slouží budovy bývalého kláštera pro potřeby baletního souboru Národního divadla, v objektu mají sídlo také další subjekty.

Popis objektu

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Vjezd do kláštera se sochou sv. Vavřince

Budova někdejšího kláštera je dvoupatrová stavba s průčelím do Anenského náměstí. Jednotlivá křídla uzavírají obdélný dvůr, zadní křídla někdejší rajský dvůr lichoběžného tvaru, kde se dochovaly zbytky gotických arkád ambitů. V objektu se dochovalo několik barokních schodišť a portálků.

Nad vjezdem z Anenského náměstí č. 948/3 se nachází socha sv. Vavřince od Jana Antonína Quitainera vytvořená kolem roku 1750.

Historie

Gotický kostel svaté Anny

Templáři

Areál kláštera složený z několika budov byl poměrně rozsáhlý. Vznikl v místě staršího románského dvorce u rotundy sv. Vavřince po roce 1230, kdy objekt koupili templáři. Ti rotundu rozšířili na kostel, u kterého vystavěli svoji komendu, taktéž v románském stylu, z níž se ve sklepeních východní části zachovalo několik částí základů.

Dominikánky

V roce 1312 byl templářský řád zrušen a dvůr s kostelem koupili johanité a od nich je záhy odkoupily dominikánky z kláštera sv. Anny na Újezdě. Donátory staroměstského kláštera byli král Jan Lucemburský s manželkou Eliškou, v letech 1324, 1325 a 1329 příslušníci rodu pánů z Říčan, kteří v oné době obývali sousedství a jejichž členky patřily zároveň k představeným kláštera. Roku 1339 stavbu sponzoroval litoměřický probošt Konrád z Litoměřic. Dominikánky dočasně využívaly templářský kostel sv. Vavřince, zatímco západně od něj probíhá výstavba nové lodi s emporou jeptišek - rozšíření na současný kostel sv. Anny. Kostel sv. Vavřince existuje ještě do roku 1355, avšak v roce 1365 již nese název chór sv. Anny. Dominikánky rovněž rozšířily bývalou komendu do podoby gotického kláštera. O budovy kláštera se starali dominikáni od nedalekého sv. Klimenta.

Ve 2. polovině 14. století byl stržen templářský kostel, aby mohl být dostavěn východní závěr chóru a propojen se stejně širokou lodí.

15. a 16. století bylo z hlediska stavebních úprav spíše klidné, novou aktivitu přinesl teprve počátek 17. století – roku 1616 byl kostel s klášterem přičiněním královny Anny, manželky krále Matyáše, opraven a část objektu přestavěna ve slohu pozdní renesance. Poté byl v 60. a 70. letech klášter přestavěn podle plánů Giovanniho Domenica Orsihoraně barokním stylu a byl nově vybudován chór jeptišek.

Zrušení kláštera

Klášter byl zrušen v rámci josefinských reforem roku 1782. Poté objekt zakoupil podnikatel Jan Ferdinand rytíř ze Schönfeldu, který v objektu zřídil tiskárnu, kde vydával Císařské a královské poštovské noviny. Roku 1830 od jeho syna Jakuba ze Schönfeldu tiskárnu odkoupil Rudolf Haase s manželkou Hedvikou[1] pro firmu bratři Haasové a vybudovali z ní největší tiskárnu v Rakouské monarchii. Po znárodnění areál převzala Tiskárna Svoboda (dříve Svoboda grafické závody n. p.), která zde působila do roku 1977.

V průběhu 19. a 20. století došlo k menším úpravám interiérů.

Současnost

V letech 1992 až 1993 proběhla rekonstrukce středního křídla kláštera pro potřeby baletního souboru Národního divadla, kterému slouži dodnes.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Pavel Vlček (ed.) a kolektiv, Umělecké památky Prahy - Staré Město a Josefov, Academia, Praha 1996, s. 214-216 (uvádí bez dokladů letopočet prodeje tiskárny 1835)

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Anenské nám klášter 4.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Anenské námětí
Praha sv. Anna vstup 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel svaté Anny na Starém Městě
Anenské náměstí 3, vchod do Zlaté ulice.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Coat of Arms of the Dominican Order.png
Autor: Rushton2010, Licence: CC BY-SA 3.0
Incorporates Cross-Flory-Heraldry.svg and Old_French_Escutcheon.svg