Angína
Angína čili tonzilitida je zánět krčních mandlí. Může být akutní nebo chronická.[1][2][3] Akutní angína má obvykle rychlý začátek.[4] Jedná se o onemocnění bakteriálního, virového, nebo výjimečně mykotického původu. Šíří se formou kapénkové infekce. Angína je běžné onemocnění a v případě bakteriálního původu je dobře léčitelná antibiotiky. Její inkubační doba je 1–3 dny. Diagnózu lze potvrdit výtěrem z krku nebo rychlým streptokokovým testem.[5][6]
Angína znamená v překladu svíravá bolest (z latinského slova angere = svírat).[7]
Původ
- Bakteriální – objevuje se nejčastěji v souvislosti se streptokoky (Streptococcus pyogenes). Vzácně mohou být příčinou bakterie jako Neisseria gonorrhoeae, Corynebacterium diphtheriae nebo Haemophilus influenzae.[6]
- Virový – vyskytuje se vzácněji, angína virového původu bývá způsobena viry jako je Herpes simplex či běžný chřipkový vir.
- Mykotický – nastává pouze výjimečně, tento typ je způsoben mykózou, tedy plísněmi či houbovými infekcemi.[8]
Příznaky
Mezi příznaky patří bolesti v krku a s tím související obtížné polykání, chrapot, kašel, otok mandlí, bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a zvracení, ucpání nosu, nosní výtok a zvětšené mízní uzliny.
Když se angína zkomplikuje, může vzácně způsobit i absces a dušení, případně až bakteriální postižení ledvin, srdce a kloubů.
Může probíhat také nejprve zvýšením teploty, zvětšené uzliny v oblasti krku, bolest šíje a následně hlavy a nepříjemného pocitu mrazení při otáčení hlavy. Po odeznění příznaků přichází po pár dnech kromě zvětšených uzlin bolest v krku při polykání a téměř nemožnost polknout tuhou stravu. Objevuje se hnis na mandlích.
Léčba
K léčbě se používají antibiotika a analgetika. Pokud dojde ke vzniku abscesu, je nutná chirurgická drenáž.
Pokud lékař předepíše antibiotika, doporučuje se jíst jogurt a užívat přípravky pro obnovení střevní mikroflóry (probiotika) během a především po dobrání antibiotik.[9] Nedoporučuje se kouřit, současně by se měli nemocní vyhýbat i pasivnímu kouření. Tabákový kouř dráždí krční sliznici.
Pokud se angína často opakuje, doporučuje se u některých případů po konzultaci s lékařem chirurgické odstranění krčních mandlí. Tento zákrok se však nedoporučuje, jelikož mandle jsou jakousi bariérou, která zabraňuje bakteriím vniknutí do těla.[zdroj?]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tonsillitis na anglické Wikipedii.
- ↑ ICD-11 for Mortality and Morbidity Statistics Acute tonsillitis [online]. [cit. 2022-12-21]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ ICD-11 for Mortality and Morbidity Chronic disorders of tonsils or adenoids Statistics [online]. [cit. 2022-12-21]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Acute Tonsillitis [online]. [cit. 2020-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Tonsillitis [online]. [cit. 2016-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 25 March 2016. (anglicky)
- ↑ Pharyngitis-Tonsillitis in Children and Adults [online]. Institut national d'excellence en santé et en services sociaux (INESSS), March 2016 [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b Windfuhr JP, Toepfner N, Steffen G, Waldfahrer F, Berner R. Clinical practice guideline: tonsillitis I. Diagnostics and nonsurgical management. Eur Arch Otorhinolaryngol. April 2016, s. 973–987. DOI 10.1007/s00405-015-3872-6. PMID 26755048. (anglicky)
- ↑ Archivovaná kopie. www.testing.dr-abe.cz [online]. [cit. 2015-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05.
- ↑ Příznaky a druhy | Angina.cz. www.angina.cz [online]. [cit. 2017-09-25]. Dostupné online.
- ↑ What You Should Eat During and After Antibiotics. Healthline [online]. 2017-10-19 [cit. 2019-03-31]. Dostupné online. (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Galerie angína na Wikimedia Commons
- Obrázky, zvuky či videa k tématu angína na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo angína ve Wikislovníku
- Angína na ordinace.cz
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Autor: Salvanel, Licence: CC BY-SA 3.0
Example of tonsillitis in the adult human
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.