Angela Sibylla z Galle

Angela Sibylla z Galle
Portrét Angely Sibylly z Galle namalovaný v 50. letech 17. století
Portrét Angely Sibylly z Galle namalovaný v 50. letech 17. století
Rodné jménoŽerotínová
Narození1620
Úmrtí1695 (ve věku 74–75 let)
Velké Losiny, Habsburská monarchie
VyznáníŘímskokatolické
RodŽerotínové
Manžel/kaVáclav Michna z Vacínova (do 1667)
Partner/kaVáclav Michna z Vacínova
William Walter Gall z Burke
OtecPřemek II. ze Žerotína
MatkaAnna Sidonie Šliková
PříbuzníPřemyslav III. ze Žerotína (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Angela Anna Sibylla z Galle, rozená ze Žerotína (někdy též Anděla Sibylla, Angelika Sibylla či Angelia Sibylla; po roce 16201695, Velké Losiny) byla moravská šlechtična z rodu Žerotínů. Za její vlády nad velkolosinským panstvím byly rozpoutány nechvalně známé čarodějnické procesy.

Život

Angela Sibylla přišla na svět do rodiny Přemyslava II. ze Žerotína, pána na Velkých Losinách, a jeho manželky Anny Sidonie Šlikové.[1] O jejím dětství a mládí není mnoho informací. Roku 1667 zemřel její první manžel hrabě Václav Michna z Vacínova. Po jeho smrti se Angela provdala za původem irského hraběte Waltera Galla z Burke, jehož rodové jméno přijala za své. Je možné, že na konci života byla provdána potřetí za, zatím blíže neznámého, příslušníka rodu Hrzánů z Harasova[2]. Z žádného z jejích manželství nevzešel žádný potomek.[1]

Roku 1673 skonal ve Velkých Losinách Angelin bratr Přemyslav III. ze Žerotína. Angela Sibylla tak byla jmenována poručnicí za jeho dva nezletilé syny, Maxmiliána Františka a Jana Jáchyma. Byla horlivou katoličkou a ke katolické víře vedla i své dva synovce.[zdroj?]

Angella Sibylla zemřela roku 1695 ve Velkých Losinách.

Čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy, které Velké Losiny tak nechvalně proslavily, vypukly v roce 1678. Tehdy pověrčivá Angela Sibylla, jakožto regentka panství, do Losin povolala právníka Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který měl vést proces s několika ženami obviněnými z čarodějnictví (jedna z těchto žen chtěla údajně podat proměněnou hostii krávě).

Hraběnka z Galle mu přidělila byt a denní stravu pro něj a pro sluhu, vyplácela mu denní honorář 1 a půl tolaru, později 3 tolary a také tzv. čekací a stravné při komisionálních cestách. Boblig za to v Losinách zřídil inkviziční soud, který zasedal až do roku 1696, a nakonec poslal na smrt více než 100 odsouzených (mezi nimi byl i katolický šumperský děkan Kryštof Alois Lautner).

Bobligův tribunál byl zastaven plnoletým hrabětem Janem Jáchymem ze Žerotína za pomoci císaře Leopolda I. rok po smrti hraběnky z Galle.

Pamětná deska u kostela sv. Vavřince v Sobotíně připomíná oběti čarodějnických procesů

Film

Ve filmovém snímku režiséra Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice, který popisuje čarodějnické procesy na Šumpersku, její postavu ztvárnila herečka Blanka Waleská.

Odkazy

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Sobotin St Lawrence church monument.JPG
Autor: Jan Pešula, Licence: CC0
Memorial plaque in front of Church of St Lawrence in Sobotín, Czech Republic, commemorating victims of witch-hunting in 1678.
Angella Sibylla z Galle.webp
Autor: Národní památkový ústav, Licence: CC BY-SA 4.0
Portrét z 50. let 17 století ve Velkých Losinách