Angiotenzin
Angiotenzin (Ang) je oligopeptid, který se účastní především kontroly krevního tlaku (způsobuje vazokonstrikci a vazodilataci), ale nyní je známo, že angiotenzinů je mnoho typů a že mají široké spektrum funkcí. Uplatňují se například v procesu vzniku srdeční hypertrofie, aterosklerózy, trombózy, dále však také stimulují syntézu mineralokortikoidů, funkci ledvin, regulaci CNS v otázkách příjmu tekutin, paměť, apoptózu buněk, diferenciaci tkání, syntézu kyseliny arachidonové a prostaglandinů a podobně.[1]
Angiotenziny se vážou na tzv. angiotenzinové receptory, což jsou v podstatě receptory spřažené s G-proteinem.
Klasifikace
Všechny angiotenziny jsou ve svém důsledku vlastně deriváty tzv. angiotenzinogenu. Známy jsou 4 typy angiotenzinů:
- Angiotenzin I – dlouhý 10 aminokyselin, vzniká účinkem reninu z proteinu angiotenzinogenu[2]
- Angiotenzin II – dlouhý 8 aminokyselin, vzniká z angiotenzinu I účinkem angiotenzin konvertujícího enzymu, způsobuje stažení cév, inhibuje tvorbu reninu (v JGA) a stimuluje tvorbu aldosteronu[2]
- Angiotenzin III – dlouhý 7 aminokyselin, vzniká z angiotenzinu II účinkem aminopeptidázy, je podobně aktivní jako AngII, ale v lidské krvi je čtyřikrát vzácnější[2]
- Angiotenzin IV
Angiotenziny jsou rychle z krve odstraňovány pomocí angiotenzináz.[2]
Reference
- ↑ Tadashi Inagami. ENCYCLOPEDIA OF BIOLOGICAL CHEMISTRY, FOUR-VOLUME SET, 1-4. [s.l.]: [s.n.] Kapitola Angiotensin Receptors.
- ↑ a b c d MURRAY, Robert K., Daryl K. Granner, Peter A. Mayes, Victor W. Rodwell. Harper's Illustrated Biochemistry. [s.l.]: Lange Medical Books/McGraw-Hill; Medical Publishing Division, 2003. ISBN 0-07-138901-6.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Angiotenzin na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Soupvector, Licence: CC BY-SA 4.0
The renin–angiotensin system (RAS) or the renin–angiotensin–aldosterone system (RAAS). Start reading this schematic from the left, where it says "Decrease in renal perfusion (juxtaglomerular apparatus)". Alternatively, the RAAS can also be activated by a low NaCl concentration in the macula densa or by sympathetic activation.
- Legend info: Blue and red dashed arrows indicate stimulatory or inhibitory signals, which is also indicated by the +/-. In the tubule and collecting duct graphics, the grey dashed arrows indicate passive transport processes, contrary to the active transport processes which are indicated by the solid grey arrows. The other solid arrows either indicate a secretion from an organ (blue, with a starting spot) or a reaction (black). These 2 processes can be stimulated or inhibited by other factors.
Spacefilling models of angiotensin I (left) and angiotensin II (right). Created using Accelrys DS Visualizer Pro 1.6 and the GIMP.