Angloamerika

Angloamerika: tmavězelená barva označuje státy tradičně zahrnované do tohoto regionu (Kanada a USA). Ostatní státy s angličtinou coby úředním jazykem jsou vyznačeny světle zeleně. Frankofonní Québec, který může či nemusí[1][2] být zahrnut je modře.

Angloamerika je termín, který označuje části amerického světadílu, ve kterých je úředním jazykem angličtina nebo v částech, které mají výrazné historické, etnické, lingvistické a kulturní spojení se Spojeným královstvím či Britskými ostrovy obecně.[1] Alternativně se jedná o část anglosféry. Odlišuje se od Latinské Ameriky, což je region, kde se používají románské jazyky (především francouzština, španělština a portugalština).[1]

Do Angloameriky patří v severní Americe Spojené státy a Kanada, přičemž tento termín se často používá jako souhrnné označení těchto dvou států. Ve Střední a Jižní Americe sem patří Belize, Guyana, Jamajka a několik karibských států, například Bermudy, Barbados. Surinam není součástí Angloameriky, neboť je zde úředním jazykem nizozemština, podobně jako na 6 karibských ostrovech bývalých Nizozemských Antil. Angličtina je úředním jazykem i na Falklandách.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Angloamerika na slovenské Wikipedii.

  1. a b c "Anglo-America", vol. 1, Micropædia, Encyclopædia Britannica, 15th ed., Chicago: Encyclopædia Britannica, Inc., 1990. ISBN 0-85229-511-1.
  2. "North America" The Columbia Encyclopedia Archivováno 6. 2. 2007 na Wayback Machine., 6th ed. 2001-5. New York: Columbia University Press.

Související články

Média použitá na této stránce