Aniela Kupiec

Aniela Kupiec
Aniela Kupiec
Aniela Kupiec
Rodné jménoMilerska
Narození5. dubna 1920
Nýdek
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí11. září 2019 (ve věku 99 let) nebo 10. září 2019 (ve věku 99 let)
Nýdek
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníbásnířka, spisovatelka a prozaička
Žánrpoezie
Tématapoezie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aniela Kupiec (5. dubna 1920 Nýdek10. září 2019 Nýdek) byla slezská lidová básnířka a aktivistka polské menšiny na Zaolší.[1][2][3]

Životopis

Byla dcerou třineckého hutníka Jerzyho Milerskiego a jeho manželky Zuzany. Navštěvovala obecnou školu v Nýdku a měšťanskou školu v Bystřici nad Olší. Své vzdělání úspěšně završila v roce 1937 na rodinné škole (Szkole Gospodyń Wiejskich) v Konské. Před druhou světovou válkou pracovala v kanceláři Třineckých železáren, později v době okupace byla donucena pracovat jako lesní dělnice. V roce 1945 se vdala za Jana Kupce, učitele v Bystřici nad Olší. Po svatbě zůstala v domácnosti, věnovala se hospodářství, výchově dětí – tj. dceři Ewě a synovi Bronisławu. Její vášní se staly společenské a kulturní aktivity v rámci Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) v Nýdku. Režírovala divadelní představení, zpívala v místním pěveckém sboru, byla aktivní členkou folkloristicko-kulturní sekce Hlavního výboru PZKO a členkou Grupy Literackiej "63" v Třinci. První básně začala psát ve 4. třídě obecné školy. Po druhé světové válce pokračovala ve své literární činnosti. Její básně ale i próza psané v nářečí se začaly objevovat jak regionálním tisku (Zwrot, Głos Ludu), tak v tiskovinách v Polsku, a získaly si velkou oblibu. V literárních soutěžích získala mnohá ocenění.

Literární činnost

Tvorba Anieli Kupiec byla vždy velmi dobře přijímána čtenáři i kritiky. Její poezie ale i próza jsou sugestivní, emocionální a autentické. Svým čtenářům poskytuje krásu starotěšínského jazyka, ve kterém jeho znalci vidí spojnici mezi jazykem Jana Kochanowského a současným nářečím. Básnířku inspirují problémy každodenního života obyčejného člověka v jeho malé těšínské vlasti. Mnoho let psala „do šuplíku“ a jenom občas něco publikovala. Teprve na popud své kamarádky Ewy Milerské dala své verše k posouzení prof. Danielu Kadłubcowi. Ten básnířce doporučil pokračovat v literární činnosti a navrhl ji účast v literárních soutěžích, jelikož, jak říkal, „básní v literárním jazyce je mnoho, ale v nářečí málo“. Básnický talent se projevuje také v její próze. V humoristických příbězích je často zřejmá satira ať už v rozdílech mezi společenskými vrstvami nebo mezi městem a vesnicí. V současnosti se objevují pokusy přeložit příběhy a básně autorky do češtiny nebo angličtiny, avšak podle některých názorů, tyto překlady ztrácejí svoje estetické a pocitové působení.

Publikace

  • Korzenie – sbírka básní psaných slezským nářečím spolu s Ewou Milerskou i Annou Filipek (1987)
  • Malinowy świat (1988)
  • Połotane żywobyci (1997)
  • Po naszymu pieszo i na skrzydłach (2005, 2009)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aniela Kupiec na polské Wikipedii.

  1. Aniela Kupiec slaví 97. narozeniny – zwrot.cz. cs.zwrot.cz [online]. [cit. 2025-01-17]. Dostupné online. 
  2. Aniela Kupiec - Babylon - střihák - Babylon | Česká televize. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  3. ZUROVA, Izabela. Zemřela Aniela Kupiec [online]. 2019-09-12 [cit. 2025-01-17]. Dostupné online. 

Literatura

  • Stanieczek Paweł, Aniela Kupiec o swoim nydeckim świecie, Kalendarz Goleszowski 2008, s.184–187 (polsky)
  • Karol Daniel Kadłubiec, Aniela Kupiec – rodowód-życie-praca -Połotane żywobyci (1997), s. 86–92

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
A.Kupiec.png
Autor: Nonac71, Licence: CC BY-SA 4.0
slezská lidová básnířka a aktivistka polské menšiny na Zaolží.