Anna Kantová

Anna Kantová
Narození4. března 1889
Kralovicích na Plzeňsku
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí23. října 1965 (ve věku 76 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagožka a učitelka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anna Kantová, křtěná Anna Františka (4. března 1889 v Kralovicích na Plzeňsku[1]23. října 1965 v Praze) byla za svého života velmi uznávaná pedagožka.

Život

Narodila se v Kralovicích na Plzeňsku, v rodině celního inspektora Antonína Kanta. Nejdříve učila ve Velkém Borku na Mělnicku, poté na Roudnicku. Měla kvalifikaci pro I. obor pro školy měšťanské s předměty: dějepis, jazyk český, zeměpis. Následně udělala zkoušky i z II. a III. oboru. Od roku 1918 vyučovala v Praze, sama se však také neustále vzdělávala. Byla jedním z prvních studentů na bývalé škole vysokých studií pedagogických v Praze. Zde se seznámila s lidmi, kteří usilovali o reformu základního všeobecného školského systému. 1930 –1931 byla redaktorkou Listu říšského svazu čs. učitelek. Učila na pokusné diferencované škole měšťanské v Praze-Nuslích. Za protektorátu byla penzionována, po válce reaktivována. Poté působila mimo činnosti učitelské i jako zemská školní inspektorka. V roce 1948 byla znovu propuštěna a po čase opět reaktivována. Definitivně do důchodu šla v roce 1953. Pozůstalost se nachází v muzeu Jana Amose Komenského v Praze.

Díla

  • Abeceda školské reformy: informační brožura se soupisem literatury pro vzorové (reformní) školy a pro studium školské reformy (1938)
  • Naše úsilí o novou školu: slovo ke všem (1938)
  • Pokusné školy v demokracii: [anketa a informace o pokusných školách (1934)
  • Společenská škola: žákovská samospráva, školní kluby a společná shromáždění na škole II. stupně (1934)
  • Učitel a žák (1947)

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“