Anna Lankašová-Burianová

MUDr. Anna Lankašová-Burianová
Rodné jménoAnna Lankašová
Narození23. června 1881
Jedlina u Rychnova nad Kněžnou Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. prosince 1956 (ve věku 75 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Alma materLékařská fakulta Univerzity Karlovy
Povolánígynekoložka, odborná pedagožka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Lankašová-Burianová (rozená Burianová, 23. června 1881 Jedlina u Rychnova nad Kněžnou3. prosince 1956) byla česká lékařka, patoložka, gynekoložka, učitelka a odborná publicistka; sedmá promovaná doktorka medicíny v Čechách, historicky devátá promovaná česká lékařka, a první česká patoložka. Jejím manželem byl plastický chirurg prof. MUDr. František Burian.

Život

Mládí a studia

Narodila se v Jedlina u Rychnova nad Kněžnou (pozdější součást obce Synkov-Slemeno) ve východních Čechách. Po absolvování obecné školy začala studovat v Praze na nově otevřeném (1890) prvním soukromém dívčím gymnáziu ve střední Evropě Minerva[1]. Následně nastoupila ke studiu medicíny na lékařské fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Až do roku 1900 docházely dívky na přednášky na hospitační studium (bez statutu řádné posluchačky); v roce 1900 bylo novým zákonem dívkám umožněno skládat zkoušky za celou dosavadní dobu studia. Již při studiu se uplatnila jakožto první ženská demonstrátorka v ústavu patologie prof. Jaroslava Hlavy.

Lékařkou

4. července 1907 odpromovala a stala se tak teprve sedmou v Čechách vystudovanou lékařkou, medička Anna Honzáková zde titul získala teprve roku 1902. Externě pak pracovala na klinice prof. Josefa Thomayera, byla operační elévkou na klinice prof. Otakara Kukuly a na gynekologické klinice prof. Karla Pawlíka, kde působila jakožto první lékařka-asistentka na porodnické klinice prof. Václava Rubešky.

Provdala se roku 1910[2] za pražského lékaře, profesora plastické chirurgie a akademika Františka Buriana a nadále pak používala zdvojené příjmení Lankašová-Burianová. Po sňatku se manželé usadili na pražských Vinohradech, kde začala působit jako ženská lékařka, v létě pak provozovala praxi ve Františkových Lázních.

V roce 1941 byla zvolena předsedkyní sekce pro výzkum ženské konstituce při České společnosti biotypologické.

Její první vědecká práce, o porodu při paraplegii, vyšla v roce 1911. Dalšími pracemi i řadou přednášek věnovala se tělesné výchově žen. Zdůrazňovala zejména důležitost tělocviku pro těhotné, význam jeho pro držení těla ženy.

Úmrtí

Anna Lankašová-Burianová zemřela 3. prosince 1956 ve věku 75 let. Pohřbena byla patrně v rodinné hrobce na smíchovském hřbitově Malvazinky, kde je pohřben její manžel František.

Odkazy

Reference

  1. Spolek pro ženské studium r. 1890, který vydržoval školu s názvem Minerva. Začala ve dvou místnostech u kostela sv. Vojtěcha ve Pštrossově ulici s 51 žákyněmi. Zásluhu o vznik měla především Eliška Krásnohorská
  2. Matriční záznam o sňatku Františka Buriana s Annou Lankašovou farnost při kostele sv.Ludmily na Vinohradech v Praze

Literatura

  • Časopis lékařů českých. Praha: Vinc. J. Schmied, 14.09.1956, 95(37), s. 1032. ISSN 0008-7335. Dostupné online
  • SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927, s. 1033. Dostupné online
  • Věstník československých lékařů: orgán Ústřední jednoty československých lékařů a českých lékařských komor : list pro hájení sociálních zájmů lékařských. Praha: Ústřední jednota československých lékařů, 12.09.1936, 48(36-38), s. 1155. ISSN 0231-505X. Dostupné online

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Anna Lankašová-Burianová.png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Anna Lankašová-Burianová