Anna Polmanová-Preclíková

Anna Polmanová-Preclíková
Základní informace
Rodné jménoPreclíková
Narození28. března 1895
NymburkRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí4. dubna 1972 (ve věku 77 let)
NymburkČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba
Povolánísbormistryně, dirigentka
Nástrojehousle, klavír, zpěv
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Polmanová-Preclíková (28. března 1895, Nymburk[1]4. dubna 1972 Nymburk), byla česká sbormistryně a dirigentka.

Život

Narodila se v Nymburce v rodině místního kapelníka Josefa Preclíka, od něhož získala základní hudební vzdělání. Hrála na klavír, na housle a věnovala se i zpěvu. Zpívala v chrámovém sboru, stala se členkou pěveckého spolku Hlahol a hrála na housle v místním Orchestrálním sdružení.

Po maturitě na nymburské reálce studovala na Ženském učitelském ústavu v Praze. Kromě toho se dále věnovala studiu hudby. Vykonala státní zkoušky z houslí (1916), klavíru (1917) a sborového zpěvu (1920). Studovala i dirigování u profesora Methoda Doležila.

Od roku 1915 až do odchodu do důchodu v roce 1955 učila na nymburských školách. V roce 1928 se provdala za svého kolegu učitele Karla Polmana.

V roce 1920 převzala řízení nymburského Hlaholu. Stala se tak první ženou – dirigentkou v Čechách. První vystoupení pod jejím vedením se uskutečnilo 4. září 1920 a postupně se sbor vypracoval mezi přední česká sborová tělesa.

Kromě této činnosti vystupovala příležitostně jako houslistka a klavíristka. Byla první houslistkou místního orchestrálního sdružení i smyčcového kvarteta. Zkomponovala také sbor Matička na slova Jana Nerudy.

Dirigentskou činnost ukončila ze zdravotních důvodů v roce 1957.

Zemřela po dlouhé nemoci v dubnu 1972 a byla pohřbena na novém městském hřbitově v Nymburce.

Odkazy

Literatura

  • Československý hudební slovník II (M–Ž), 1965, SHV Praha
  • Zdeněk Culka: Dirigentka nymburského Hlaholu A. Polmanová – Preclíková (Sborník Nymburský Hlahol, 1940, s. 7–18);
  • Zdeněk Culka: Data o životě a práci Anny Polmanové – Preclíkové (Věstník pěvecký a hudební 49, 1945, č. 3, s. 39–40);
  • Zdeněk Culka: Dějiny nymburského Hlaholu (Nymburk, 1950);
  • Jan Paulů, Zdeněk Kopecký: 120 let činnosti nymburských souborů Hálek – Hlahol (Kulturní dům železničářů, Nymburk 1980)

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“