Anorexie
Anorexie | |
---|---|
Klasifikace | |
MKN-10 | R63.0 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Anorexie (česky nechutenství) je nespecifický příznak v medicíně, který označuje ztrátu chuti k jídlu.[1][2] Slovo anorexie je odvozené z řeckého "α (ν) -" ((n) -, prefix, který označuje absence) a "όρεξη" (orexe) = chuť k jídlu.[2]
Anorexie spočívá v odmítání a nechuti k jídlu a může se projevovat až naprostým odporem k němu. Pacientovi se dělá špatně, nebo se neustále cítí nehladový. Situace může vést až k podvýživě a k dalším problémům spjatým s hladověním. Pacienti s tímto symptomem často ani nepoznají, že potřebují přijmout potravu. Proto je nezbytné je k jídlu nutit a zároveň dohlédnout na plnění jejich pitného režimu (obvyklé je podávat vodu smíchanou s dalšími neutrálními tekutinami, avšak vše v přiměřeném množství).
Jako anorexie bývá také zkráceně označováno psychické onemocnění mentální anorexie (anorexia nervosa). Jedná se o narušené vnímání vlastního těla a o narušený vztah k jídlu. Nemocní mají strach z příbytku váhy a snaží se tomu zabránit tím, že nepřijímají potravu.
Běžné příčiny
Příčiny anorexie mohou být rozmanité a mohou spočívat ve stavu trávicího systému, v celkovém onemocnění (běžné virózy, tuberkulóza, otravy, selhání ledvin, rube atd.), nebo mohou být vyvolány některými léky.[3][1]
- Akutní radiační syndrom
- Akutní virová hepatitida
- Addisonova choroba
- Atypické pneumonie (Mycoplasma)
- AIDS
- Mentální anorexie
- Úzkostná porucha
- Akutní zánět slepého střeva, doprovázený bolestí břicha, často i se zvracením
- Rakovina
- Chronické selhání ledvin
- Městnavé srdeční selhání, možná v důsledku přetížení jater s žilní krve
- Crohnova choroba
- Demence
- Deprese
- Hypervitaminóza
- Metabolické poruchy, zejména poruchy močového vylučovacího systému
- Superior mezenterický syndrom
- Tuberkulóza
- Ulcerózní kolitida
- Psychika
- Viróza
- Kolaps
- Zdravotní problémy, dráždivý tračník, nedostatek jídla, křeče
Odkazy
Reference
- ↑ a b https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/anorexia. www.cancer.gov [online]. 2011-02-02 [cit. 2024-07-08]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b anorexie | Velký lékařský slovník On-Line. lekarske.slovniky.cz [online]. [cit. 2024-07-08]. Dostupné online.
- ↑ Martin Vokurka, Jan Hugo: Velký lékařský slovník, Jessenius 2004
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu anorexie na Wikimedia Commons
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.