Antarktická vlajka
Antarktida není svébytným státem, a proto nemá žádnou oficiální vlajku. Přesto bylo vytvořeno několik návrhů pro celou Antarktidu, zvláštní vlajky užívají také jednotlivá teritoria.[1]
Návrhy Antarktické vlajky
Pro Antarktidu navrhli vexilologové několik vlajek (výběr):[2]
Antarktický smluvní systém
Emblém Antarktického smluvního systému byl přijat 20. září 2002 a používá se i jako jeho vlajka, zejména při každoročních kongresech systému. Není používána jako vlajka pro celou Antarktidu.
Skutečný jih
Návrh vlajky Skutečný jih (True South) byl vytvořen v Antarktidě během zimy roku 2018.[3] Od té doby si jej osvojila řada jednotlivců a organizací po celém světě. Návrh má následující význam:
„ | Horizontální pruhy námořnictva a bílé představují dlouhé dny a noci v extrémní zeměpisné šířce Antarktidy. Uprostřed vybuchne z pole sněhu a ledu osamělý bílý vrchol, odrážející vrcholy hor, hor a tlakových vyvýšenin, které definují antarktický horizont. Dlouhý stín, který vrhá, tvoří nezaměnitelný tvar šipky kompasu namířené na jih, pocta odkazu průzkumu na kontinentu. Společně tyto dva tvary středu vytvářejí diamant, který symbolizuje naději, že Antarktida bude i nadále centrem míru, objevů a spolupráce pro další generace. | “ |
Graham Bartram
Vexilolog Graham Bartram využil jako vzor vlajku OSN. Na světle modrém pozadí je umístěna bílá obrysová mapa Antarktidy. Tím má být symbolizována neutralita tohoto kontinentu. Poprvé se tyto vlajky v Antarktidě objevily v roce 2002. Tento návrh je v současné době používán jako emodži pro antarktickou vlajku na všech podporovaných platformách.[4]
Whitney Smith
Návrh Whitneyho Smithe byl veřejnosti představen v roce 1978, dosud však nebyl v Antarktidě použit. Pozadí je vyplněno dobře viditelnou oranžovou, protože je to symbolická barva záchrany, je dobře vidět na sněhu, a navíc ji nepoužívá žádná jiná vlajka na světě. /“až na Irský pruh na vlajce”/ Na tomto pozadí jsou bílé symboly – písmeno A zastupuje Antarktidu samotnou a dvě lidské ruce představují mírové využití území. Kruhová výseč v dlaních symbolizuje polohu Antarktidy na jižní polokouli. Bílá barva znamená antarktický sníh a led.
Dave Hamilton
Návrh Dave Hamiltona tvoří tři pruhy. Tmavě modrý horní pruh představuje noční oblohu, světle modrý dolní pruh představuje kry a žlutý proužek mezi nimi představuje jižní polární záři. V horním cípu je v tmavě modrém pruhu zobrazeno souhvězdí Jižního kříže.
Vlajky teritorií
Některé ze států, jež si nárokují jednotlivá antarktická teritoria (Argentina, Austrálie, Chile, Francie, Nový Zéland, Norsko a Spojené království), užívají pro nárokovaná teritoria vlastní vlajky. Uvedeny jsou pouze vlajky teritorií, užívající vlastní vlajku, rozdílnou od vlajky státní. Dle Antarktického smluvního systému jsou však pozastaveny veškeré územní nároky suverénních států na území Antarktidy.
Adélina země
Francouzské zámořské teritorium Adélina země je součástí Francouzských jižních a antarktických ostrovů, a proto se pro ni užívá stejná vlajka. Na tmavě modrém pozadí je umístěna francouzská vlajka, pět hvězd a písmena TAAF (Terres Australes et Antarctiques Françaises neboli Francouzská jižní a antarktická území).
Britské antarktické území
Vlajka nárokovaného Britského antarktického teritoria má bílé pozadí, na němž je v horní žerďové čtvrtině v kantonu umístěna vlajka Spojeného království a vedle ní znak teritoria.
Magallanes a Chilská Antarktida
Chilské antarktické území je součástí regionu Magallanes a Chilská Antarktida, a používá proto stejnou vlajku. Na modrém pozadí jsou zobrazeny hory a nad nimi souhvězdí Jižního kříže. Bílá linka oddělující hory od modrého pozadí symbolizuje sníh na vrcholcích.
Ohňová země
Argentinská provincie Ohňová země užívá od roku 1999 vlajku se siluetou albatrosa a se souhvězdím Jižního kříže.
Odkazy
Reference
- ↑ Vlajka Antarktidy na Flags of the World
- ↑ Návrhy antarktické vlajky na Flags of the World
- ↑ TRUE SOUTH | A New Flag of Antarctica. True South [online]. [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Flag for Antarctica Emoji [online]. Emojipedia [cit. 2017-12-13]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Antarktická vlajka na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Tobias Jakobs (in the public domain)., Licence: CC0
One of several flag proposals for Antarctica.
(c) Zscout370, CC BY-SA 3.0
A flag for Antarctica, proposed by Whitney Smith in 1978. The design was never adopted by any organization for official use; however it was occasionally spotted in books and on ships. More information can be found at Flags of the World - Antarctica — flag proposals: Whitney Smith's proposal.
Autor:
- Antarctic_Treaty_flag.svg: Alakasam.
- derivative work: B1mbo (talk)
Flag of the Antarctic Treaty
Autor: True South Flag, Licence: CC0
The symbols have the following meaning: "Horizontal stripes of navy and white represent the long days and nights at Antarctica's extreme latitude. In the center, a lone white peak erupts from a field of snow and ice, echoing those of the bergs, mountains, and pressure ridges that define the Antarctic horizon. The long shadow it casts forms the unmistakable shape of a compass arrow pointed south, an homage to the continent's legacy of exploration. Together, the two center shapes create a diamond, symbolizing the hope that Antarctica will continue to be a center of peace, discovery, and cooperation for generations to come."
Flag of Tierra del Fuego Province, Argentina. The flag was nicknamed the Albatross, wherein the orange portion reflected the geography of Tierra del Fuego, and the blue symbolizes the sky and sea surrounding the province, while the Southern Cross reflects the night sky and the albatross itself is a local bird that represents freedom through flight.[1]
Autor: Tobias Jakobs (in the public domain)., Licence: CC0
One of several flag proposals for Antarctica.
Autor: Doktor Mandrake, Licence: CC BY-SA 3.0
IFIS for "earlier proposal not officially adopted"
Autor: (of code) B1mbo and cs:User:-xfi-, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Magallanes and Chilean Antarctica Region, Chile.
Autor: Germenfer, Licence: CC0
A flag for Antarctica, proposed by Dave Hamilton in 1999.
Flag of the en:French Southern and Antarctic Lands, official since 23 February 2007