Anthropos

Anthropos
Pavilon Anthropos
Pavilon Anthropos
Poloha
AdresaPisárky, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
(c) Petr Novák, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
jižní průčelí pavilonu
Model mamuta s mládětem v životní velikosti v muzeu Anthropos

Pavilon Anthropos (ze starořeckého ὁ ἄνθρωπος = člověk) je součást Moravského zemského muzea v Brně.

Charakteristika

Nachází se na pravém břehu řeky Svratky v nejzápadnější části brněnské městské části Brno-střed v katastrálním území Pisárky. Jeho součástí je stálá expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy a Evropy, tvořená třemi částmi, kromě toho jsou v dalších prostorách pavilonu průběžně instalovány krátkodobé výstavy.

Historie

Počátky Pavilonu Anthropos spadají do období mezi dvěma válkami. V rámci výstavy soudobé kultury v roce 1928 na dnešním výstavišti v samostatném pavilonu „Člověk a jeho rod“ soustředil prof. Karel Absolon nálezy z nejstaršího období vývoje člověka a poutavým způsobem je prezentoval (již tehdy zde byl vystaven model mamuta v životní velikosti). Vznik výstavy podporovali první prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk i průmyslník Tomáš Baťa.

V důsledku 2. světové války i událostí po ní výstava zanikla, z jejích tradic však vyšel v poválečném období antropolog světového jména Jan Jelínek, ředitel Moravského zemského muzea. Dokázal prosadit stavbu samostatné budovy, pro niž získal místo nedaleko původního pavilonu, v krásném prostředí za Brněnským výstavištěm na druhém břehu Svratky. Stavba Pavilonu Anthropos podle plánů architekta Evžena Šteflíčka byla dokončena v roce 1962 a instalována zde výstava o počátcích vývoje člověka.

Současnost

V roce 2003 musel být objekt pro špatný stav uzavřen a zahájena generální rekonstrukce, která byla dokončena v roce 2006, kdy byl Pavilon Anthropos dne 29. června v modernizované a výrazně rozšířené podobě opět otevřen veřejnosti. Finanční prostředky pro přestavbu pavilonu a tvorbu nových expozic poskytlo Ministerstvo kultury ČR.

Nová expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy a celé Evropy, na níž participovali přední odborníci, podává návštěvníkům informace postavené na nejnovějších poznatcích archeologie, antropologie, genetiky a dalších oborů. Expozici s názvem „O původu člověka a vzniku kultury" tvoří tři základní celky: „Morava lovců a sběračů“, „Nejstarší umění Evropy“ (autor scénáře Martin Oliva) a „Paleolitické technologie“ (autoři Zdeňka a Petr Nerudovi); tyto části expozice o pravěkém vývoji člověka doplňují výstavy „Primáti, naše rodina“ (V. a M. Vančatovi) o chování a životě člověku nejbližších tvorů – primátů, „Genetika ve vývoji člověka“ (J. Sekerák) a „Příběh lidského rodu“ (Z. Šmahel, M. Dočkalová).

V expozicích nechybějí rekonstrukce, dioramata a interaktivní přístup především pro dětské návštěvníky; nejatraktivnějším exponátem je ovšem stále rekonstrukce mamuta v životní velikosti.

Stálé expozice

  • Morava lovců a sběračů
  • Paleolitické technologie
  • Nejstarší umění Evropy
  • Genetika ve vývoji člověka
  • Příběh lidského rodu
  • Primáti, naše rodina

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mammoth model 01.JPG
A lifesize model of a Woolly Mammoth in the Brno museum Anthropos. Since the museum's reconstruction there is also a model of a baby Woolly Mammoth.
Anthropos - pohled z parku.JPG
Autor:
This image is a work by Mercy.

When reusing, please credit me as: Mercy from Wikimedia Commons.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

More of my work can be found in my personal gallery.

, Licence: CC BY-SA 3.0
Muzeum Anthropos, Brno
Anthropos south.jpg
(c) Petr Novák, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Anthropos pavilion in Brno, southern facade