Antidesma

Jak číst taxoboxAntidesma
alternativní popis obrázku chybí
Antidesma bunius s ovocem buni
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďsmuteňovité (Phyllanthaceae)
Rodantidesma (Antidesma)
Burm. ex L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Antidesma platyphylla v botanické zahradě v Miami

Antidesma[1] (Antidesma) je rod rostlin z čeledi smuteňovité (Phyllanthaceae). Jsou to stromy nebo keře s jednoduchými střídavými listy a nenápadnými bezkorunnými květy v hroznovitých nebo klasovitých květenstvích. Plodem je peckovice. Rod zahrnuje asi 100 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech Starého světa, zejména v tropické Asii. Nejznámějším zástupcem rodu je Antidesma bunius, poskytující drobné ovoce buni. Jedlé plody mají i některé další druhy. Rostliny jsou využívány také v domorodé medicíně.

Popis

Antidesmy jsou dvoudomé stromy nebo vzpřímené keře. Listy jsou jednoduché, střídavé, krátce řapíkaté, s celokrajnou čepelí a zpeřenou žilnatinou. Palisty bývají drobné a celistvé. Květy jsou jednopohlavné, bezkorunné, se žláznatým diskem a miskovitým kalichem tvořeným 3 až 5 (až 8) laloky, uspořádané v úžlabních nebo zdánlivě vrcholových, jednoduchých nebo větvených klasech či hroznech (některé zdroje uvádějí jako typ květenství thyrsus). V samčích květech je zpravidla 3 až 5 (1 až 7) tyčinek s volnými nitkami delšími než kalich. Semeník v samičích květech obsahuje jednu (řidčeji dvě) komůrku se 2 vajíčky a nese 2 až 4 volné, na vrcholu většinou dvouklané čnělky. Plodem je kulovitá nebo zploštělá peckovice korunovaná vytrvalými čnělkami. Obsahuje zpravidla jediné semeno.[2][3]

Rozšíření

Antidesma je čtvrtý největší rod čeledi smuteňovité, zahrnující asi 102 druhů. Je rozšířen v tropech a subtropech výhradně Starého světa. Jeho areál zahrnuje víceméně celou subsaharskou Afriku a Madagaskar, tropickou Asii s přesahem do jižního Japonska, Austrálii a některé oblasti Tichomoří. Převážná většina druhů roste v tropické Asii od Indického subkontinentu po Tichomoří. Centrum druhové diverzity je v Indočíně, poměrně značný počet druhů roste i v jihovýchodní Asii a na Nové Guineji. Dva druhy rostou na Havaji. Z Afriky je uváděno 8 druhů, Antidesma venosum se vyskytuje jako jediný druh i na Madagaskaru a mimo to má další disjunktní areál v jižní Číně a Indočíně. V Austrálii roste 6 druhů. Antidesma japonicum se vyskytuje v jižní Číně, Tibetu, Indočíně, Filipínách a jako jediný druh i v Japonsku.[4] Antidesmy rostou nejčastěji v podrostu suchých i vlhkých, nížinných a montánních tropických lesů v nadmořských výškách do 1800 metrů.[5]

Ekologické interakce

Květy jsou opylovány hmyzem, zejména mouchami a včelami.[6][7] Na listech se živí housenky některých nápadných babočkovitých motýlů (Athyma casa, Dophla evelina, Terinos terpander) a řady různých můr včetně velkého asijského lišaje Acherontia lachesis.[8]

Taxonomie a fytochemie

Rod Antidesma je v rámci čeledi Phyllanthaceae řazen do podčeledi Antidesmatoideae, tribu Antidesmateae a subtribu Antidesmatinae. Nejblíže příbuzným rodem je Thecacoris (16 druhů v subsaharské Africe a na Madagaskaru).

Hlavními obsahovými látkami jsou triterpenoidy a alkaloidy (např. antidesmon).[9][10]

Antidesma montanum s plody

Význam

Některé druhy poskytují jedlé plody spíše lokálního významu. Nejznámější je asijská Antidesma bunius, poskytující drobné ovoce známé jako buni. Má sladkokyselou chuť a konzumuje se syrové i různě upravované, používá se k ochucení pokrmů z ryb, k výrobě nápojů, dezertů a džemů. Z dalších druhů má jedlé plody například Antidesma ghaesembilla, široce rozšířená v tropické Asii a Austrálii, a Antidesma acidum (syn. A. diandrum) z tropické Asie.[11][12] Druh Antidesma bunius je vysazován také jako okrasná a stínící dřevina, vyznačující se kompaktní kulovitou korunou.[13] Používá se i k zalesňování.[5] Tvrdé dřevo má pouze lokální a omezený význam, neboť kmeny nedosahují větší tloušťky. Slouží na dočasné stavby, kůly, ohrady a k výrobě drobných předmětů, jako jsou držadla k nástrojům a vycházkové hole. Používá se také jako palivo.[5]

Řada druhů má význam v místní a lidové medicíně. Listy a kořeny Antidesma acidum se používají na krvavé průjmy a úplavici, listy a kořeny Antidesma bunius na traumatická zranění, listy Antidesma montanum na vředy a bolesti páteře a kořeny na bolesti břicha, kořeny a listy Antidesma venosum při nepravidelné menstruaci. Některé druhy jsou jedovaté.[14] Kořeny a listy Antidesma laciniatum se používají k omámení ryb při rybolovu.[14]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 11. Berlin: Springer, 2014. ISBN 978-3-642-39416-4. (anglicky) 
  3. LI, Bingtao; HOFFMANN, Petra. Flora of China: Antidesma [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b c WESTPHAL, E.; JANSEN, P.C.M. (eds.). Plant resources of Southeastern Asia. [s.l.]: Pudoc Wageningen, 1989. ISBN 90-220-0985-8. (anglicky) 
  6. KATO, Makoto; KAWAKITA, Atsushi (eds.). Obligate pollination mutualism. Japan: Springer, 2017. ISBN 978-4-431-56532-1. (anglicky) 
  7. HEPBURN, Randall; RADLOFF, Sarah E. Honeybees of Africa. [s.l.]: Springer, 1998. ISBN 978-3-642-08389-1. (anglicky) 
  8. HOSTS - a Database of the World's Lepidopteran Hostplants. [online]. London: Natural History Museum. Dostupné online. (anglicky) 
  9. GLASBY, John S. Dictionary of plants containing secondary metabolites. [s.l.]: Taylor & Francis, 2005. ISBN 0-203-16537-3. (anglicky) 
  10. BUCKINGHAM, John et al. Dictionary of Alkaloids. [s.l.]: CRC Press, 2010. ISBN 978-1-4200-7769-8. (anglicky) 
  11. HEDRICK, U.P. (ed.). Sturtevant's edible plants of the world. [s.l.]: [s.n.], 1919. (anglicky) 
  12. LIM, T.K. Edible medicinal and nonmedicinal plants: Volume 4, fruits. [s.l.]: Springer, 2012. ISBN 978-94-007-4052-5. (anglicky) 
  13. LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. Dostupné online. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky) 
  14. a b QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Dophla evelina 01.jpg
Autor: RAJENDRANTM, Licence: CC BY-SA 4.0
Red Spot Duke
Antidesma platyphylla 5zz.jpg
Autor: Photo by David J. Stang, Licence: CC BY-SA 4.0
Location taken: Fairchild Tropical Botanic Garden, Miami, FL USA. Names: Antidesma platyphylla Classification: Plantae > Tracheophyta > Spermatopsida > Malpighiales > Phyllanthaceae > Antidesmateae > Antidesma > Antidesma platyphylla.
Acherontia lachesis larva by Balakrishnan Valappil.jpg
Autor: Balakrishnan Valappil, Licence: CC BY-SA 2.0
Acherontia lachesis, Malappuram, Kerala
Antidesma montanum 01.JPG
Autor: Vinayaraj, Licence: CC BY-SA 3.0
Antidesma montanum
Antidesma montanum 22.JPG
Autor: Vinayaraj, Licence: CC BY-SA 3.0
Antidesma montanum
Terinos terpander 178113180.jpg
Autor: CheongWeei Gan, Licence: CC BY 4.0
Royal Assyrian (Terinos terpander)
09473jfPhilippine Rice Research Institute Antidesma bunius Nueva Ecijafvf 30.JPG
Autor: Judgefloro, Licence: CC BY-SA 4.0
Antidesma bunius, its common Philippine name and other names include bignay, bugnay or bignai, Chinese-laurel, Herbert River-cherry, wild cherry, and currant tree in Philippine Rice Research Institute, PhilRice, is a government corporate entity attached to the Department of Agriculture, created through Executive Order 1061 on 5 November 1985 (as amended), Irrigated Rice Research Consortium, and International Rice Research Institute; located in Barangay, Maligaya, Muñoz, Nueva Ecija, in front of its Barangay Hall and Chapel along the Pan-Philippine Highway.
Antidesma neurocarpum 02640.jpg
Autor: Vengolis, Licence: CC BY-SA 3.0
Antidesma neurocarpum
Antidesma venosum (6694934119).jpg
(c) Ton Rulkens, CC BY-SA 2.0
The small fruits of the "tassel-berry" are edible, a bit sour, though.