Antiutopie

Antiutopie (též dystopie či kakotopie) je opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů. Občané antiutopického světa jsou obvykle neskrývaně utlačováni politickým systémem.

S různými typy utopických a antiutopických společností se lze setkat v science fiction a dalších literárních dílech i dalších žánrech umění. Modelovou antiutopii lze také použít jako argumentační prostředek v politické diskusi.

V literatuře

Jako antiutopii lze označit také literární žánr, který se zabývá fiktivní společností takovéhoto druhu. Za první antiutopie považuje Patrik Ouředník[1] některé Aristofanovy hry (Ptáci, Ženský sněm), z latinské oblasti pak Lúkiánovy Pravdivé příběhy.

V české literatuře psal antiutopie např. Karel Čapek (román Válka s Mloky, kde se mloci vzbouří proti lidstvu a zlikvidují všechny pevniny, či hra R.U.R., ve které lidstvo vyhladí roboti). Neklidná poválečná a padesátá léta se v antiutopii reflektují např. v knize Eduarda Petišky, Cesta do země Lidivoni, ve které trosečník ztroskotá na pustém ostrově, kde král vydává rozporuplné příkazy ovlivňující všechny oblasti kultury. Ve světové literatuře je typickým příkladem literární antiutopie román 1984 George Orwella.

Světově známé antiutopické romány

Ve filmu

Seriály:

Ve hrách

Odkazy

Reference

  1. Ouředník, Patrik: Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem, Torst, 2010.

Literatura

  • PAVLOVA, Olga. 2 + 2 = 5. Světy antiutopické a dystopické literatury. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2022. 116 S. ISBN 978-80-7671-066-5 (print), ISBN 978-80-7671-067-2 (online: pdf)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rising-lewecke.jpg
Autor: , Licence: CC BY 3.0
Rising Green. Painting in acrylics on canvasboard by German artist Frank Lewecke. Planet Rising on alien moonscape.