Antoine Claudet

Antoine Claudet
AntoineClaudet.png
Narození12. srpna 1797
Lyon
Úmrtí27. prosince 1867 (ve věku 70 let)
Londýn
Příčina úmrtísilniční dopravní nehoda
Povolánífotograf
DětiHenry Claudet
PříbuzníFanny Richomme (sourozenec)
MecenášiNapoleon III.
Viktorie Britská
Oceněníčlen Královské společnosti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Antoine Claudet: W. H. F. Talbot

Antoine François Jean Claudet (12. srpna 1797 Lyon27. prosince 1867 Londýn) byl francouzský fotograf, umělec a vynálezce, který zhotovoval fotografie metodou daguerrotypie. Podílel se na technickém rozvoji fotografických technik. Narodil se v Lyonu a působil převážně ve Velké Británii; zemřel v Londýně. Byl studentem Louise Daguerra. Patřil vedle Camille Silvy, Oscara Gustava Rejlandera, Walstona Caseltona k nejschopnějším krajinářským a portrétním fotografům v období 19. a počátku 20. století.

Život a dílo

Louis Daguerre si nechal 12. srpna 1839 registrovat patent daguerrotypie v Británii, aby tam svůj vlastní vynález ochránil (že vynález bude Free to the World - celosvětově volně k užití prohlásila Francie týden před tím!), což vývoj fotografie v této zemi značně zpomalilo. Velká Británie měla být jediným státem, ve kterém měl patent platit. V Anglii ji mohl volně používat pouze Daguerrův student – Antoine Claudet.[1]

Antoine Claudet měl částečný podíl na vynálezu Louise Daguerra a byl jedním z prvních, kteří praktikovali daguerrotypii v umělecké portrétní fotografii v Anglii. Vylepšil citlivost procesu pomocí chloru (namísto bromu) a navíc kromě jódu získal větší rychlost chemické akce – tedy kratší expoziční čas. Také vynalezl červené (bezpečné) osvětlení fotografické temné komory[2], a byl to on, kdo přišel s nápadem využít sérii fotografií pro vytvoření iluze pohybu. Myšlenka použití malovaného pozadí je také přičítána jemu.

Od 1841 do 1851 provozoval fotografické studio na střeše Galerie Adelaide (Adelaide Gallery nyní Nuffield Centre)[2], za kostelem Sv. Martina v Londýně. Otevřel ještě další studia na koloseu v Regent parku (1847-1851) a na Regent Street č.p. 107 (1851-1867).

V roce 1848 vyrobil fotografometr, přístroj určený k měření intenzity světelného záření, v roce 1849 vyrobil ohniskoměr (fokometr), pro zajištění dokonalého zaměření fotografických portrétů.

Byl zvolen čestným členem Royal Society v roce 1853, a v roce 1858 vyrobil stereomonoskop (přístroj se dvěma objektivy na promítání jednoduchého obrazu na stínítku z broušeného skla[3]), jako reakci na výzvu skotského fyzika Sira Davida Brewstera. V roce 1851 přestěhoval své podnikatelské činnosti na Regent Street, kde založil „Chrám fotografie“ (Temple to Photography).[4]

Claudet obdržel mnoho vyznamenání, mezi něž patří také jmenování dvorním fotografem královny Viktorie v roce 1853 a o deset let později uznání Napoleona III.[4]

Je smutné, že méně než za měsíc po jeho smrti, byl jeho Chrám fotografie vypálen a většina jeho nejcennějších fotografických pokladů byla ztracena.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. ANSWERS.COM. Louis Daguerre [online]. answers.com. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b BRITANNICA.COM. Antoine-Francois-Jean-Claudet [online]. www.britannica.com [cit. 2010-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Slovník anglicko-český, Millenium
  4. a b LEGGAT, Robert. CLAUDET, Jean Francois Antoine [online]. rleggat.com, 1997 [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

W H F Talbot.jpg
William Henry Fox Talbot (180-1877), englischer Orientalist und Fotopionier
Henry Clarke Wright daguerreotype BPL 1847.jpg
Daguerreotype photograph of Henry Clarke Wright. Dimensions (in case): 9,5 × 8,5 cm. Original description by Boston Public Library:

BPLDC no.: 07_05_000017

Call no.: Cab.G.3.91

Title: Henry Clarke Wright

Creator: Claudets Daguerreotype Process. Adelaide Gallery.; Claudet, A. (Antoine), 1797-1867

Date: 1847 (approximate)

Publisher: Dublin : Claudets Daguerreotype Process, Adelaide Gallery

Extent: 1 photograph : sixth plate daguerreotype ; in case 9.5 x 8.5 cm.

Genre: Daguerreotypes; Portraits

Notes: Case embossed: Claudets Daguerreotype Process, Adelaide Gallery, Strand.; Ms. note: Taken in Ireland, 1847.; Antoine Claudet, a leading French operator in London.

Subjects: Abolitionists Wright, Henry Clarke, 1797-1870

BPL Department: Rare Books Department

AntoineClaudet.png
Early French photographer Antoine Claudet (1797-1867).
Charles Augustus Murray by Antoine Claudet.jpg
Hand-tinted daguerreotype of Charles Augustus Murray (1806–1895), taken at 107 Regent Street, London, where Antoine Claudet opened a neo-Renaissance "Temple to Photography" in 1851. This photograph presumably includes servants Murray brought back to Britain from Egypt, where he served as Consul-General in the late 1840s.
Sir Charles Wheatstone and his family by Antoine Claudet.jpg

Sir Charles Wheatstone and his family, by Antoine Claudet (died 1867), given to the National Portrait Gallery, London in 1980. See source website for additional information.

This set of images was gathered by User:Dcoetzee from the National Portrait Gallery, London website using a special tool. All images in this batch have been confirmed as author died before 1939 according to the official death date listed by the NPG.