Antonín Pustka

Antonín Pustka
Základní informace
Narození4. května 1877
Kunčice pod Ondřejníkem
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí26. října 1960 (ve věku 83 let)
Kunčice pod Ondřejníkem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníhudební skladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Pustka (4. května 1877, Kunčice pod Ondřejníkem26. října 1960, tamtéž)[1] byl sběratelem lidových písní.

Život

Již v mládí se věnoval hře na housle a flétnu. Během studií byl pověřen Karlem Kálalem, svým profesorem na reálném gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm, aby pro frenštátskou národopisnou výstavu sesbíral 50 písní z Kunčic.[zdroj?]

Ačkoliv bylo Antonínu Pustkovi teprve šestnáct let, úkolu se zhostil výborně. Tento úspěch ho motivoval k dalším zápisům. Jako jeden z nejvýznamnějších regionálních sběratelů písní se seznámil a poté i spřátelil s Leošem Janáčkem, který do Kunčic několikrát zavítal. Od Antonína Pustky si Janáček vypůjčil jeho sbírku písní k prostudování a úpravě, ale už mu ji nevrátil. Našla se až po několika letech ve Státním ústavu pro lidovou píseň. Leoš Janáček si této sbírky natolik vážil, že z ní uveřejnil celých jedenáct písní ve své sbírce Moravských písních milostných.

V letech 1909–1919 a 1920–1934 byl Antonín Pustka v Kunčicích starostou.[2]

Dílo

  • Fojtův zápis – divadelní hra
  • Staré paměti Kunčic pod Ondřejníkem (1938, vlastním nákladem)

Posmrtná pocta

Obec Kunčice pod Ondřejníkem připomněla v roce 2017 140. výročí narození Antonína Pustky řadou akcí.[3]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu a poznámka o úmrtí farnost Kunčice pod Ondřejníkem
  2. HRUBIŠOVÁ, Jana. Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem. Brno, 2010 [cit. 2019-05-02]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Irena Loskotová. Dostupné online.
  3. Po celý rok jsme si připomínali 140. výročí narození Antonína Pustky. Obecní noviny (Kunčice pod Ondřejníkem). 11/2017, s. 1. Dostupné online.  Archivováno 29. 5. 2020 na Wayback Machine.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“