Antoni Wawrzyniak

Antoni Wawrzyniak
Narození13. června 1883
Varšava
Úmrtí6. září 1954 (ve věku 71 let)
Lodž
Povolánífotograf a kameraman
OceněníStříbrný záslužný kříž
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Antoni Wawrzyniak a Jerzy Urbaniak filmují boje s ukrajinskými jednotkami v provincii Rzeszów v roce 1946.
Antoni Wawrzyniak a asistent nakládají filmové vybavení do vozu Kronika Filmowa

Antoni Wawrzyniak pseudonym "Antonio" (13. června 1883 Varšava6. září 1954 Lodž) byl polský kameraman, fotograf, příslušník odbojového hnutí za druhé světové války, starší seržant Zemské armády, a účastník Varšavského povstání, během kterého působil jako kameraman oddělení Filmového úřadu informací a propagandy hlavního velitelství Zemské armády.

Životopis

Jako kameraman pracoval již v meziválečném období, mimo jiné spolupracoval na filmu Pan Tadeusz z roku 1928, který režíroval Ryszard Ordyński. Během Varšavského povstání dokumentoval činnost v Śródmieście Północ. Po skončení 2. světové války pracoval ve Wytwórnia Filmów Oświatowych, především na krátkých filmech. Jako kameraman natočil dokumentární filmy Zagłada Berlina (Zkáza Berlína) v roce 1945, Szubienice w Stuthoffie (Šibenice ve Stuthoffu) z roku 1946, Zwalczamy gruźlicę (Bojujeme s tuberkulózou), Przetwórstwo ziemniaczane (Zpracování brambor) a Dzień pracy w PDT (Pracovní den v PDT) z roku 1950 a Pieśń pracy (Píseň práce) z roku 1951. V roce 1954 byl vyznamenán Stříbrným křížem za zásluhy.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoni Wawrzyniak na polské Wikipedii.

Bibliografie

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Antoni Wawrzyniak - Film nr 9-10 - 1947-01-01.JPG
Antoni Wawrzyniak i Jerzy Urbaniak filmują walki z oddziałami Ukraińskimi w województwie Rzeszowskim
Antoni Wawrzyniak - Film nr 12 - 1947-02-15.JPG
Antoni Wawrzyniak i asystent ładują sprzęt filmowy do samochodu Polskiej Kroniki Filmowej. Samochód Steyr 1500A z 1941 roku należał wcześniej do niemieckiego wojska i został zdobyty przez Polaków jako odszkodowanie wojenne. W połowie lat 50. XX w. Polska została zmuszona przez ZSRR do zaniechania odbioru od Niemiec reparacji wojennych co jednak nie przeszkodziło Polakom w zdobywaniu indywidualnych odszkodowań od Niemiec w latach 90. XX w. za pracę niewolniczą podczas drugiej wojny światowej. Odszkodowania wypłacała fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” z pieniędzy z Niemiec i z Austrii.
Adolf Dymsza.jpg
Adolf Dymsza, a still from a 1933 movie Dvanáct křesel