Antoni Zajkowski

Antoni Zajkowski
Narození5. srpna 1948 (75 let)
Maleczewo
Povoláníjudista
OceněníZlatý záslužný kříž
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Judo na LOH
stříbroLOH 1972lehká váha
Mistrovství světa v judu
bronzMS 1971lehká váha
Mistrovství Evropy v judu
stříbroME 1971lehká váha
stříbroME 1969lehká váha

Antoni Zajkowski (* 5. srpen 1948, Ełk, Polsko) je bývalý reprezentant Polska v judu, bojující v lehké váhové kategorii. V roce 1972 získal stříbrnou olympijskou medaili.

Judo bylo v Evropě až na pár výjimek (Nizozemsko, Velká Británie) v 50. a 60. letech na nadšenecké úrovni (životní styl, láska k Japonsku). Po olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu však zaznamenalo boom. Řada zemí začala vysílat své sportovce a trenéry do Japonska aby se s judem jako sportovní disciplínou obeznámili u tamních sensejů. Pro země v tehdejší západní Evropě to nebyl problém, ale země za železnou oponou takové dispozice neměly. Poláci to vyřešili šalamounsky, že ještě v 60. letech přivedli japonského experta do své vlasti. Jmenoval se Hiromi Tomita a začal spolupracovat s tehdejším trenérem reprezentace, nadšencem a budoucím guru polského juda Waldemarem Sikorskim. Postupně získali do svých řad adepty, které začali systematicky připravovat na vrcholné turnaje. V tomto směru měly ostatní země za železnou oponou, krom SSSR značné zpoždění (ČSSR skoro 10 let).[1]

Zajkowski začal s judem potom co ho zaujaly obrázky z olympijských her v Tokiu (1964) a systematickému tréninku se začal věnovat po ukončení střední školy v roce 1967. Jeho velkou přednosti byla cílevědomost a pracovitost. Tréninkovými metodami Hiromi Tomity se údajně ještě dnes straší mladí judisté v Polsku. Obrovské tréninkové dávky začali nést ovoce začátkem 70. let kdy na mistrovství světa v roce 1971 vybojoval bronzovou medaili, když nestačil pouze na dva Japonce.[2] Z judistických technik byl především znám výborným bojem na zemi (ne-waza).

V roce 1972 odjížděl s očekáváním a početným týmem kolem sebe na olympijské hry do Mnichova. V prvním kole si snadno poradil s Nikaraguicem technikou kouchi-gari a ve druhém mu do poloviny zápasnické doby odolával Portorikánec. V polovině zápasu ho totiž povalil na zem a dostal do držení. Ve čtvrtfinále přišli taktické šachy s Francouzem Vialem. Po urputném boji nakonec Polák Francouze urval na zemi nasazenou pákou. V semifinále přišel poprvé zápas s Japoncem Nomurou. Zajkowski mu nedal kůži zadarmo. Nomura zkoušel své seoi-nage neustále a nakonec při jednom z pokusů chytil Poláka na zemi a udržel ho potřebný čas pro ukončení zápasu. V opravách nejprve na zemi udolal Maďara Hetényho a ve finálovém kole se utkal s Východoněmcem Hötgerem. Otevřený a agresivní zápas mezi dvěma výbornými Evropany museli rozsoudit rozhodčí a ti se přiklonili na stranu Poláka. Ten se ve finále opět utkal s Japoncem Nomurou. Zápas netrval ani 30s. Nomura si hodil Zajkowskiho na záda a poslal ho na lopatky. Polák tak vybojoval stříbro. Na Nomuru ten den skutečně neměl. By to obrovský úspěch, ale zároveň i poslední velký turnaj, na kterém se mu zadařilo.

Po Mnichovské olympiádě mu přestávalo sloužit zdraví. Náročná příprava Japonského trenéra si vzala svojí daň. Začal mít chronické problémy s koleny. Když už se nestíhal připravit na olympijské hry v roce 1976 tak radši ukončil aktivní kariéru. Začal se věnovat judu jako trenér. Začátkem 80. let dostal nabídku jít trénovat judo do Švédska, které využil. Vrátil se koncem 80. let a podílel se na přípravě řady budoucích talentů polského juda, např. Pawła Nastuly.

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.kodokan.pl/wspomnienia-waldemar-sikorski?page=0%2C1[nedostupný zdroj]
  2. Archivovaná kopie. www.pkol.pl [online]. [cit. 2012-12-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-25. 

Média použitá na této stránce

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.