Antonio Galli da Bibbiena
Antonio Galli da Bibbiena | |
---|---|
Narození | 1. ledna 1697 Parma |
Úmrtí | 28. ledna 1774 Milán |
Národnost | italská |
Povolání | malíř a architekt |
Rodiče | Ferdinando Galli da Bibbiena |
Příbuzní |
|
Hnutí | pozdní baroko |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Antonio Luigi Galli da Bibbiena, též Antonio Galli–Bibiena (1. ledna 1697, Parma, Itálie — 28. ledna 1774, Milán) byl italský pozdně barokní malíř a architekt, příslušník druhé ze tří generací slavné toskánské umělecké rodiny Galliů, který stavěl zejména příležitostnou divadelní architekturu a její kulisy, a maloval iluzivní průhledy na chrámovách klenbách v Itálii i ve střední Evropě. Část jeho uměleckého života je spojena s působením v Rakousku a v Uhrách; téměř čtyři roky ve dvou obdobích (1739–1740 a 1744–1745) strávil ve Vídni a na Slovensku.
Původ rodiny
Slávu uměleckého rodu Galliů, kteří vynikli jako malíři, divadelní architekti a dekoratéři, založil její nejstarší známý příslušník Giovanni Maria Galli da Bibbiena (1625–1665). Podle místa jeho narození, města Bibbiena, ležícího nedaleko hranic Toskánska a regionu Emilia-Romagna, si rodina zvolila svůj predikát. Třináct umělců ve čtyřech generacích působilo v Itálii, Německu, Španělsku, Švédsku, Rakousku, Uhersku, ale i např. v Lisabonu nebo v Petrohradu.
Ze všech členů rodiny měla pro dějiny umění v Rakousku a v Uhrách největší význam tvorba dvou ze čtyř bratří Galliů, a to Giuseppa (1696–1757) a o rok mladšího Antonia, v období jejich služby u vídeňského císařského dvora. Působili jako dvorní divadelní dekoratéři a inženýři divadelních budov. Jejich umělecké působení v Uhrách se spojuje se jménem ostřihomského arcibiskupa a uherského primase Imricha Esterházyho, pro kterého spolu navrhovali kromě Ostřihomi také v Bratislavě příležitostné architektonické scény a kulisy. Významnější uměleckou stopu na Slovensku zanechal mladší z bratrů, Antonio.
Antonio Luigi Galli da Bibbiena se narodil jako třetí ze čtyř synů Ferdinanda Galliho (1656–1743)[1], všestranného umělce, který se proslavil jak teoretickým dílem, tak realizací iluzívních architektur a maleb. V roce 1711 Ferdinand vydal traktát L'architettura civile preparata su la geometria e ridotta alle prospettive, considerazioni pratiche (Občanská architektura vytvořená pomocí geometrie a redukující perspektivu, praktické návrhy), v němž názornou formou vyložil, jak se v malířství a architektuře uplatňují principy perspektivy, jak se konstruuje divadelní budova, kukátkové jeviště a jak se malují divadelní kulisy[2]. Jako proslulý malíř a scénický dekoratér přišel již roku 1712 do Vídně na pozvání císaře Karla VI. a díky úspěšnému působení v hlavním městě císařství ho následovali i dva prostřední synové Giuseppe a Antonio. Nejstarší syn Alessandro (1687–před 1769) se brzy osamostatnil a pracoval jako dvorní architekt falckých kurfiřtů v Mannheimu[3], nejmladší Giovanni Maria (1739-1769) se usadil v Praze[4].
Antonio Luigi zúročil po otci zděděné vlohy, jeho výuku i tovaryšskou praxi. Základní umělecké vzdělání získal v Boloni; výtvarné principy dekorativního malířství si zdokonaloval především u otce. Spolu s ním se podílel na obnově divadla Teatro della Fortuna ve městě Fano), Teatro Aliberti v Římě (1720) a Teatro Malvezzi. Jako scénograf se uvedl v Teatro Fornaciari 1721 a v Teatro Vicini v Centu.
Vídeň
Po příjezdu do Vídně v novém prostředí poměrně rychle zdomácněl. V letech 1723 až 1747 pracoval pro dvůr císaře Karla VI. ve funkci "císařského prvního divadelního inženýra". Dále vyzdobil například vídeňský Questenberský palác. Z Vídně podnikal kratší "umělecké výjezdy" do okolí. V období let 1726–1727 např. působil v Uhersku, kde se podílel na výzdobě Baziliky svatého Michala ve Veszprému. V roce 1727 se vrátil zpět do Vídně, kde v letech 1747-1750 získal titul dvorního architekta.
Slovensko
Začátkem 30. let 18. století se zúčastnil první samostatné výzdoby chrámového interiéru v novostavbě vídeňského trinitářského Kostela svatého Petra. Bibbienovo řešení presbytáře s hlavním oltářem a iluzivní malbou na klenbě zaujalo tehdejšího uherského primase Imricha Esterházyho, ostřihomského arcibiskupa sídlícího v Bratislavě. Pro kardinála a významného mecenáše umělců (mj. do Bratislavy pozval sochaře Georga Rafaela Donnera) začal Bibbiena pracovat v roce 1739 na výmalbě interiéru kaple Trnavské Panny Marie, kterou dal Imrich Esterházy přistavět k trnavskému farnímu kostelu svatého Mikuláše. Následovaly práce v kapli bývalého pálffyovského zámečku v Kráľové u Sence v roce 1740. Ještě v témže roce ho arcibiskup Imrich Esterházy pověřil výmalbou interiéru domácí kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v arcibiskupském letním paláci. Zdejší práce Bibbiena realizoval s pomocníkem, jímž byl Joseph Bernhard Krinner (kolem 1720–1770).
Bibbienovým nejvýznamnějším dílem na Slovensku jsou iluzívní malby na klenbách bratislavského trinitářského kostela, realizované v letech 1744–1745. O Bibbienově mistrovství svědčí fresky s dokonale perspektivně malovanými fiktivními architektonickými články (volutové konzoly, římsy, sloupy, pilastry a edikuly se sochami), jejichž odstupnění iluzivně zvyšuje poměrně nízké klenby. Poslední zakázku v bratislavském dómu Antonio realizoval v roce 1740. Byl to smuteční památník císaře Karla VI. Castrum doloris s katafalkem ve věži, opět příležitostná architektura, ale o její trvanlivosti svědčí zpráva, že se dochovala až do korunovace císařovny Marie Terezie, teprve roku 1743 za ni Antonio dostal zaplaceno. Rodina 1. února 1745 se Antonio v dómu svatého Martina v Bratislavě oženil s Eleonorou, dcerou svého spolupracovníka, císařského dvorního štukatéra Santina Bussiho. V červnu 1746 se mu zde narodil první syn Giovanni.
Návrat do Itálie
V polovině 18. století, po prvním desetiletí vlády Marie Terezie, byli italští umělci postupně z vídeňského dvora vytlačováni a nahrazování francouzskými malíři, jež zval především nový římskoněmecký císař František I. Štěpán Lotrinský. Pravděpodobně proto se Antonio Galli da Bibbiena vrátil v roce 1751 do Itálie, kde realizoval svá stěžejní díla včetně monumentálních budov divadel a kostelů, byl umělecky velmi aktivní až do své smrti v lednu 1774. K jeho čelným stavbám patří Divadlo v Palazzo della Signoria v Sieně (1851), kostel San Agostino v Sieně, Kostel sv. Antonína opata (Sabbioneta u Mantovy), průčelí kostela San Barnaba, Teatro Manzoni v Pistoji, Florencie, Teatro communale v Boloni, Milán, Forli, Parma.
Teatro Bibbiena, zvané také Teatro Scientifico, při Palazzo dell’Accademia Virginale v Mantově bývá považováno za nejvýznamnější z Antoniových četných divadelních budov. Originální řešení interiéru se vyznačuje množstvím luxusních loží ve třech patrech, velmi členitým prostorem a neobvyklým prostorem lóží, které jsou ve tvaru písmene "U" vysunuty na jeviště a za něj.
Charakteristika díla
Zásadním pojetím jeho tvorby je celostní řešení architektury, tzv. Gesamtkunstwerk, tj. vytořit monumentální stavbu s iluzivně perspektivně zkrácenými či zúženými články a její rovné ploch a přímé úseky ihned prolomit iluzívní malbou. Podstatnou složku představuje v ploše uplatněná iluzivní malba architektury. Navazuje tak na předchozí generaci malířů raného římského baroka, především malíř a teoretika iluzivní architektury Andreu Pozza, jehož díla studoval v Římě i ve Vídni. Odlišuje se od rakouských malířů iluzivních kompozic, např. svého současníka Paula Trogera (1698–1762), mladšího Franze Antona Maulbertsche (1724–1796) a Jana Lukáše Krackera, kteří výrazně potlačovali architektonické prvky svých kupolových dekorací. V jejich podání je architektonická kulisa pouze rámcem pro oblačný vzdušný prostor, v němž se pohybuje či vzlétá množství postav.
Galerie
Návrh výzdoby interiéru paláce
Návrh na palác, kresba
Hlavní oltář kostela sv. Petra, Vídeň (1730-1732)
Teatro Bibbiena v Mantově, lóže na jevišti
Kostel sv. Antonína opata, Sabbioneta
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antonio Galli da Bibbiena na slovenské Wikipedii.
Literatura
- Deanna Lenzi, Wanda Bergamini: Galli Bibiena: una dinastia di architetti e scenografi, Editore Accademia Galli Bibiena, Bibbiena 1997, s. 83, 114 (monografie v italštině)
- Thieme-Becker: Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart, 1907, online [2]
- B. Balážová a kol., Medzi zemou a nebom - majstri barokovej fresky na Slovensku, Societas historiae artium a Ústav dejín umenia SAV, Bratislava, 2009, ISBN 978-80-970304-0-7
- Z. Bartošová a kol., Umenie na Slovensku, Slovart, Bratislava, 2007, ISBN 978-80-8085-435-5
- Kolektív autorov: Slovensko - Kultúra I. časť, Obzor, Bratislava, 1979
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Antonio Galli da Bibiena na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Ferdinando Galli da Bibbiena , Licence: CC0
- Drawing; Drawings
Autor: Jorge Láscar from Australia, Licence: CC BY 2.0
The Baroque high altar was created by Antonio Galli Bibiena and his Bolognese workshop (construction) and Martino Altomonte (1657-1745) (altarpiece). The altarpiece portrays the Healing of the Lame by St. Peter and St. John in Jerusalem. The same artist also painted the altarpiece in the side chapel of the Holy Family. The small painting of the Immaculate Conception above the high altar is by the 19th century artist Kupelwieser. The shrines in the side chapels of the Holy Family and St. Michael contain martyrs from Roman catacombs, donated by Cardinal Kollonitz in 1733. They were put on clothes from this period and placed in the glass coffins. The gilded ornate pulpit is a magnificent sculpture by Matthias Steinl (1726) with on top of the canopy a representation of the Holy Trinity. Opposite the pulpit, there is a dramatic gold-and-silver representation of the Martyrdom of St. John of Nepomuk, sculpted by Lorenzo Mattielli. On top of it is the beautiful statue of The Mother of God.
Fresko von Antonio Galli da Bibiena unter der Orgelempore der Peterskirche in Wien. Aus dem Leben des hl. Petrus: Jesus befiehlt Petrus, über das Meer zu gehen
Autor: Zairon, Licence: CC BY-SA 4.0
Stage of the scientific Bibiena Theatre, Mantua, Province of Mantua, Region of Lombardy, Italy
Autor: Benedettoabate, Licence: CC BY 3.0
Teatro Scientifico di Mantova - realizzato da Antonio Bibbiena
Autor: Lure, Licence: CC BY-SA 3.0
Freska na klenbe Kostola svätých Jána z Mathy a Felixa z Valois v Bratislave od Antonia Galli Bibbienu z rokov 1744 - 1745
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Hochaltar der Rektoratskirche St. Peter in der Bundeshauptstadt Wien. Der Aufbau des Hochaltars ist ein Werk von Antonio Galli da Bibiena und das Altarbild von Martino Altomonte. Weitere bedeutende Künstler, die an der barocke Ausstattung beteiligt waren, sind Matthias Steinl und Johann Michael Rottmayr. Die Kirche selbst, Wiens erster barocker Kuppelbau, wurde ab 1701 errichtet (ab 1703 nach Plänen von Johann Lucas von Hildebrandt) und 1733 vollendet sowie geweiht.
ritratto ad incisione di Antonio Galli da Bibiena
Autor: Sailko, Licence: CC BY 3.0
Sant'Antonio Abate (Sabbioneta)
Autor: , Licence: CC0
- Drawing Collection Ornament & Architecture; Drawings