Apoštolský vizitátor

Apoštolský vizitátor (z latinského visitator, česky 'návštěvník')[1] je papežem jmenovaný úředník, který má zvláštní a rozsáhlé pravomoci. Podle kanonického práva jsou vyšetřovaní povinni „spolupracovat s vizitátorem v duchu důvěry a pravdivě odpovídat na zákonné otázky“.

Poslání a působení apoštolského vizitátora

Jmenování apoštolského vizitátora pro celou diecézi znamená, že vizitátor má z pověření papeže přezkoumat celý chod úřadu diecézního biskupa i všech diecézních institucí. Konkrétní pravomoci apoštolského vizitátora jsou uvedeny ve jmenovacím listě. Obecnou úpravu úkolů a pravomocí v kanonickém právu nenajdeme.[2] Vizitátor je odpovědný pouze papeži. Vizitace neomezuje výkon úřadu navštíveného biskupa. Pokud se to ukáže jako nezbytné, může papež po zprávě vizitátorů přijmout další opatření.[3] Neoficiálně je apoštolská vizitace považována za první známku nedůvěry v diecézního biskupa, ve skutečnosti však může mít vizitace pouze za cíl shromáždit další nezávislé informace o stavu věcí. Apoštolští vizitátoři mohou být také jmenováni pro papežské vizitace řeholních kongregací a klášterů nebo jiných církevních institucí.

Návštěva

Vizitace jsou v zásadě součástí církevní rutiny: farnosti pravidelně navštěvuje jejich biskup – nebo jeden z jeho zástupců. Mnišské komunity a další větve řeholních řádů jsou v určitých intervalech, které jsou upraveny v jejich stanovách, navštěvovány vyššími představenými (odpovědným opatem, provinciálem nebo generálním představeným). Cílem těchto vizitací je posílit společenství a kongregace v jejich pastorační horlivosti a apoštolském postoji, vyjasnit nevyjasněné věcné a personální otázky nebo také zajistit nápravu.

Cílem apoštolské vizitace je zjistit konkrétní poměry v navštívené diecézi, její části nebo navštíveném společenství. Vizitátor musí zejména zjistit strukturální a personální problémy, které existují ve vedení diecéze a ve vedení semináře, a v případě potřeby připravit rozhodnutí Apoštolského stolce.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apostolischer Visitator na německé Wikipedii.

  1. GEORGES, Karl Ernst. Ausführliches lateinisch-deutsches Handwörterbuch. 8. vyd. Svazek 2. Hannover: [s.n.], 1918 (reprint Darmstadt 1998). Dostupné online. (němčina) 
  2. Kölner Generalvikar Hofmann zum Ablauf der Visitation [online]. domradio.de, 2021-05-30 [cit. 2022-02-24]. Dostupné online. (němčina) 
  3. JACQUEMAIN, Michael. Kirchenrechtler Bier: Das dürfen die Kontrolleure im Erzbistum Köln [online]. Kirche und Leben, 2021-05-28 [cit. 2022-02-24]. Dostupné online. (němčina) 

Literatura

  • ANDRESEN, Carl; DENZLER, Georg. dtv Wörterbuch der Kirchengeschichte. 5. vyd. Mnichov: Deutscher Taschenbuch Verlag, 1997. 618 + příl. s. ISBN 3-423-03245-6. (němčina) 
  • SCHMITZ, Heribert. čl. Visitator, Apostolischer Visitator. In: Lexikon des Kirchenrechts. Freiburg im Breisgau: Herder, 2004. ISBN 3-451-28522-3. S. 999 + příl.. (němčina)

Externí odkazy

Vysvětlení k mimořádnému apoštolskému vizitátorovi

Řádní nebo stálí apoštolští vizitátoři