Apollónův chrám (Lednicko-valtický areál)

Apollónův chrám
Apollónův chrám (rok 2014)
Apollónův chrám (rok 2014)
Základní informace
Slohempírový
ArchitektJosef Kornhäusel
Výstavba1817-1819
StavebníkJan I. z Lichtenštejna
Další majiteléLichtenštejnové
Současný majitelČeská republika
Pojmenováno poApollón
Poloha
AdresaNový dvůr 196, Charvátská Nová Ves, ČeskoČesko Česko
UliceNový dvůr
Souřadnice
Apollónův chrám
Apollónův chrám
Další informace
Rejstříkové číslo památky39562/7-1280 (PkMISSezObrWD)
Webwww.chram-apollo.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Amoreti s Apollónovou lyrou

Apollónův chrám je jednou ze salet (drobných staveb) v Lednicko-valtickém areálu, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji v krajinné památkové zóně poblíž česko-rakouské státní hranice. Monumentální klasicistní stavba z počátku 19. století je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou.[1]

Poloha a dostupnost

Chrám se nachází na návrší (220 m n. m.) na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko silnice spojující města Lednice a Břeclav (parkoviště naproti kempu Apollo). Okolo chrámu vede značená turistická trasa spojující města Lednice a Valtice, ve vzdálenosti cca 1,5 km je železniční zastávka „Lednice rybníky“ (Trať 247 Břeclav–Lednice)

Historie a popis

Nedaleko odsud stával dříve Chrám Múz, vyzdobený sochami od Josefa Kliebera (1773-1850). Počátkem 19. století byl zrušen a výzdoba byla převezena do tohoto nově postaveného chrámu z let 1817–1819, zasvěceného antickému bohu Apollónovi. Chrám je vystavěn v té době oblíbeném empírovém stylu, který je příznačný i pro některé další stavby v Lednicko-valtickém areálu. Autorem původního návrhu byl dvorní lichtenštejnský stavitel Josef Kornhäusel, stavbu dokončil jeho nástupce Joseph Franz Engel. Jako vzor byla použita slavná vila herečky Guimardové v Paříži, která je typickou ukázkou francouzské revoluční architektury.[2]

Nejvýraznějším prvkem přední strany je osm (+2) dórských sloupů, za nimiž je reliéfní vlys – mytologický výjev boha Apollóna na slunečním voze. V horní části chrámu jsou sochy z Chrámu Múz: v nice hranolovitého nástavce uprostřed je skupina amoretů s Apollónovou lyrou a po stranách na profilované římse jsou dvě dvojice soch, znázorňující múzy. Na vrcholu nástavce je kovové klasicistní zábradlí, protože střecha dříve sloužila jako vyhlídka, na kterou vede točité schodiště. Půdorys budovy je ve tvaru písmene T. Zadní trakt je členěn rizalitem s trojúhelníkovým štítem. Zde je hlavní vchod s pilastry po stranách a se schodištěm. V roce 1877 byla v této části postavena jednoduchá přízemní přístavba, v níž se nacházel byt drába. Interiér saletu tvoří nevelká vstupní hala v přízemí, ze které vede dřevěné schodiště, zavěšené na dvou mohutných vnitřních pilířích, prostupujících celou stavbou.[1]

V posledních letech chrám prošel rekonstrukcí v roce 2007.[3] Objekt je oplocen a interiéry – vyhlídková terasa s dalekohledem – jsou veřejnosti přístupné na požádání kdykoliv během roku, jinak bez objednání ve stanovených hodinách.[4]

Fotogalerie

Detaily soch Múz

Odkazy

Reference

  1. a b Památkový katalog - 1000151593 - Apollónův chrám. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. 
  2. ZATLOUKAL, Pavel. Příběhy z dlouhého století - Architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku. Olomouc: Muzeum umění+NPÚ Brno, 2002. ISBN 80-85227-49-5. S. 87–94. 
  3. KLEPÁČ, Vladimír. U Břeclavi byl zrekonstruován Apollónův chrám. www.archiweb.cz [online]. [cit. 28.3.2019]. Dostupné online. 
  4. Otevírací doba [online]. [cit. 2017-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-01. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Apollonuv chram detail4.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Apollonův chrám, Valtice
Apollonuv chram detail5.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Apollonův chrám, Valtice
Apollonuv chram detail3.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Apollonův chrám, Valtice
Apollonuv chram detail1.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Apollonův chrám, Valtice
Apollonuv chram detail2.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Apollonův chrám, Valtice