Apollo 7

Apollo 7
Údaje o lodi
COSPAR1968-089A
HmotnostCSM 14,781 kg
Údaje o letu
Volací znakVelitelský modul: Apollo 7
Členů posádky3
Datum startu11. října 1968
15:02:45 UTC
KosmodromKennedyho vesmírné středisko
Mys Canaveral, USA
Vzletová rampaLC 34
Délka letu10 d 20 h 9 min 3 s
Datum přistání22. října 1968
11:11:48 UTC
27° 38' s.š.
64° 09' z.d.
Spojení se stanicí
Apogeum297 km
Perigeum231 km
Sklon dráhy31,63°
Doba oběhu89,78 min
Počet oběhů163
Fotografie posádky
Posádka Apolla 7 (zleva: Eisele, Schirra a Cunningham)
Posádka Apolla 7 (zleva: Eisele, Schirra a Cunningham)
Navigace
Předchozí
Apollo 6
Následující
Apollo 8

Apollo 7 byl první uskutečněný pilotovaný let (11. října 196822. října 1968) v rámci programu Apollo, první americký let do vesmíru s tříčlennou posádkou, první pilotovaný let s použitím rakety Saturn 1B a první let americké kosmické lodi, ze kterého se uskutečnil přímý televizní přenos. V celkovém pořadí pilotovaných letů Země je veden na 24. místě.

Posádka

Základní posádka

V závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru, včetně této mise.

Tato posádka předtím tvořila záložní posádku letu Apollo 1, který se neuskutečnil z důvodu tragické nehody během přípravy letu.

Záložní posádka

V závorkách je uvedený dosavadní počet letů do vesmíru.

Průběh a výsledky mise Apollo 7

Start Apolla 7 (NASA)

Po tragickém konci projektu Apollo 1 na konci ledna 1967 znamenal pilotovaný let Apollo 7 pro NASA veliký úspěch. Apollo 7 byl vybaven CSM (servisním modulem), CM (velitelský modul) a třemi tunami pohonných hmot. První dva oběhy letěli spojeni s posledním stupněm nosné rakety Saturnu. Všechny hlavní systémy kosmické lodi pracovaly po dobu celého letu správně a ani jiné zásadnější technické potíže se neobjevily. S asi největšími problémy se tak potýkali členové posádky: jednotně si stěžovali na vysokokalorickou sušenou stravu, která se jim brzy přejedla, všichni tři se postupně nachladili, a navíc mezi nimi navzájem i personálem na zemi probíhaly menší hádky - kvůli nim NASA napříště žádného z nich nevybrala do hlavních posádek dalších misí a Apollo 7 tak pro ně znamenalo poslední vesmírný let.

Během letu plnila posádka řadu úkolů, především simulaci spojení s lunárním modulem a simulované navedení Apolla na dráhu kolem Měsíce. Kromě toho posádka uskutečnila vůbec poprvé živé televizní vysílání z vesmírné lodi. Celkem se uskutečnilo sedm krátkých televizních přenosů, které na Zemi zaznamenaly obrovský ohlas. Ze záznamu je vysílala i Československá televize. Hned po druhém přímém přenosu byli všichni tři kosmonauti jmenováni Americkým svazem televizních a rozhlasových umělců za jeho čestné členy.

Apollo 7 SIV-B raketový stupeň (NASA)

Program Apolla 7 také obsahoval pět vědeckých experimentů:

  • S005 - synoptická fotografie terénu. Posádka pořizovala snímky zemského povrchu, souše i moře, pro geologické, kartografické a oceánografické potřeby. Současně se vyhodnocovala vhodnost jednotlivých druhů fotografických materiálů;
  • S006 - synoptická fotografie oblačnosti. Snímkování oblačných útvarů pro další rozvoj techniky družicové meteorologie.

Pro fotografické experimenty disponovala posádka 70mm kamerou Hasselblad se standardním objektivem 80 mm f/2,8 a dvěma kamerami Maurer 16 mm s měnitelnou rychlostí 1, 6, 12 a 24 obrázků za sekundu a s výměnnými bajonetovými objektivy 18 mm f/2 a širokoúhlým 5 mm f/2.

Další tři experimenty měly lékařský charakter:

  • M006 - demineralizace kosti. Před a po letu byly pořízeny rentgenové snímky určitých kostí v těle kosmonautů. Z porovnání snímků se zjišťoval úbytek vápníku v těle;
  • M023 - systolický tlak, jeho změny z předletových hodnot, v důsledku změn funkce srdečního svalu.

Návrat na Zemi

Při sestupu byla posádka podrobena přetížení pouze 3 g. Přistáli na hladině oceánu 22. října 1968 po poledni poblíž Bermudských ostrovů. Na palubu je vzala čekající loď USS Essex.[1][2]


Revize programu Apollo

Úspěch Apolla 7 výrazně změnil plány NASA. Na schůzi nejvyšších činitelů NASA za předsednictví úřadujícího administrátora Dr. Paineho bylo 11. listopadu 1968 rozhodnuto, že další let, tj. pilotovaný let Apollo 8 poprvé zamíří i s posádkou k Měsíci. V původním harmonogramu projektu Apollo, kde mise Apollo 7 představovala bod C (pilotovaný let velitelského + servisního modulu na nízké oběžné dráze kolem Země), to reálně znamenalo, že budou vynechány body D a E a příští mise bude realizovat mírně modifikovanou variantu bodu F, tedy pilotovaný let na oběžné dráze kolem Měsíce zatím bez lunárního modulu.

Odkazy

Reference

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Ronnie Walter Cunningham, s. 305. 
  2. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Americké kosmické lety, s. 323. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

AS07-3-1545.jpg
Apollo 7 S-IVB rocket stage in Earth orbit on October 11, 1968. The photograph was taken as the crew practices rendezvous techniques that would be needed for the later lunar flights.

Cape Canaveral and Merritt Island, Florida, can be seen beyond the left side of the lower end of the S-IVB. The mission was launched from Pad 34 at Cape Canaveral.

The S-IVB stage was used as a second stage for Saturn IB launches and as the third stage for Saturn V launches. On Saturn V flights the four Spacecraft/LM Adapter panels would be jettisoned to allow access to the Lunar Module.
The Apollo 7 Prime Crew - GPN-2000-001160.jpg
The prime crew of the first manned Apollo space mission from left to right are: Command Module pilot, Don F. Eisele, Commander, Walter M. Schirra Jr. and Lunar Module pilot, Walter Cunningham. The photograph was taken inside the White Room which is attached to the crew access arm. From here astronauts ingress and egress the spacecraft. Commander Wally Schirra Jr. is seen inside the opening of the Command Module's main hatch.
Apollo 7 launch.jpg
The Apollo 7/Saturn IB space vehicle is launched from the Kennedy Space Center's Launch Complex 34 at 11:03 a.m. on Oct. 11, 1968.
Apollo7.png
The official emblem of Apollo 7, the first manned Apollo space mission. The crew will consist of astronauts Walter M. Schirra Jr., Donn F. Eisele, and Walter Cunningham.