Aprilci

Aprilci
Априлци
Град Априлци на фона на Централен Балкан 2.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška550 m n. m.
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastLovečská
ObštinaAprilci
Aprilci
Aprilci
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel2 572 (2022[1])
Etnické složeníBulhaři
Náboženské složenípravoslaví
Správa
Vznik1976
Telefonní předvolba06958
PSČ5641
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aprilci (bulharsky Априлци) je město ležící na centrálním severu Bulharska, v rozlehlém údolí na severním svahu centrální Staré Planiny. Město je správním střediskem stejnojmenné obštiny a má přibližně 2 600[2] obyvatel.

Historie

Město Aprilci vzniklo v roce 1976 sloučením čtyř velkých vesnic: Novo Selo, Zla Reka, Vidima a Ostrec.

Prvními významnými obyvateli zdejšího údolí byli Thrákové, pravděpodobně z kmene Triballů. Bylo zde nalezeno 15 mohyl a pohřby datované do 4. - 3. století před naším letopočtem. Během římské nadvlády procházela Novoselským údolím důležitá silnice spojující provincie Moesii a Thrákii a ta je na některých místech stále dobře patrná. První zdejší osadníci sem přicházeli záhy po pádu Bulharska pod osmanskou nadvládu a byli to uprchlíci z oblasti Tarnova, což dokládají některé místní názvy. Později, v 18. a na počátku 19. století, místní nepřístupné lesy ukrývaly další vlnu Bulharů, prchajících před krdžaliji ze Sevlieva, Tarnova a dokonce z oblastí na jih od Staré planiny. Podle legendy napadli lupiči vesnici, vypálili ji a zabili většinu obyvatelstva. Ti, kterým se podařilo ukrýt v horách, se nakonec vrátili, obnovili osadu a nazvali ji Novo Selo, turecky Eniköy Během bulharského obrození přerostlo díky dobré geografické poloze Novo Selo do řemeslně-obchodního a kulturně-vzdělávacího centra údolí a sousedních vesnic. Na konci 18. a počátku 19. století se vyvinulo mnoho řemesel – tesařství, hrnčířství, kožedělství, tkalcovství, krejčovství, měditepectví, zlatnictví, řezbářství, povoznictví. V roce 1812 zde byla otevřena klášterní škola a sekulární škola v roce 1850. V roce 1814 byl postaven kostel sv. Petky Paraskevy a v roce 1830 Novoselský klášter Nejsvětější Trojice, v němž zpočátku žilo asi 40 jeptišek. Ekonomický vzestup přinesl svobodomyslného ducha, takže zde v roce 1872 mohl Vasil Levski založit tajný revoluční výbor. V roce 1876 se Novo Selo stalo jedním z center dubnového povstání. Novoselská republika trvala pouhých devět dní, než byla brutálně potlačena. Téměř všechny čtyři vesnice tvořící dnešní město Aprilci byly vypáleny tureckými vojsky. Po osvobození byl na počest místních obyvatel, kteří zemřeli v krvavých bitvách v roce 1876, postaven v roce 1906 chrám svatého Jiří Vítězného. Po sloučení vesnic bylo město nazváno na jejich počest.[3]

Obyvatelstvo

Ve městě žije 2 572 obyvatel a je zde trvale hlášeno 2 432 obyvatel.[1] Podle sčítání 1. února 2011 bylo národnostní složení následující:[4][p 1]

Circle frame.svgBulhařiTurciRomové

Odkazy

Poznámky

  1. Jsou uvedeni pouze ti, kdo národnost deklarovali.

Reference

  1. a b Таблици на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица към 15.12.2022 г. (по области, общини и населени места). Обновява се тримесечно. [online]. Sofie: Главна Дирекция, Гражданска Регистрация и Административно Обслужване, 2022-12-15 [cit. 2022-12-27]. Dostupné online. (bulharsky) 
  2. Dostupné online.
  3. Априлци - СВЕТИ МЕСТА. svetimesta.com [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. (bulharsky) 
  4. НАСЕЛЕНИЕ ПО ОБЛАСТИ, ОБЩИНИ, НАСЕЛЕНИ МЕСТА И САМООПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ЕТНИЧЕСКА ПРИНАДЛЕЖНОСТ КЪМ 1.02.2011 ГОДИНА [online]. Sofie: Национален статистически институт, 2011 [cit. 2022-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-03. (bulharsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Circle frame.svg
A transparent circle on a light-colored background (hex color code #F9F9F9), designed to be placed over content to show only that portion within the circle. The circle has a black border 0.5% as wide as its outside diameter.
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Град Априлци на фона на Централен Балкан 2.jpg
Autor: Delysia v, Licence: CC BY-SA 4.0
Tento obrázek zobrazuje bulharskou přírodní památku s identifikačním číslem