Arabeska (architektura)

Výzdoba mešity Wazir khan v Pákistánu

Arabeska je plošný dekorativní prvek, složený z rostlinných motivů (listí, šlahouny rostlin). První arabesky jsou známy již z dob Starověkého Řecka, tyto relativně komplikované vzory se objevují v tzv. helénistickém umění ve formě ornamentů na vlysech.

V období italské renesance, kdy přišly opět do módy různé antické motivy, se tyto dekorativní motivy opět vrátily do evropského výtvarného umění. Německá a holandská výtvarná škola k nim pak později dodala další doprovodné motivy – hlavy, masky apod. V období rokoka se pak arabeska opět vrátila zejména na štucích.

Islámské umění

Arabeska se také objevuje v islámském umění, kde je označována také jako mareska, podle jejího maurského původu, oproti evropským arabeskám působí mírně naturalisticky.

Literatura

  • Lexikon malířství a grafiky, ISBN 80-242-1576-4
  • PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha: Academia, 2000. 834 s. ISBN 80-200-0607-9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wazir khan mosque, tile art1.jpg
Autor: self (Atif Gulzar), Licence: CC BY-SA 3.0

The Wazir Khan Mosque in Lahore, Pakistan, is famous for its extensive faience tile work.

  • It was built in seven years, starting around 1634-1635 A.D., during the reign of the Mughal Emperor Shah Jehan. It was built by Shaikh Ilam-ud-din Ansari, a native of Chiniot, who rose to be the court physician to Shah Jahan and later, the Governor of Lahore. He was commonly known as Wazir Khan. (The word wazir means 'minister' in Urdu language.)
  • The mosque is located inside the Inner City and is easiest accessed from Delhi Gate. (http://en.wikipedia.org/wiki/Wazir_Khan_Mosque)