Arbovirové infekce ptáků

Arboviry (zkratka z angl. arthropod-borne viruses) představují velkou skupinu virů, které mají výrazný tropismus pro centrální nervový systém (CNS) a které jsou přenášeny anebo se pomnožují (replikují) v členovcích sajících krev ( komáři, klíšťata). Arbovirové infekce jsou celosvětově rozšířené a vyznačují se sezónním i geografickým výskytem.

Volně žijící a migrující ptáci a hlodavci jsou hlavním rezervoárovým hostitelem a zdrojem arbovirů pro savce včetně člověka. Z doposud známých více než 530 arbovirů z 12 různých čeledí bylo přes 100 arbovirů izolováno z ptáků nebo ornitofilních členovců. U ptáků byly zatím izolovány arboviry patřící do 6 čeledí – Togaviridae, Flaviviridae, Bunyaviridae, Arenaviridae, Reoviridae a Rhabdoviridae. Počet arbovirů infikujících ptáky bude pravděpodobně větší, o čemž svědčí izolace dalších kmenů arbovirů (Nyamanini, Kammavanpettai a Sembalam), dosud taxonomicky nezařazených. U mořských ptáků byly zjištěny protilátky proti virům Avalon, Meaban, Tyuleniy, Soldado a Terpenya. Častým hostitelem arbovirů je racek (Larus argentatus). U domácí drůbeže, případně pernaté zvěře chované v zajetí, mají veterinární význam hlavně infekce způsobované virusy prvních dvou jmenovaných čeledí.

Nejvýznamnější ptačí arboviry se zoonotickým potenciálem
Virus (skupina)Ptačí hostitelDůležité vektory
Togaviridae:
koňské encefalomyelitidy (východní, západní)volně žijící ptáci, zejména drobní pěvciCuliseta melanura (EEE) a Culex tarsalis (WEE)
Flaviviridae:
meningoencefalitida krůtkrůtykomáři, Culicoides spp.
klíšťové encefalitidyalkouni a další ptačí druhyCeratixodes putes, Ixodes spp.
virus West-Nilemin. 27 ptačích druhů, včetně migrujících ptáků a domestikovaných holubůAedes spp., Culex univittatus
Bunyaviridae:
krymsko-konžská hemoragická horečkaptáci nevnímaví, jako transportní hostitel infikovaných klíšťat (pštros)Hyalomma spp.
virus Uukuniemimigrující pěvci (5 druhů)Ixodes spp.
virus Kalifornské encefalitidykur domácí, berneška velkáAedes triseriatus
virus Ťahyňakur domácí, vrabciAedes spp., Culex spp.
Reoviridae
virus Kemerovomigrující pěvci (zejména rehek)Ixodes spp.

Literatura

  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – virové infekce. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2002. 184 s. ISBN 80-7305-436-1.